Ansambli nga Mitrovica më i miri në Vlorë

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ansambli nga Mitrovica më i miri në Vlorë


   [Blockierte Grafik: http://i55.tinypic.com/zv1nro.jpg]
   Ansambli “Rexhep Mitrovica” ka triumfuar në Festivalin Folklorik Ndërkombëtar që është mbajtur në qytetin e Vlorës.

   Gjatë tri ditëve të festivalit, janë prezantuar ansamble popullore për të cilat juria profesionale ka dhënë vlerësimet e tyre. Megjithëse pjesëmarrës për herë të parë në këtë aktivitet kulturor, ansambli “Rexhep Mitrovica” ka marrë pikët maksimale.

   "Ansambli kultivon këngën, vallen, zakonet e mirëfillta të kombit shqiptar. Ato janë tradicionale shqiptare të rrethit të Mitrovicës", ka thënë Halil Shkreli, udhëheqës artistik i këtij ansamblit. Përpos tyre, ansambli ka prezantuar edhe veshje tradicionale shqiptare, me larmi ngjyrash që janë ruajtur prej dekadash.

   Në “Aulona International Folk Festival” janë prezantuar edhe ansamble dhe grupe folklorike nga Turqia, Polonia, Kroacia, Kosova, Italia etj.