Fjale Te Urta

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ska fjal se nuk e ka nje bisht.
   Gruaja jeton ma shum...se gruaja nuk ka gru.
   Burri flet nje her....nese asht Burr!
   Besa e burrit eshte...Gruaja qe nuk ban fjal.
   E gruaja e mir eshte...Kur burri nuk halitet!
   Puna e burrit ma e keqe se e gruas..se flet ne dhom ku ka edhe gra!
   • Kur pi ujë, mendo për burimin.
   • Pastro zemrën nga lakmia, ke çliruar këmbët nga zinxhirët.
   • Parajsa është të qenit i përkryer.
   • Gjithmonë ia del mbanë, kur e di ç’je duke bërë.
   • Kush është më i shpejti në botë? Ai që arrin mirë në cak.
   • Më mirë të humbet një minutë në jetë, se jeta për një minutë.
   • Sa ia puth dorën tjetrit – puthe dorën tënde.
   • Të keqen ty, moj mendje, që s’e njohe veten tënde.
   • Mos u nis, mos u nis, mos u nis – por kur të nisesh, mos u ndal.
   • Lima, dalëngadalë, bëri tranë halë.
   • Dhimbja e nxit njeriun të mendojë. Mendimi e bën njeriun të mençur. Mençuria e bën jetën të lehtë.
   • Prej njëqind sëmundjeve, pesëdhjetë shkaktohen nga gabimet tona e pesëdhjetë të tjera nga mosdija jonë.
   • Burrin nuk e sjell në shtëpi dashuria e fëmijëve, por mençuria e gruas.
   • Jeta eshte nje liber i hapur , ku cdo dite lexon nje flete.
   • Ndonjehere heshtja eshte me elokuente se fjalet.
   • Njeriu vdes atehere kur fillon te jetoje me kujtime.
   • Meso nga e djeshmja, Jeto te sotmen, Shpreso per te nesermen.
   • Cudi dhe ne mes te dites natyra s`te lenka t'ia zbulosh plotesisht fytyren.(Fausti i Gete-s)
   • Fati favorizon mendjet e parapregatitura !
   • Mënyra më e mirë për ti realizuar ëndrrat është të zgjohej! (Marfi)
   • Liria të duhet apo të urrehet Perëndia, është dhurata e fundit e Perëndisë të cilën askush nuk do ia marrë njeriut!(Sheik Amidu Kane)
   • Religjioni i vërtetë nuk u mëson të shërbeni, ai u mëson të zbuloni pavdekshmërinë, të zbuloni Zotin në ju! (Osho)
   • Ajo qe mendon,u perket te gjitheve;vetem ajo qe ndien,eshte jotja. (Shiler)
   • Dy gjera kontrollojne natyren e njeriut, instinkti dhe pervoja.(B.Pascal)
   • Pervoja meson vetem ata qe duan te mesojne.(A.Huxley)
   • Me intereson me shume ndergjegjia sesa opinioni i te tjereve.(Ciceron)
   • Kur dashuria dhe aftesia punojne se bashku bejne kryevepra.(Xhon Raskin)
   • Askush nuk eshte aq i pasur,sa te mund te bleje te kaluaren e vet.OSCAR WILDE
   • ne ditet tona njerezit dine cmimin e cdo gjeje dhe s'dine vleren e asgjeje - Oscar WILDE.
   • ME RUAJ KUR TE ME GJESH QE TE ME KESH KUR TE ME DUASH.
   • Vlera e pranimit te se vertetes pergjysmohet kur ajo shfaqet - fjale e urte persiane
   • Te rezohesh eshte e rezikshme dhe e dhimbshme,por te rish rezuar ehste me e tmershme se te dyja bashke.(Konrad Adenauer)
   • Dashuro me pak , por dashuro me gjate .
   • Dashuria eshte dicka tjeter nje ender sa bota e vjeter .
   • Dashuria eshte nje patike qe lidhet e zgidhet .
   • Dashuria eshte shkaterim , ajo mund te na ngrin dhe te mund te na shkrine .
   • Dashuria shpesh here vjen pa "trokitje" .
   • Dashuria i perngjane SHAH-ut , xhdo her do te gjindet ndonje kale qe ta mer mbretreshen .
   • Dashuri eshte zjare aty digjen njerezit e gjalle .
   • Dashuria nuk vdes ateher kur duam ne .
   • Dashuro , por te mos dihet se nese dihet gjithcka mer fund .
   • Nese ndonjehere ndonje person fillon ta dashurosh duhet te dishe se ndoshta ndonjeher ne jete do te jeshe i detyruar qe patjeter te njejtin person duhesh edhe ta harosh .
   • Dhe dashurin ta gjejsh e kerkon ti kot mos u lodh eshte iluzion .
   • Ti qe nga dashuria ndjeve vetem uretje , ke etje per buzeqeshje .
   • Dua ta zgjas doren t`fillojm perseri dashurin e paster si loti ne sy .
   • Dashuria e rejshme bjen hidherime e jo lumturime .
   • Dashuria eshte semurje , thone se Zemren dhe mendjen ta sulmon .
   • Dashuria eshte e vertet pa dashuri nuk ka jete .
   • Ne dashuri eshte gjithcka mire perjashtim fundit .
   • 1000 shiqoj , 100 numroj , 10 adhuroj , 1 dashuroje .
   • Njollat qe na ngjiten netrup , lahen ne uje , Njollat e shpirtit ska gje qe ti pasroj.
   • Po te mos kishte roberi ne bote, as qe do ti ndihej emri "LIRISE" .- "KUSH PUNON EDHE GABON" Tha gjeli dhe zbriti prej gardhi .
   • Njeriu humb kohe kure e realizon te verteten , e jo edhe te paverteten .
   • Punoni nese skeni tjeter pune .
   • Shumica shpesh here perbejne ne ZOT, edhe pse nga ana tjeter kane pune me DJALLIN(Dreqin) .
   • Ai qe enderon te nesermen ma mire , sot flene .
   • Qe femra eshte "LIGJ" nuk do te thote se mund te mbyllet vetem neper vrymat (birat) e saj .
   • Edhe konzervat duhet te kane afat perdorimi , sikurse kane edhe vete femrat .
   • Me keq ne jete eshte te jeshe asgje ne syte e asaj qe per ty eshte gjithcka .
   • Kalon shum kohe kur ti e kupton se vajza ty te trathton , ja pra gjithcka ne kete jete eshte thjeshte nje ILUZION.
   • Mos na jepni mesime , sepse mund qe ti mesoj .
   • Shume femra fliturojn me mend por te gjerave (shkretave) nuk ju kujtohet te mbajne parashut per te shpetuar .
   • Gabimet ti gjen xhdo her ajo e cila deshiron te gabosh .
   • Mos u lut per SHPIRTIN .
   • Realiteti gjithmone fiton ne fund , gjersa rrena nuk eshte e "FORTE" ne fillim .
   • Femrat me teper i dashurojne ata qe jane te bukur ne te 20-tat (vite) te forte ne te 30-tat (vite) te pasur ne te 40-tat (vite) , dhe te mencur ne te 50-tat (vite). E PER ATO QE NUK I PLOTESOJNE KETO KUSHTE ?
   • Jemi takuar per te larguar por jo edhe per tu haruar.
   • Qe te blesh pak tru duhet te kesh shum mend .
   • Djemte jan te bukur , frajera , e te mire , sa te gjejne tjetren te thone lamtumire .
   • Njerezit nuk i falsifikojne parate , aq sa parate i falsifikojne njerezit .
   • Parate nuk bijne (sjellin) aq fat sa qe shpetojne fatkeqesi .
   • Sfrigohem nga gjarpri por as nga bleta , por me teper nga ajo qe i tradhton fjalet e veta .
   • As kush nuk eshte lindur te jetoje vetem .
   • Njeriu mund te pershkruan, apo te vizatoj Mona Lisen por njeriu nuk mundet t`na tregoj mesheftesin e buzeqeshjes se saj.
   • Te besh nje hap te ri , te thuash nje fjale te re ‚ kjo eshte ajo prej se ciles njerezit frikesohen me se shumti.
   • Truri i budallait e kthen filozofine ne marrezire , shkencen ne bestytni dhe artin ne pedantizem . Nga kjo del arsimi universitar.
   • Te kritikosh do te thote t'i argumentosh autorit qe mos te punoj ashtu sic do te punoje ti sikur te kishe pasur mundesi.
   • Nder zbulimet me te mdha te te cilat ka arritur mendja e njeriut gjate kohes se fundit , gjithsesi eshte arti i te shkruarit te kritikes per libra , ndersa keta libra as nuk po lexohen .
   • Duhet te orientohesh per te qene i madh , kurse per te qene i vogel mjafton te jesh ai qe je.
   • Te shohesh ate qe eshte e drejte e mos ta besh ate , kjo eshte mungese e guximit.
   • Mue n’ iden t’eme patriotike nuk ka mujtë as nuk do të muej me më shtrue ari i të tanë botës, por as mënia e të tanë armiqvet ! Ka me më shtrue vetëm vdekja ! (Hasan Prishtina)
   • Kush nuk kupton heshtjen tënde me siguri nuk kupton as të folurën tënde.....
   • Arma me e mire per ta mposhtur armikun eshte zemra.
   • Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe .
   • Shqetesimi i kesaj bote eshte se idiotet jane ne rregull me veten e tyre dhe njerzit me mend jane plot dyshime.
   • Buke e kripe e zemer.
   • “Po qeshët, ka rrezik t’ju marrin për budallenj”. E pastaj? Ku ka më të gëzuar e më të kënaqur se budallenjtë?
   • “Po qatë, ka rrezik t’ju marrin për sentimentalë”. Natyrisht që unë jam sentimental. Më pëlqen! Lotët mund të jenë të dobishëm.
   • “Po vendose kontakt me një tjetër, ka rrezik të hysh në marrëdhënie të vërtetë”. Cili është ai që rrezikon kaq? Unë, unë dëshiroj të rrezikoj!"
   • “Po i shfaqe ndjenjat e tua, ka rrezik të tregosh 'unin' e vërtetë”. E pse jo, çfarë kam tjetër për të treguar?
   • “Po shfaqët idetë dhe ëndrrat tuaja përpara turmës, ka rrezik që t’ju quajnë naiv”. Oh, më kanë thirrur me epitete mjaft më të këqija.
   • “Po dashurove, ka rrezik të mos ta kthejnë me të njëjtën monedhë”. Po unë nuk dashuroj që të ma kthejnë dashurinë.
   • “Po shpresove, ka rrezik të dëshpërohesh; po tentove, ka rrezik të dështosh”. Por është e nevojshme të kalosh rreziqe, sepse rreziku më i madh në jetë është të mos rrezikosh asgjë. Njeriu që nuk rrezikon asgjë, nuk bën asgjë, nuk ka asgjë, nuk është asgjë dhe nuk bëhet asgjë. Mund të shmangësh vuajtjen dhe ankthin, por nuk mund të mësosh, të ndjesh, të ndryshosh, të përparosh, të dashurosh dhe as të jetosh. I lidhur me zinxhir nga siguritë e tua bëhesh skllav. Ke hequr dorë nga Liria. Vetëm njeriu që rrezikon është me të vërtetë i lirë.
   • Keq se ju erdha e mir se ju gjeta, thojn me koh njerzt e kallzojn ngjyrat e verteta. UniKKatil
   • Secili njeri e kupton një ditë që ai ka humbur një diamant, ndërsa ai ishte i zënë duke mbledhur gurë të thjeshtë.
   • Gjithcka ndodh për një arsye...
   Perpiqu te jesh vetvetja , keshtu nje dite , do mund te thuash se ke qene e veqante.