Nexhmije Pagarusha: I kam oret e numeruara

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Nexhmije Pagarusha: I kam oret e numeruara

   Këngëtarja e njohur kosovare prej kohësh po pret të shohë albumin me këngë të zgjedhura që i është premtuar pesë vjet të shkuara. Deri tani ende nuk ka përfunduar, ndërsa këngëtarja thotë se nuk ka kohë të presë

   Pesë vjet të shkuara, njërës nga këngëtareve në të njohura kosovare, Nexhmije Pagarushës, iu premtua se do t’i realizohej albumi me këngët që kanë lënë gjurmë në historinë e muzikës shqiptare. Bilbili i Kosovës, Nexhmije Pagarusha, ka pak shpresë se kjo ëndërr së shpejti do të bëhet realitet. Ministria e Kulturës ka ndërruar pesë ministra që nga kjo deklaratë.

   “Ata nuk e dinë që çdo orë për mua është shumë”, ka thënë Pagarusha për gazetën kosovare “Koha Ditore”. Me gjithë premtimin e Ministrisë së Kulturës se projekti “Nexhmije Pagarusha - Artiste e Popullit” do të finalizohej në fund të vitit të kaluar, duket se nuk është bërë gjë. Një ditë xhirimesh për videoklipin e këngës “Baresha”, është hapi i vetëm që është bërë deri më tani. Përveç këtij videoklipi dhe albumit, i cili është i pari në karrierën e këngëtares së njohur, sipas projektit janë parashikuar edhe një DVD, një dokumentar dhe një monografi.

   “Para një muaji është xhiruar një pjesë e videoklipit të këngës ‘Baresha’ në Hamamin e Prizrenit, por nuk e di çfarë ka ndodhur më, sepse askush nuk më ka lajmëruar”, ka thënë Pagarusha. “Jam e lënduar, sepse nuk di si shkojnë këto punë, por unë nuk kam kohë të pres”, ka shtuar ajo. Nga ana tjetër, Shasivar Haxhijaj, këshilltar i lartë politik i ministrit të Kulturës së Kosovës, Memli Krasniqi, ka thënë se projekti për veprimtarinë e Nexhmije Pagarushës do të realizohet në kuadër të nismës së MKRS-së për digjitalizim të materialit zanor. Nexhmije Pagarusha në 77-vjetorin e lindjes, vitin e kaluar, nga Presidenti i atëhershëm i Kosovës, Fatmir Sejdiu, është dekoruar me medaljen “Artiste e Merituar”.
  • Po qka te komentoj oo Daj ktu ?

   Skan koh kta Hajduqt e Minstrive tona se kan drejtim se si me Vorfru Kosoven e te Pasurohen Vet ku kjo Po Shifet per Qdo dit e Qdo Qast se si Po Vjedhin Popullin e mjer kta HELAQ TE FLLIQUR.

   Se mos mi kushtu Randsi nji BILBILES , MBRETERESHES SE KANGES TE MADHES ,, NEXHMIJE PAGARUSHA " QE AS NBOT SUN JA GJEN SHOQEN KJO ASHT MEKAT DHE NJI POSHTERSI E MINISTRIS SE KULTURES PO EDHE TE TE GJITHVE ATYRE QYQARVE QE GJINDEN ATJE NEPER MINISTRI TE HAJDUKIS !!!

   PO NORMAL SKAN KOH PER KET MBRETERESH NEXHMIE PAGARUSHEN , SE JAN TE DHAN NGA ATO QE EQESIN KTHIZEN JASHT DHE ATO HELAQET QE ZHVESHEN CIPRI CULLAK DHE SKAN LIDHJE AS ME KANGEN SHQIPE PO AS NUK DIN ME KENDU HIQ 0% !

   MJERIM PER FATIN E POPULLIT TON KUR DOTE MBUSHEN MEN VEQ ZOTI IMADHI E DIN PO POM DUKET DERI NKJAMET E NPERFUNDIMIN E KSAJ BOTE PER FAT TKEQ JO JO !!!!

   KERKOJ NDJES QE E ZGJATA PO MJERIMI I POPULLSIES TON NE ZEMER NA KA GODITUR KU AS NMENGJES E AS NDREK E AS NE MBRAMJE SUM HAET BUKA KUR TI MENDOJ TE TJERET SE NQFAR VUJTJE TMJERUESHME JETOJN !!!!