“Shqiptari” mirëpritet në Beograd

Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

Përkthyes

Radio Projekt 21

Ndegjo me Internet Explorer

Ndegjo me Firefox

Forumsstruktur

Team

• “Shqiptari” mirëpritet në Beograd

Filmi “Shqiptari” dhe aktori Nik Xhelilaj janë mirëpritur mbrëmë në Beograd. Filmi është pjesëmarrës në edicionin e 29-të të festivalit të filmit që mbahet në kryeqytetin serb.

Prezantuesit e kanë pëshkruar aktorin Xhelilaj, i vetmi pjesëmarrës nga kasta e filmit, si një aktor mjaft të suksesshëm shqiptar që bart me vete shumë cmime, e sidomos atë atë të Moskës.

Ka patur interesim nga publiku për realitetin rreth temës së emigracionit dhe fjalës së dhënë për dashurinë që kërkon shumë sakrifica për të kaluar rrethin e rregullave të vjetra për dy të rinj.

Xhelilaj është shprehur i lumtur për pjesëmarrjen e filmit si i ftuar. “Këtë film e kam parë disa herë dhe erdha enkas sot në kinema sepse e kisha me shumë interes. Duhet të isha këtu me filmin Alive vitin që kaloi, por fatkeqësisht nuk erdha edhe pse e kisha me shumë qejf të vija në Beograd. Me duket se më pritën mirë, aq më tepër që ne jemi popull ballkanas dhe mendoj se dicka të ngjashme e gjeti veten edhe publiku serb”, tha aktori Nik Xhelilaj, raportoi Top Channel.

Kjo është hera e tretë që shfaqet një film shqiptar në Serbi dhe hera e dytë që publiku serb sheh aktorin Xhelilaj në një rol.