Ëmbëlsirë me ananas

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ëmbëlsirë me ananas

   [Blockierte Grafik: http://i51.tinypic.com/2zxy1it.jpg]

   Përbërësit:
   * 10 feta ananas në shurup (konservë)
   * 100 gr gjalpë të butë
   * 100 gr sheqer,
   * 2 vezë,
   * 200 gr miell
   * 2 lugë maja
   * 1 lugë sheqer vaniljeje

   Përgatitja:
   Hapni kutinë e ananasit dhe ruani një litër shurup. Sitni miellin dhe majanë në një tas dheu. Ndizni furrën dhe rregulloni një temperaturë mesatare.
   Gjalpin ndajeni në katër pjesë: 3 pjesë futini në tasin e dheut dhe njërën ruajeni për të lyer tavën e tortës me diametër 24 cm.
   Fundin e tavës dhe anët spërkatini me sheqer. Përzieni rreth një minutë sheqerin e mbetur dhe gjalpin, derisa të krijohet një krem i hollë.
   Shtoni vezët dhe hidhni lugë-lugë.
   Miellin e situr dhe lëngun e ananasit pa e ndërprerë përzierjen.
   Vendosni fetat e ananasit, pasi t'i keni tharë mirë në letër kuzhine, në fund të tavës: një në mes dhe gjashtë anash. Fetat e mbetura pritini përgjysmë dhe mbuloni hapësirat boshe.
   Derdhni me kujdes brumin dhe shpërndajeni në tavë: Futeni në furrë dhe lëreni 35 minuta. Fikni furrën dhe lëreni 5 minuta para se ta nxirrni. Me të mbaruar koha kthejeni përmbys tavën në një pjatë, në mënyrë që fetat e ananasit të dalin lart.
   Ëmbëlsirën shërbejeni të vakët, ose të ftohtë.
   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1