Vargje nga autori Xhelal Ferizi 6

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Vargje nga autori Xhelal Ferizi 6

   Nuk do të ket
   -----------
   nga autori xhelal ferizi në mërgim
   -----------------------------
   Nuk do të ket buk për ty as notë o vargu im
   deri sa të ket zemër'vegjël mbi dhe karkaleca
   smirëzi të lindur në mangësi e vogëlsim
   gjini hetero jargë'tare e burreca e mistreca
   ---------
   shpirtvegjlit kurr nuk kan qitë diqka në dritë
   as ata me tru mize e me mikro mendë të kufizuar
   o vargu im për ty duhet të flas një e madhe dritë
   e yje të mdhej të qiellit të bekuar
   -------------
   simrëzijtë nuk mund të dalin përtej jargëve të tyre të zeza
   lokalist tinzarë dinak e krahinorë
   bejtegji rezil cinik zemërzi që jan trashgu me të meta ndër breza
   endacak kotësira e të pa emocion puthadorë
   -----------
   as ata që jan me kaqikun të vogel
   as picimulat që si pula qokasin
   as ata me tru sa një gogel
   e ata që pa kuptim gërgasin
   -------------

   për ty duhet të flas bukuria
   arti i qëndisur
   fjala e artë e dashuria
   dhe shpirtrat si lule të harlisur
   ---------
   prandaj rri o vargu im per shpirta ushqyes si e bukur ndoj fe
   se edhe dritene diellit disa e kan sha
   rri se ti duhesh mbi dhe
   ty kohrat nji dit kan me të pa
   ------------
   Autori xhelal ferizi
   ----------------------

   vetëm nga një lot njeriu
   --------
   Autori xhelal ferizi
   ----------------
   un vetëm nga një lot njeriu nganjëherë
   kam krijuar një kala koder poetike
   në imagjinaten time të atij' loti të mjerë
   e kam shkruar nji roman dhimbjesh në zemer elegjike
   -----------
   kam shkruar nji analitik ndjenjash laborator
   kam shkruar nji qiell domethënje nga ai lot
   që rrëshqiste në faqe ashtu si i gjorë
   e din kuptimin e përshkrimit i madhi zot
   ------------------
   Autori Xhelal Ferizi
   vargje lirikë nga mërgimtari i përndjekur
  • Oh nga një mos dije
   --------------
   Xhelal Ferizi autorë
   -----------
   oh nga një mos dije ka ndodhë sa kala jan rrënuar
   nga një mos dije jan rrënuar shum bukuri
   oh nga një mos dije sa ura dashurishë jan shkatrruar
   e globi sa lotin e ka pi
   --------
   oh nga një mos dije sa shum jan paqet tërhjekë
   me rrënjë jan shkulur miqësitë
   oh nga nji mos dije sa shpirtrat kan vdekë
   kan qa sa kohra sa net muaj e dit
   -----------
   oh nga një mos dije sa koka u pre
   sa shteti me shtet jan mbytë
   oh nga një mosdije sa shum kombe e fe
   njeri tjetrit i kan nxjerrur sytë
   -------
   oh nga një mos dije sa shum kan qa epoka
   sa shum jan këputë popuj në mes
   oh nga një mos dije sa shum jan pre koka
   edhe jeta nga mos dije mund të vdes
   -------
   oh nga nji mos'dije sa aortat nga zemrat jan këputur
   sa gjak ësht derdhë e kob
   oh nga një mos dije shkurtpamse e ngutur
   sa rënkimi ësht ndëgjuar në glob
   --------
   Autori Xhelal Ferizi
  • Shtrejtë do ta paguash nji dit o përthurje
   ---------
   Autori Xhelal Ferizi
   -------------------
   shtrejtë do ta paguash një ditë o përthurje sadiste
   që përthurë kohra e paqe
   ti je kohë kanibaliste
   që kurtha don e gjaqe
   --------
   ti je e zezë sadiste e pa fytyrë përthurse
   ti je ngatrruese e luleve që shkojnë udhes së vet
   ti je për secilen mirqenje shthurëse
   lotin ua derdhë qenjeve si det
   -----------
   se je e tillë në veper e strukturë
   se lidhë përthurë rreze e gjithqkajat me nyje
   se je ajo enigmë që fate e gjallesa përthurë
   me errsirë ke mbuluar yje
   --------
   ti vazhdimisht përthurë
   paqe moral e etikë
   ti bashk nuk i len dy gurë
   nuk di a je qenje a mitikë
   -------
   nuk di a je fenomen që përcakton qdo fat
   nuk di a je gjenetikë
   nuk di për qdo rrisk a je taksiratë
   nuk di kah vjen e kah pikë
   -----------
   nuk di kush je por ti ngatrron adete
   ngatrron edhe karaktere
   ti përthurë ngatrron devijon edhe dete
   përthurë nga njiher vetimë e vrull ere
   -------
   ti përthurë shtrngata stuhi e tufane
   përthurë sa shum bubullima
   ti përthurë sa kombe qëllime e gjuhë nane
   gjakun ua derdhë porsi gurgullima
   ----------
   ti përthurë nganjiher at dritë hane
   ke nxjerrë të përthurura sa furtuna e valë
   ti ke ngatrru mbi dhe tërmete e vullkane
   nëpër shekuj prore përthurse ke dalë
   --------
   edhe jeten me vdekjen disi i përthurë
   sa je fenomene e pa dukshme n' diktate
   ti nuk len në materje pa pshtjellu ndoj udhë
   pa e përthurë e pa e lanë si një qyqe nate
   ---------
   e vyshkë moshen e gjethin e fleten
   e vyshkë lulen bimen barin botaniken
   e vyshkë njeriun e kohen e jeten
   e vyshkë e përthurë etiken
   --------
   si vdekje e ma e zezë se ajo nganjihere je
   në luftra i ngatrron e i përthurë shum fate
   ti nuk len askund ndër kombe e fe
   pa i mbulue me të zi e vuajtje e guna nate
   ------------
   a të sheh dikush ndonjëher oj rrisk' thurse
   e ka ndoj gjygj për ty
   një ditë do paguash do mbetesh n' përthurse
   kohra që mundem me të thy
   -------------
   Autori Xhelal Ferizi
  • I than disa smirzi nji her nji poeti
   --------------
   Autori Xhelal Ferizi
   -------------------
   i than do smirzi njiher nji poeti
   ti nuk je poet
   dhe poeti foli vet me veti
   thirri tokë e dhe e det
   ---------
   dhe i tha tha dheut te zi
   e detit e tokes pse
   pse po krijon smirzi
   si sot si neser si dje
   ---------
   Autori Xhelal Ferizi
  • Kush je ti namë e zezë
   ---------
   autori xhelal ferizi
   -----------------
   kush je ti namë e zezë
   që endesh shpirtrave- mallkuese
   në secilien kohë e brez
   mbete krye fjalë gjëmuese
   --------
   mbete gjithmonë në lojë
   mbete pa u ndrrue je prore në qender
   ndëgjohesh mallkuesë mbi plojë
   mbi mendjet e lehta si lpener
   --------
   kush je ti që del prej emocioni
   kush të shtynë me u shfry
   kahdo përmbys gjithqka kthen demoni
   kohrat të kan pa ty
   -------------
   Autori Xhelal Ferizi
  • Nji her nji njeri duke ikë nga vetvetja
   ---------
   Autori Xhelal Ferizi
   .-------------
   nji her nji njeri duke ikë nga vetvetja doli në një tjetër jetë
   nuk e njih´te ma vetveten
   u bë ai që nuk isha në të vërtetë
   maskë me fytyrë të shkreten
   ---------
   dhe e vrau pastaj maska e vet
   sa keq pse kshtu o aktrim
   mos o e keqe që je sa nji det
   mos shtyj njerz në ndryshim
   ----------
   Autori Xhelal Ferizi
  • Kur lindi xhelal ferizi

   autori xhelal ferizi
   --------------------
   nëna kishte pa ëndërr një ylber
   nji zog mbi një fletë murrizi
   dhe një pendë ngjyrë duke shterrë
   -------
   e quajten nga vegjëlia xhelë
   kohrat ja dhan emrin cicërimë
   hijet i sollen pranga e tel
   vargu e quajti rimë
   --------
   shekulli e quajti shqiptarë etnik
   qielli i solli nji lodër dhuratë ideal
   loti i parë kur i ra në qerpik
   me nji pendë e mashtruen e vajin ja kan ndalë
   --------
   kështu thonë me pendë rrinte beba e vogel
   e shtrëngonte në dorë e në gojë
   edhe pse për rreth kishte kukulla e gogel
   nuk shikonte aspak tjetër lojë
   ----------
   a jan këto shenja qudije
   thuani o lexues ndoj fjalë
   penda u bë pajtim fëminije
   as sot ajo nuk ësht ndalë
   -----------
   edhe sot penda i rrin në dorë
   si ather kur ishte bebush
   për dhe e trollin atnorë
   këndon për mal e për fushë
   ---------
   edhe sot penden e don
   e quan pajtim të lotit
   e quan lule fletë për emocion
   e ruan me besë të zotit
   -----------
   autori xhelal ferizi
  • Duke ujitë shekujt
   ''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
   shkruar nga xhelal ferizi mergimtari
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''''''''''''''''''
   Duke ujitë shekujt nji neper kopshtije
   nuk e dija me pa djallzinë time
   se djajt mshefen edhe nën hije
   edhe pas qdo lulje e bari e bime

   un mendoja se ne kopshtijet e jetes
   ecet vetem neper gjelbrime
   dhe nuk e dija se edhe prapa fletes
   mshefen vrastaret poshtrime

   e ku e dija unë qe isha ardhë prej lotit curril
   prej nji pike te qerpikut besë
   ku e dija un qe isha fis me karajfil
   qe pritat po me bënin ftesë

   se ujitjet mi shendrruan në lot
   ne brenga te perjetsisë
   nuk dal neper kopshtije kam besë veq në zot
   por jo në shekujt e pabesisë


   un nuk e mendoj ma për kopshtije
   se trembem tash nga qdo fletë
   un po ju jap falas kët pervojë e dije
   ruajuni nga pritat ne jetë
  • Nëpër uren e ferrit
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
   shkruan xhelal ferizi
   autori i vargjeve shqiptare ne mergim
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''''''''
   neper uren e ferrit me nji pendë në dorë baraspeshë
   kalova me urë sa e hollë që ishte
   at'her nuk isha me kaq shum burim veshë
   as penda kaq themele nuk kishte

   gjyqtarët e huaj më prisnin kurreshtarë
   kur po e humbisja drejtpeshimin
   por un isha nder breza i lindur shqiptarë
   e pendë e kisha besimin

   poshtë ure zjerre të armikut
   helme e katrane e kurthime
   por fjala e ime e germa e qelikut
   me mbante dhe penda ime

   sa do që e hollë ishte sikur fije
   e ferrit urë holllake
   unë edhe ma holl kah fjala me dije
   mbahesha mbi botë rrumbullake

   armiqt u tmerruan dhe tëholluan uren
   edhe ma holl per ta keputë
   edhe un t' hollova ngjyren fjalë biluren
   qe tigrat e uritur i kam zbutë

   kalova me penden e mendjen atletike
   me shprehjen plot art e aktrim
   me gojë hapur i lash bishat e ardhura siberike
   i i ngriu baraspesha ime ne kalim

   gojen hapë e mbanin te ftoftit ardhacak krokodila
   me shekuj te uritur per gjak
   por un ne ndihmë thirra me mija bilbila
   që ndeznin qdo qiell me kapak

   dhe me këngën shqipe kalova uren
   ku flakët arrinin me prekë
   nuk ma prishi ferri shpirtë mishin as strukturen
   as besa nuk me ka vdekë

   dhe mbeten goj hapur arijt e sibirit
   me krahet e mi t' lehtë e pendë
   që i kisha n' dy krah un shqipja e ilirit
   me kalu ura ferri mjeshtrisht e me mend ë

   e mbeten gojë hapur gjarpij e krokodila
   e pezhgvja mbeti si ferr duke vlue
   tigra ujq e qkaj prisnin poshtë si kopila
   që më prisnin me jargë per te me gllabrue
  • *Titullin e këngës shqiptare*
   *

   *e shkruan autori ne mergim xhelal ferizi*

   *ruane gjuhen iliriane-
   *gjuhë amtare at gjuhë nane-
   *mos harroni n' shekuj kurrë-
   *ku e ka rrjedhen ku pat gurrë-
   *t 'gjith shqiptart ku rrini shpernda-
   *n' dhena t' huaja jeni nda-
   *at gjuhë nane ta përtrini-
   *brez pas pas brezi,mirë ta dini
   *mos e leni kurr mbas dore
   *të lashten gjuhë t' bukur arbnore
   *mos më leni u thot se vuaj
   *nese,m' ndrroni me gjuhë t' huaj
   *mos e ndrroni mos e shkrini
   *si trashgim brezit ia lini
   *se ësht e lashtë ësht gjuhë mendtare
   *se arti flet në gjuhë shqiptare
   *e merr vesh shungullima e detit
   *edhe shendi i drits t' planetit
   *edhe fleta e qershisë
   *edhe hana e bukurisë
   *edhe yjet e të gjera fusha
   *mali e bari brusha brusha
   *e merr vesh edhe karajfili
   *kanarina e bilbili
   *edhe degtë me shegenare
   *i ëmbëlson gjuha shqiptare
   *e njeh mjalta e dalë nga hoja
   *kush e ndrron kur s' ësht nevoja
   *me' gjuhë te huaj qe e msynë me e ndrrue
   *ai nder shekuj qoftë mallkue
   *se s' ka gjuhë qe din me vlue
   *siq vlon gjuha e lashtë shqiptare
   *neper fyell e zanamare
   *neper deje e neper lisa
   *siq vlon shqip bardhsisht mbi plisa
   *mallkue qoftë ai birë i shqiptarit
   *qe s' ja len pra trashgimtarit
   *gjuha shqipe esht si hana
   *ajo vlon nder gjamadana
   *aj vlon ne gji t' damarit
   *rrjedh kullue si kroni i arit
   *ajo e dehë detin me valë
   *yjet n' kurreshtje i ka ndalë
   *i ka kthye yleberat n' qiell
   *i ka dehë po hanë e diell
   *e ka shkri sa her ingjinë
   *ajo flet me dashurinë
   *ajo flet me gurë e dhe
   *ajo shndritë nder kombe e fe
   *ajo ësh si nji ylltare
   *yllë nder shoqet planetare
   *mos e leni ju mbas dore
   *art mbi art gjuhen arbnore
   *se ajo ringjallë gjith galaktiken
   *ringjallë artin e muziken
   *gjuhë e vjeter brum qiellore
   *qe i njomson rrezet diellore
   *qe i njomson po gurë e zalle
   *qe i nxitë n' ndezje këngë e valle
   *qe se ka nder shoqe bota
   *thue e kan shkrue engjuj e zota
   *thue vet qielli e ka zbritë
   *thue e mbollen perenditë
   *thue e lshuen arom't nder pipe
   *ashtu flitet gjuha shqipe
   *mos elshoni mos e ndroni
   *zot e qiell mos i hidhroni
   *as at mund te prendisë
   *veq trashgim te ja leni fmisë
   *se ne at gjuhë pushkë e tagana
   *keng e valle e tupana
   *kan jehue nder kohra t' motit
   *edhe vringllima e kastriotit
   *ne at gjuhë flet sqepekrruta
   *edhe agroni e teuta
   *ne gjuhen shqipe iliriane
   *kan folë shekeujt n' per mejdane
   *ka folë arti e penda e shkolla
   *gjuha shqipe esht si molla
   *porsi fleta e qershisë
   *hije i ka n' breza etnisë
   *edhe mbane e mbas sotit
   *sa te jen shekujt e shtigje t' motit
   *se ajo del porsi vullkane
   *siq del ne mal sharmi i ndoj zane
   *siq del arti i meteorit
   *ashtu del gjuha e arbnorit
   * si nder kombe e nder fe
   *si bajrak shquhet tue vle
   *gjuha shqipe le t' trashgohet
   * lart mbi frone te lartsohet
   *ajo ne shkuj ishte vlimi
   *n'per beteja kah kushtrimi
   *mbane permbi ne piedestale
   *lart ma lart mbi lartsi hane
   *ta mbaj dija e fakulteti
   *se ajo ushton si nji gjamë deti
   *si te bashkueme shum rrufe
   *ajo ushton nder kombe e fe
   *si me shndrit shum yj me koka
   *ajo shndritë kah qielli e toka
   *porsi re e te bardha vija
   *i qendisen shkkolla e dija
   *aj ju breza trashigone
   *kush u thot prej dore leshone
   *ai mos past as djep as kryqe
   *dinë as shart vajtoft si qyqe
   *po si lëshohet kjo shejtni
   *qe ka kndue neper lashtsi
   *qe ka folë me majë tomorri
   *me majë sharrie vizitori
   *që ekan kdnue sa te bukura vasha
   *Oso kuka e Ali pasha
   *e shum tjerë me kangë e shkrola
   *Jakup ferra e mic sokola
   *sa shum trima qe ishin tjerë
   *porsi zhgjeta elehtë me erë
   *e ka kndue tringa e shota
   *edhe nora qe ndjeu bota
   *per qendresë e gjuhë malsore
   *i kndoj tradita zakonore
   *i ka kndue kanuni e leka
   *Zhuj selmani e Hagji zeka
   *mbreter tjerë mbretreshë teuta
   *i ka kndue edhe lahuta
   *ai Gjergj fishta madheshtori
   *i ka kndue naimi i gjori
   *edhe migjeni e vasë shkodrani
   *e Ndre mjeda e Ali asllani
   *i kan kndue sa bajraktarë
   *kapedana e ushtarë
   *sa ushtri po qlirimtare
   *i kan kndue gjuhes shqiptare
   *mbane n' breza se ësht flaktare
   *esht mbretreshë e kushtrimtare
   *esht antikja mesdhetare
   *ah n 'shekuj t' motit qoftë bekue
   *brez pas brezi tue ligjrue
  • Ankesat e shpirtit-
   ankesat e shpirtit
   titull
   shkruar nga autori xhelal ferizi
   ne mergim

   *Oh shpirti im sa shum ankesat
   *mos me ngarko me peshen e matereive me ide
   *nuk te kam dhuru vetem helme poer edhe qaste melmesat
   *diellin nganjeher ta kam sjell? je nxe

   *ti mua me solle qka? po te drejt ke ti ! o' i padukshmi subjekt
   *me solle larmi lot gzim denim nji pik? qast dashuri
   *me b?re bashkvuajtes te perjeteshmin i padukshem objekt
   *qe mban? me pend spontane vullnet qudi
   *gjithqka me te instiktshmen te vet'dukshmen nga jasht bukuri
   *nga brenda diktat per hir te shekujve perjetsi
   *i paguar nga vetvetja asnjiher pa i marrur lekt
   *per hir te ardhmeris? i gjysem vdekuri i gjall? per obligimin
   *e quajtur hir? per hir? te se quajtures brezni
   *po e vloj edhe me zjarrin e pavullnetshem varg shkrimin

   *dhunshem artist i shpirtit
   *dhunshem akujt duke shkri
   *dhunshem i denuuari prej gjak ngrirtit
   *dhunshem instiktin e ecjes duke e pertri

   shkruan vargje shqiptare xhelal ferizi mergimtari
  • Ne lotin tim
   Shkruan xhelal ferizi
   autori i titullit ne lotin tim

   Ne lotin tim shkruhen te gjitha perjetimet
   sikur te kisha nji gjuhė botrore
   ajo gjuhė te kishte shprehjet me t e persosoura
   edhe shprehjet qiellore
   aty do te shiheshin plasjet e plandosura
   dhe te pa fuqishmet perkthyese shkrimet
   kot e provova me metaforė
   as me gjuhen e qelizave
   ne mbrendinė e lotit kristal
   pasqyrat ma specifike kam perdorė
   sa her yjet per skjarime i kam ndalė
   ylberat kam provuar ti zbres me dorė
   rrethin hermetik per ta kaluar
   loti im sa globi botrorė
   te gjitha aty jan ne mbrendinė u kulluar
   te lotit tim te pervluar valė
   edhe shekulli ma i zgjuar
   nuk arriti
   as me ndihmen e pseheve
   kuptimit te dhimbjeve ne definim me i dalė
   permbajtjes tende fat
   o loti im i kulluar bilur
   sa gjuhet i shterrė ti
   ne perpjekje per te spjeguar me fjalė
   gurė i qmuar prej ujit
   neper qerpik sa her u rrokullise
   shkaktuar nga demonet
   mbrendia jote kerkon pendė shekspiriane
   nuk mud te di nga cila rrudhė e stacion fatit u nise
   ti permbanė gjuhė dielli e hane
   por fat te pervluar
   mundim biblik
   sa nji curril je nga madhsia
   por permbajten e ke si romane
   sa shpirtra u perpoqen te lexojnė
   sa shekujt digital i grise
   sa lexuesit e menqur fatesh
   sa diagnostike kekrime
   analistė shekuj kureshtarė
   kerkimtarė shkaqesh
   qe me formula u perpoqen
   pasqyrisht te formulojnė ne definim te gjejnė
   pse
   psehen tende
   ne te gjitha psehet stacione
   neper gjeografinė dhe udhet e fateve
   neper rrudhat e ballit te qiellit
   te kerkuan
   spjegimet
   ne rrumbullakun tend optik
   dhimbjet e shkaktuara nga te maskuarit
   qe ti nuk i vrejte
   me syrin tend kullim te padjallzuar
   o loti im ne qerpik
   sa i rrokullisur neper gremina jete
   pasqyrat e menqura digitilaike
   nuk te kan kuptuar
   o loti im optik
   gjam i tejdukshem
   vizllues
   te shtynė maskat kah udha e dhimbjeve
   ne mbrendi denesshem je i pervluar pervlues
   nder engjuj nuk gjete mik qe te gjejn shteg
   as nder lutjet e persosura
   as ne thirrjet hapsirave te lira
   as ne mbiqiell
   vrapove
   arsyeve .
   kurrreshtjeve shkaqeve
   si maratonik rrokullisesh vrapues
   demont nga prapa te ndoqen
   ne kurtha te shtynė falltoret
   me karta te dante aligerit nga nent rrathet e ardhur mbi tokė
   se bashku me mashtruesit trishtues
   me maska ngjyr ajri
   me lojė dasme
   e vello te bardha
   peshperitje buzesh te kendshme ne dukje
   e ne mbrendi
   form ulat e fshehura tardhtare
   te gatshme
   per te derdhur ty tragjikisht
   o loti im me domethenje te madhe
   curril je ne dukje
   sa i vogel
   nuk je as s anji gogel
   por i thellė
   sa nji dramė jete
  • ti je tash pa miq e shokė
   te poqen
   xhelat e demon
   ti je curili i hallit
   hallin kush ta lexon
   cili shekull i menqur me kokė
   fatnisjen ne zanafillė ta kupton
   fajtorė te lanė ne moskuptim edhe kokrrat e zallit
   fajtorė pshen e derdhjes s ta besojnė
   ku ti pafajshem u rokullise
   ti q e ne nisje paske pasur dinak vrojtues
   shtytsa bukrishė te hejshuar
   te mallkuar qofshin
   sa shum me dahsuri hjeshije u mbeshtollen
   maska karavanesh
   djaj te veshur bardhsisht
   qe shpirtin tim
   ku ti buron
   e mashtruan
   me qehre engjellore
   me pamje enigmatike
   me aq te zbukuruara kurtha
   permbajtjen ta njohen
   dhe shfrytzuan kullimin tend
   mbrendia jote flet
   kush do ta kuptoj ket gjuhė
   dhimbjen
   dhe pafajsinė tende
   ti ke aq shum fakte
   e vogel je kur pikon
   lotushja ime
   por e madhe si det kur rrokullis'shem gjemon
  • permbajtje currili qe flet
   kush te kupton
   se ti je plot gjoba denime te perjetshme paguan
   per shkaqe te demonve
   me maskė ngjyr ajri
   rrudhat e dashurisė
   ti perputhen mashtrueshem
   binarė qelizash te rrejshme
   me dhurata danajsh
   me te mahnitshme pamje
   te aktruar
   ne barkun e cipes se qthurur
   duke te joshur lakmueshem
   ty
   qe me te derdhur kur lojen e kan nisė
   nuk te treguan
   se duan me te rrokullisė
   greminave te dahsurisė
   ne dnesjen e dhimbjeve te perjetsisė
   sa gjygj i padrejt o curril
   o loti im
   qe nuk gjenė as ne shteg kthim
   as shteg kalim
   te mashtruan vrasesit e mshehur
   nen karajfil
   o rreshqitshmi i pendueshmi currili im
   i qertpikut pervlim

   xhelal ferizi autori ne mergim
   autori i titullit ne lotin tim
   shkrime vargje shqiptare ne mergim
  • Un njoh njerz

   Titullin /un njoh njerz/
   Shkruar nga xhelal ferizi ne mërgim

   un njoh njerz qe filiza te rrites kan pre
   me shpatë dy tehshe te paftyrsisë kan pre rreze dielli
   e shpresat duke ardhë mbi glob e mbi dhe
   e bukuritë i kan pre ylberore qe i ka qielli

   un njoh njerz qe penda e fjalene lirë e kan pre
   dhe gëzimet e padjallzuara te luleve duke u rritë
   un njoh njerz qe sa kerxej lirie kan pre
   e sa yje besnike i kan pre me pa besi ne pritë

   un njoh njerz qe kan pre dashuri me shpata satanike
   e kan pre sa progrese e autoktoni mbi dhe
   i kan pre edhe fiset e lashta ilirike
   e shqipet autoktone mbi fole

   un njoh njerz te kohrave ne europë
   që kan pre mish te lashtë per sllavian
   shqiperinë etnike ilirinë e kan pre ne sa copë
   per hirë te carit dushan

   un njoh njerz qe sa udhë te drejta i kan pre
   me shpatë dinake i kan pre ato udhë
   o un njoh sa kohra e sa fise e fe
   që doren mbi ne s e 'kan rrudhë

   un njoh aq shum njerz qe ka n pre me shpatë
   që akoma godasin mbi te pa fajshme stinë
   që prejnë edhe gjurmë e shekuj të gjatë
   qe vrasin qdo shqipe e zog që këndon per lirinë

   o un njoh sa shum njerz me masken mister
   që vrasin kahdo paqen e qe jan therr'tarë
   që e prejnë edhe sot shqipërinë e mjerë
   dhe shpresen per shum shqiptarë
  • Prejani rrënjët tradhtisë-
   ------------------------
   shkruan xhelal ferizi shkruan titullin prejani rrënjet
   tradhtisë

   *nëse un ma nuk jam në mesin tuaj
   *me penden time të arit
   *mos harroni shqiptarë se edhe nën dhe do të vuaj
   *me e humbë nga toka jonë rrënjën e tradhtarit

   *humbeni ju breza që vini
   *se nuk arritëm ne
   *dukuni shqiptarë pasiv kurr mos rrini
   *tradhtisë qdo rrënjë me ja pre

   xhelal ferizi autori në mergim
  • Kur shkova në diell

   Shkruan Xhelal Ferizi

   nga etja për dritë shkova drejt e në diell
   duke ecë me flatra duke ikë nga errsira
   dhe sa ma lart,duke ikur ,flutrim, nëpër qiell
   më doli para rrezëtarja,krahlira
   ''''''''''''''''
   u quente kështu përcjell’sja e miqve,ajo shoqëruese diellore
   që kishte trup rrezje zemër rrezje ,e strukturë
   si në shpirtë si në gjak rrreze,ishte ,ajo rrezatore
   ma shkriu vuajtjen të tokes ,dhe lotin si gurë
   kur hyra në mbretri me një dënesje dheu në,qerpik
   me ligj të tokes së ftoft,me gjuhë të pakuptim
   mendova se më shohin urrejteshëm si armik
   më sollën një engjull n’ ,përkthim
   e cila diellit ankesat e mija ia përkthen
   përse un në tokë nisa e thash përse nëpër krim
   pse o diell me ecë po na len
   pse o diell përse po na nxenë
   dhe kur shekuj me fakte i shpalosa toksorë dëshmueshëm me gjak
   e letrat e globit me plot njerzore intriga
   viktima e foshnjeve të therrura në të shtëpisë prak
   e tjera fakte të liga
   ''''''''
   që toka i mbanë në kazanin e saj ferr pa ndërgjegje
   i ushqen,me urrejtje në mes kombesh e,me urrjetje në fe
   po pse i thash o ju drita jepni privilegje
   pse falni ju dritë për token me dhe
   dhe ata në një gjuhë qiellore
   rreztare sa e lehtë për gjak
   si lulja kur lëmon me aromë
   e flladi që frynë ngapak
   ashtu disi në gjak lmueshëm më fliste
   përkthimi aq ma gjik ,si fyell
   mendova se dikush më pëshpëriste
   si qiellit ndritshëm që i flet’ ai yllë
   më dhan ujë rreztarë me rreze me pi
   për gjak më dhan do lëng drite
   dhe rreze si ujë currili
   që në’ për kroje të arit rrezanish rridhte
   atje gjithqka ishte e arit
   si kroni si ujë si ato pika
   si shiu e dhe rrushi ngjyrë ari
   me rreze ishte antika
   ''''''''''''
   dhe më shtruan në shtrat dukati me fjetë
   do lule plot diell e që pëshpërisnin
   dhe vuajtje nuk pashë në at jetë
   veq drita që qdo gjë qëndisnin
   me prekë askund nuk prekja
   n’ flutrim shkoja me rreze me ari
   nga askush mbrapa nuk u ndjekja
  • atje vetëm paqe kishte
   me rreze më mbahej damari
   mandej në gjuhë të lashtësisë
   që e përqonin rrezet n’ kuvend
   ju thash se jam i etnisë
   që ësht një pllëmbë e vendë
   atje thash në troje të lashta
   ku poshtë e shihni at shtresë
   ku më lindi mishi e rrashta
   atje u rrita me besë
   atje në trojet e t’ par’ve
   ku guri më njeh n’ meditim
   un jam i fisit t’ shqiptarve
   që loti më rrjedhë në mërgim
   ma qitni ju thash një fat
   me shije tjera orbite
   më jepni at drit me uratë
   të mos më blejnë djajt me mite
   e token ma kthe me hise
   pse gjygj i keq më ra rrisk
   mos me le pa komb e fise
   o diell i arit si disk
   kështu nëpër gurë rreztarë mahnije
   që i kishin ata si kolor