Mëlçia dhe vera

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Mëlçia dhe vera

   Mëlçia dhe vera

   Shkencëtarët amerikanë, të cilët kanë analizuar rreth 12.000 pjesëmarrës
   vullnetarë në një studim të ri, kanë zbuluar se pirja e një gote vere
   në ditë jo vetëm se e mbron mëlçinë, por edhe zvogëlon rrezikun nga
   mëlçia yndyrore joalkoolike. Mëlçia yndyre joalkoolike është njëra nga
   sëmundjet më të shpeshta në SHBA. Faktorët e rrezikut për zhvillimin e
   kësaj sëmundje janë mbipesha, diabeti dhe shtypja e rritur arteriale.
   Meqenëse për ndikimin pozitiv në mëlçi është vërtetuar vetëm për verën,
   dhe jo për pijet tjera alkoolike, mbetet të shihet nëse për këtë ndikim
   të dobishëm janë përgjegjës përbërësit alkoolik ose joalkoolik të verës.
  • Pak nji shaka se edhe mu ma kona veren.
   Shkon Thaqi e Rugova te Papa ne vizit ne vatikan me siguri me lobu.Edhe ju qet Papa vene te kuqe,e Thaqi muslimon e vet Rugoven:qka o kta o Ibro,Ibra ja kthen ky o gjaku i Jezu Krishtit e ka pa qi ky Brojalija spo dika per vene.Thaqi i kthehet Papes me at gjermonishten e vet te Zvicres:Bali Pape,Zoti dhasht bereqet,veq so duft bre me pre per shkakun tone,po nejse e ti pin nja 4-5 gota ex,e tash po pine te Rahovecit ja te Frushka gores uvozno,se ja kish pas kojt.
   Pini ka nji gote jo ka nji shishe,se nji got te bon hajre asi shnet e nji shishe te bo lop asi dashta me thon te dehun.