Spinaq me Vezë

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Spinaq me Vezë

   Nevojitet; 1 kg spinaq i fresket,1 qepe, 5 veze, yndyre (per fergim),
   kripe, melmese (kripe e shtojce perimesh).

   Pastrohet spinaqi dhe grihet ne 2-3 pjese (fleta e spinaqit). Pasi te
   kemi vene yndyren te zjarr, hudhet qepa e grire imet dhe zbutet mire, pastaj hidhet spinaqi me kripe dhe te gjitha melmesat dhe fergohet 20 minuta derisa masa e spinaqit te kete rene ne fund te tenxheres dhe te jete zbutur mire. Pasi te zbutet e te fergohet mire, spinaqi hidhet ne nje tepsi dhe masa rrafshohet neper tere tepsine, i hudhen vezet siper (vezet e pa rrahura) dhe futet ne furre per tu pjekur vezet si dhe per te leshuar leng spinaqi. Piqet ne temp te larte per 30-35 minuta
   Njerzit jan te njejt per nga natyra, vepra dhe edukata i ben te dalluar!! :thumbup: