Vargje nga autori Xhelal Ferizi 6

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Shqiptaro mjerim i
   Se llafet oj mikeshë pa mbulesa
   autori xhelal ferizi
   kurr nuk kan mbajtur troje e atdhe
   as rezultate nuk dhan qe besa
   as hajr kush nuk pa prej fjalve te kota
   se shqiptart jan nda me fise e me fe
   me ne po qesh kahdo ne rruzull bota
   sa i gogel ne europ nje i lashtë dhe
   kah po do i huaj andej i sillet rrota
   jan nda ne njidiqnd kryqe jan nda ne njiqnd fe
   se dy kokë si ka jo ma gjeraqina
   veq se n per qdo fshat nga nji shtet po e ke

   ---
   e secili mahallen po e bën shtet te mjerë
   hilet e provincat po dalin si kepurdha
   sa i gogel n kokë t shqiptarit esht e vogel vetedija
   se mendja e mykur po na del bajrakatare
   se shtat miljon shqiptarve ne oborr ju ka humbë udha
   po vuan ne varfri e tnike shqiperia
   se nuk mbet ma besë as nuk mbet ma nderë
   edhene shpinë na jan gjue rusia e kina
   europa e greku franca e armiq tjerë
   na ka mbetur shkret toka e bujqsia
   njeriu sa i flet dushku nuk po ka ma vlerë
   na kan mbetur djerrë ara e ledina
   e fjalen po e ka hajduti i pa vlerë
   nuk pyet ksuh per te aferm per prind as per nderë
   kan ikur neper dhena kahdo larg rinija
   qyqet neper treva kendojn ne pranverë
   kahdo ndjehet dhimbje kahdo ndjehet loti
   u mbulue me hile e jona etbija
   thue se shqiptarin e ka denue zoti
   e mbuloj mohimi edhe papunsia
   kahdo neper ikje po shihet eksodi
   ku brenë miza hekur po ikë popullsia
   neper shekuj prore kshtu po na ecë moti
   e per veq mohimit s njeh tjeter qeveria
   qe as pes pare si jep per shqiptarin
   as nuk don me e dit zyrtarja parija
   se kah neper botë shpernda e ka shqiptarin
   per veq me ja zhvat ndoj dollar a pare
   kur te vjen ne dhe te vet me u qmallë ai i gjori
   krim pabesi zhgnejim ashiqare
   mashtrim e mohim kahdo ka shqipnija

   nga autori xhelal ferizi
   prandaj ne mua mos u hidhroni kurrë
   pse un te verteten e them qe s e sa vite
   e le ta merr vesh qdo grue e qdo burrë
   se un liriku qe kndoj si zog dite
   me varg shqiptari e me penden time
   e fjalen ua them hapur e nder sy
   me penden e pa shtershme me varg e rimime
   qe deri sot as hasmi se ka thy
   po ju them se po vuan shqiperia trime
   prej gjithfarkurthe e prej gjithfar prite
   e un por si diell po mundohem me ju nxe
   me te verteten sheshit e me fjalen e lirë

   shqiptarve hapur e me fjalen rreke
   po ju them sinqert pa mask e i pa pshtirë
   veq ne totine madh gjith po ju bej be
   qdo her koha e zez po vjen ma veshtirë
   se ndarjet kahdo po behen me fe
   po e lidhin te huajt shqipninë me zingjirë
   ------------
   siq rrjedhin kullimit prrue e kroje e gurrë
   ashtu fjala ime hapur po ju flet

   dijei te gjith grue e djal e burrë

   ua kam thanë qe besa si sot si dje

   sa pa punue te gjith e se bashku per atdhe
   shqipni etnike jo nuk do t ket kurrë

   pes pare liria nuk ka me na vle

   se armiku mshefur na rrin ne qdo skutë
   ne dushk ne prita ne fjer e ne qdo cep

   kahdo ne qdo mal ne qdo dushk e shkurrë

   pergjon me na vra emena perqa
   ne nji an ai rusi me grek e me shkja

   ne anen tjeter qe na ndanë me copa
   kinez ukarain e besa edhe europa
   se nuk esht mbi dhe vetem e shtrejt lirija
   e kush kah te don si te don me kalirue
   por duhet unitet e puna e dija
   shqiptart si nje zemer kahdo me u bashkue
   vetem atheer mund te mbahet shqipnija
   etnike shqiptare ne flamur me value
   por sot o miq shum krena e djaj

   ne kamb jan que me perqarje e klane
   me e shkel vatanin me mbrapshti e shkatrrim
   kahdo ka shqipfols prej te gjitha ane
   dikush sjell ndoj fe dikush sjell ndoj krim
   e pa unitet e virusa me mbjellë
   kahdo neper zhgnjime e me nda zemra si prrue
   hendeqe kombit e egoizem te thellë
   ndasi e klane kahdo me grupue
   ------

   e mandej me bertit kahdo me hakrrim
   pe mend kahdo ballkanit me ushtue

   zëri i jonë i pa arsye shkaqe tue kerkue
   per se shqiptari po mbetet jetim

   nga zoti qdo dit ma shum tu u largue
   se hatri mos me te mbet o i gjorë shqiptarë
   se mend dy pika kund ne kokë s po i ke
   se nuk po njeh fis as nuk po njeh farë
   as diell as hënë nuk po len me nxe

   se mbush e ke token me tradhtarë
   secili ma lirë tu u shit e tu u ble

   njeri per arab e nepeer nderkombtarë
   ca thonë jem latin e disa thonë jem shkje
   disa mendjemdhej e disa trutharë
   qe kurr nuk punojnë per etni e atdhe
   --------------
   nga autori xhelal ferizi vazhdon ne pjesen
  • Heshtjen qe kurr nuk ekam dashur
   -------------------
   autorë xhelal ferizi
   -------------------
   heshtjen qe kurr nuk e kam dashur me ësht bë këshillë
   vonë e mësova gjenialitetin e sajë
   heshtja ësht gjeniu qe nuk flet
   ajo ësht menquri që greminat e kohes i perfillë
   ajo esht arti qe me fluturim e kalon qdo det
   ajo edhe mbi ura si pej mundet peshat ti mbajë
   se gjykimi koken nuk ia pret
   heshtja esht shteg iurtesisë
   dhe menquri
   art i mrekullisë
   kur heshtë ne kohrat e quajtura qyqari
   ne shekujt egos
   ne qielin me mjegulla indiferente
   ne qarqe qe ngrisin dolli me mohime
   ne udhet e pa krye te epokave
   ajo ësht formulë e bardhë
   ne kohen e zezë mburojë
   ajo esht roje e kokave
   qe zemren e ben gojë
   dhe pret raste me tjera zhvillime
   heshtja nuk don ajo nuk don plojë
  • Edhe vizllimes i kam thënë te dua
   ----------------
   autori xhelal ferizi
   -----------------
   edhe vizllimes i kam thënë te dua
   ajo me vrau me te rrejshmin shkelqim
   syt mi mori drita esaj
   ajo qe dikur me aq iluzion ka vizlluar
   sa qe ilzuzioni mu shëndrrua ne vaj
   edhe bores i kam thënë te dua
   e ajo me ka ngri
   edhe fjales e mikut
   e dhe te seciles lule vesë
   e kohes me hile
   edhe pseudo engjujve
   e seciles karajfile
   ne te n te cilat mshefej nji pasojë e pa besë
   kohë q epo vinte
   e quajtura interes
   edhe shiut i kam thënë te dua
   e ai bresher papritmas mu bë mbi kokë
   neper ilizione e peerqafime sa kam marrë ne thua
   sa shum kam dashur miq e shokë
   sa shum ne besime jam dashurua
   sa her jam ra per tokë
   as puthjeve ma nuk ju them te dua
   as buzve me sharm magjik
   premtimet me sy te bukur
   e lavdin ironik
   dhuratat e stinve ne bark te kuajve danaj
   as rrahjet e shpatullave
   te duarve qe formalisht lmojnë
   as pergdheljeve te stilizuara
   nuk ju them ma te dua
   per veq kohes se menqur
   qe prore punon per mua
   i them besnikrisht te dua
  • Deri sa te ket qielli hjeshi
   vargje te autorit xhelal ferizi
   e toka e deti te jen mbi dhe
   do te ket t 'bukur shqipni
   dielli e hana kan me e nxe

   deri sa te jet ne qiell kaltrija
   e po r si dalin a to vullkane
   do t' m' vloj ne gjoks gjith dashurija
   per shqipni e tokë dardane
   ----------
   e sa te rrijn yjet tu u endë
   sa t' m'rrin shpirti n' pul s t 'damarit
   ty shqipni kam me t'permend ë
   kam me t' kndue me gjuhë t' shqiptarit

   -----------
   kanga shqipe ka me u kndue
   porsi kndojnë ne degë bilbilat

   gjuha shqip ka me lulzue
   si q lulzohen karajfilat   sa te jen gurra e gurë e zalle
   te bardhat mote kan me t' veshë
   zemra e jote ne kangë e valle
   neper festa ka me qeshë

   por si qeshë gjithmonë pranvera
   ne mes te prillit me gjelbrime
   por si e bardha e bukura vera
   ka me qeshë shqipnija trime
   ---------
   siq qelë pema ne qdo degë
   per kah fleta e kah larmija
   do t' lulzojn kshtu toskë e gegë
   n' bukuri me rrnue shqipnija
   -----


   si ligjerimi i zogjve ne sqepa
   porsi i hapë kraht gjeraqina
   do ti rriten ata djepa
   ne kangë do i ecin mote e stina
   --------
   e nder kombe rrin e para
   plot me shije e me hare
   si ylber ne qiell me lara
   sharmi i sajë do te rrin mbi dhe
   ---------
   autori xhelal ferizi
  • Dikun i njoh gjithqkajet e dikun shum qkajat-
   ------------------------------
   autori xhelal ferizi
   -----------------------
   dikun i njoh gjithqkajat
   e dikun shum q'kajat
   mos me detyroni ju disa
   qe a gjitHkjat te ua ua ahprushi
   sepse un me qiellin e sytë e tij kam lidhje
   ---
   ai ju sheh andej lart nga majat
   e disa qe jan kerkushi
   qe jan mbi dhe vetem hije
   te mos me deetyrojnë
   se krejt qka ka pa qielli ka shenime
   dhe ndjejat e tij mua me tregojnë

   se ksuh esht me hile e kush esht me krime
   te mos paraqiten ata si lule manushaqe
   se un i di i kam infromtat nga qielli
   i shkruaj te gjitha ato neper faqe
   mandej ata do te vuajn ne pendime
   ---
   kur un te ua zbuloj sa ngatrrresa e sa gjaqe
   kan bë e hajduteri e akte poshtrimi
   kur dobsitë e tyre rrugaqe
   ne secilen pasqyrë erë te kundermojnë
   sepse qielli ka shenime

   e ndjenjat e qiellit mua gjithqka me tregojnë
   prandaj te mos fryhen ata legena
   te mos pjelin ma maskë e aktrime

   le te heshtin tash
   se nji dit do te me detyrojnë

   te sjell nga arkivi i qiellit shum shenime
   kunder atyre qe shumqka po aktrojnë
   -----------------
   autori xhelal ferizi ne mergim
  • Medet rrin shqiptari i gjorë
   ---------
   ng autori xhelal ferizi
   kushtuar disa shqiptarve qe dallohen per dembeli
   jo te gjith shqiptarve por vetem nji numri qe jan dembela
   -------------------------------
   sa i mjerë e i pa puntorë
   tu i mbajtë sytë ne diasporë

   tu mbajt sytë tej kodre e deti
   kah mergimi e kah kurbeti

   e mbanë doren shtri me lmoshë
   per ndoj lek ndoj cent a grosh

   per ndoj pare e rrotë dollari
   me ja sjellë po mergimtari

   edhe i mjerë po rrin i pa dije
   her ne kafe e her nen hije

   kahdo shkon si parazit
   shkon tue lypë si ndoj jevgjit -

   pa mendue per krenari
   veq per mish e per raki

   por se i mjeri ne kokë se ka
   as ndoj mendje se ka nda

   per ndoj punë a ndoj zanatë
   por se rrin ai dit e nat

   por si qyqja e e her gerthet
   ngai her shfryhet e bertet

   gjith tue sha e tu u ankue
   ne qeveri ai gurë tue gjue

   tue e sha prore q everinë
   e tue e sha demokracinë

   pse ajo kot nuk i sjell pare
   pse si gjenë ndoj shteg a qare

   me i ngopë cullen pa punue
   prandaj rrin ky tue vajtue

   porsi qyqja a jo mjerane
   rrin ne ankime llafazane

   por se kurrë s' mendojnë ndoj plan
   ndoj ide mbi dhe me e nxanë

   as ndoj dije kund te re
   disa m'blohen veq me fe
   disa pijnë e disa rrijnë
   disa e shajnë farefisninë

   pse su gjeten shteg as qare
   me ju que dollarë e pare


   se kta t' mjerë jan parazit
   lypin prore nat e dit

   tjeter rrrugë nuk shohin t' shtegut
   veq si te qyqes ne maje të' bregut-

   as nuk vlojnë ne shpirtë e gjak
   me i bashkue forcat veq pak

   e ndoj mendje a kordinim
   veq se ne ego e bastardhim-

   ah medet mori shqipni
   kahdo je etnike ti

   qe disa bij mi ke te gjorë
   shum dembel e te pa puntorë

   nuk e shohin ndryshe jeten
   veq dikujt tu i kqyrë kuleten

   por s bazohen ne kraht e vet
   prandaj toka ka mbet shkret

   dikund djerrë e pa punue
   kund prodhim nuk ka lulzue

   as fabrikë as fush'- as arë
   thue s ka mbetë mbi dhe shqiptarë
   nga autori xhelal ferizi
  • Pamvarsija
   nga autori xhelal ferizi
   digjet hana e bukurisë
   pamvarsinë me i pa shqipnisë
   shqipërisë që i thonë dardane
   që flet shqip me at gjuhë nane
   -----
   qe i kan kja po gurë e, dhe
   n ,shekuj t' motit ,shkelë ,nen shkje
   fushat n 'zap,e shkelë ne ara
   dikurë motit ish ma e para
   lule antike qelë në, europë,
   kur pa,u shkelë, ish n, gur e tok
   pa e verrshue fiset t, sibirit
   kish lashtsi bija e ilirit
   kishte zhvillim n' gurë e n 'kala
   vena e rrushi ,s'ju kan tha
   veq jan derdhë po mjalta e hoje
   shqip ësht shkri ajo gjuhë goje
   edhe ka pasë bibila n' fusha
   kanarina e plot zogusha
   -----
   që kan kndue bukur me sqep
   iliriane ish me djep

   ajo, dardana mesdhetare
   gjuhë kulturë tu i pasë shqiptare

   edhe tradita e kultivimit
   gjuhë ,kultura n' kulm te vlimit
   plot punime shkri,n' piktura
   gurë,e trej kala e ura
   n ,paqe i,kish,fusha e ledina

   i kan kndue shum kanarina


   edh ka qenë, me karajfile
   me lulkuqe e ,trandafile
   me ato gurra te kullimit
   me liqej te, avullimit
   ne ballkan ne europë antike
   me hjeshi te lasht ilirike
   n' ,pasqyrë t sajë thon ësht kqyrë qielli
   kan pi uj,shum rreze dielli
   ----
   edhe kan shue etjet ,shum yje
   erë e malit ,që flladson pyje
   edhe puhizat e kan lmue
   e qerpikt hana i ka shkrue
   ka pasë ,n flatra dallendyshe
   sot ,ka mbetë,ajo ma ndryshe
   ------
   duan ta mbushin ne shkje e kisha
   djep qakajsh ta bëjn per bisha
   qe kan ardhë me ngrënë me hile
   turr me lkura e dhelpra skile

   tue shkel gongje e karajfile
   ---
   tue shkelë trupit la me gjak
   tu e gjuejt ,n shtiza e n, mizdrak
   ajo serbia me karadak
   edhe kulqedra ajo rusia
   e tjera lavire e rruspija
   per me i bdekë mbi dhe etnija
   -----
   e kan shkelë ket tokë me ari
   por nuk vdes jo kurr shqiptari
   deri sa te ket martina zhari
   --------
   por se hasimi shum ka gjue
   ne shpuzë e hi e ka shkrumbue

   gjuej, me top e gjuej ,n gopeder
   lshou arij e lsho kulsheder

   e dardana me belholla
   tu e lidhë gjarpij e bolla
   her tue pre shpata e qeliku
   her tue e lidh n pranga armiku

   sibirgjijt qe erdhen me akull
   tu ia rrxue shum mote shakull

   shtrue lashtsinë me gjurmë per dhe
   tu i ndrrue kishë e tu i ndrrue fe
   ----
   mbasi ate e la latini
   therrë me shpatë e me i far thini

   helmatisun shtri me vdekë
   gati vyshkë me gjuhë stermekë
   edhe e mbloj n' asimilim
   e la gjveshë pa armatim
   ja rrenoj kala e gurë
   ia shëmtoj po dhe e nurë
   e kan shkelë perandori

   e kan shndrrrue me shkrumb e hi

   i kan marr po shum tapi
   -----
   pansllaviant thue se u la baba
   me ia nxjerrë shpirtin me krraba

   per me e djegë e me e ,shkretue
   me nomad etninë me i ndrrue

   me ia ndrrue ato adetet
   me i pi krojet bereqetet

   me ia pshty besimin t' diellit
   me e mbushë lot deri n kup te qiellit

   me i a,shtrue zogzat per dhe
   me i ndrrue farë e gjuhë e fe

   e qka jo zi e ma zi
   me skllavrue po mal e vrri

   mos me pas mbi dhe shqipni

   mos me lanë në hise t' vet
   me i derdhë lot si lum e det

   me i krijue n zemer , t lashtsis
   prralla e mite t', pansllavisë

   kur ktu s' kish as gjurmë as ,gjak,
   pansllavisht,kush s' bënte ,njak

   jo as njak, besa e gak,
   s', shihej gjurmë kund as ogjak
   as ndoj germë ,as emer shkja
   toponim,askush s'ka pa

   per veq rreze te gjevahirit
   gjith ku i thonë toka e ilirit

   ,
   emertim askund mbi troje
   dej sa i dit na,mbluen me ploje

   ktu n, kto t, plleshme ,te paana
   ku dlirsin e shtronte hana
   toka te lashta e pjellore
   erdh me e shkel qizmja mizore
   ktu ku shndriste bukurija
   fusha t, shtrime si mahnija
   mbush me nurë,me plot perrija

   qe ai qiell i kish bekue
   por, fat t' keq zoti u kish shkrue

   pse mbas do kohe s' do,t kenë ma
   n,gurra e,kroje ,lirë me ra

   me mbushë uj me ato bucele
   as me i ruejt po dhi e dele

   pse ai shkja me karadak
   do t' ua, laj mrizet me gjak

   edhe krojet e kullimet
   tu i dhunue ah, vashat trimet

   ilirianet shtat ylbere
   që jan zogza e lule vere

   që me bel mahnisin dhe
   qeilli kjanë me lot si rrke

   tue pa tmerrin kah shkelë ,n, kambë
   mbush zaptues toka n' qdo pllambë

   e rrenue kishat me,kryqe
   kjajë ,e n gjamë,vajtojnë shum qyqe

   edhe dyer shum mblue me therra
   ikun n ,fusha dhi e derra

   edhe keca ,dhi e e dele
   ikun vashat lidh n 'kordele
   e jan mblue fushat n' ,katran
   tym,e zjarrë mblojnë diell e,hanë

   ikun shpirtë me shptue ,n' per vrrije
   kush n'per lugje male e pyje

   me i shpetue kthetrave ,t egra
   mos me vu n' qafë zgiedh e zhegra

   me iu hyp shkjau kalirue
   gjuhë e doke mos me i ndrrue

   e kshtu shqip ah tue bertitë
   thon se yjt kan dash t, me zbritë

   tha s' dy syshë atje njitë qiellit
   desht me u ndalë thonë drita e diellit

   se me ploje e shkrumb,verbue
   e s'po mundej me e kundrue

   poshtë kah ndrrohej e mjerë etnija
   fara e jonë ,perzie ,me bija

   edhe me bij që t' lasht ,n' kanu
   n' sllav te ardhur me u shendrru
  • Qani qani o ju male
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''
   autorë xhelal ferizi
   '''''''''''''''''''''''''''''
   qani qani o ju male
   e ju rreze te atij dielli
   se s po ka ma ideale
   thue se shterrë jan toka e qielli-
   -----
   nuk po ka ma dorë per dorë
   askund shqipe solidare
   sa shum vuajn disa te gjorë
   nga varfria ajo bizare
   ---------
   qofsh mallkue mori varfri
   e mos te pafshin toka e deti
   sa shum ke mbjellë mbi dhe vuajtri
   a thue e din vallë kombi e shteti
   '''''''''
   se varfrija nje pjesë po e thanë
   askush brengë per ata s' po ka
   guri e druri per dikend qanë
   dikush ne luks lahet pa nda-
   -------
   ah medet shihni o rreze
   qe ju prej dielli niseni prore
   sa sa shum vuajti nder breza
   nga varfria toka arbnore
   ------
   sa shum njerz kan shkelë etiken
   permbas pares tue vrapue
   shihe o zot shqipni etniken
   si u plandos n' varfri shemtue
   ------
   po le ta din edhe perendija
   edhe engjujt kah do jan
   se e shemtuara ajo varfria
   i ka nda po bi e nanë
   -----------
   babë e djalë vlla e moter
   ka nxitë prishje me lakmi
   e ka tha sa hise e voter
   gjith ku i thonë vendit shqipni
   -----------
   eh varfrija ajo varfrija
   sa i ka zbardhë njerzit me thija
   sa shum shpirti ka qa prore
   per pak buk e të thatë kafshore -

   ----------
   por se mshira askund su pa
   shum shqiptarë mbi dhe jan tha
   i ka tha varfria armike
   ua ka thye zemren qelike
   ''''''''''
   dikend qitë e ka prej nderit
   disa plasë jan ra prej vnerit
   prej ati vnreit te varfrisë
   disa ne t' zi jan katandisë
   ---------
   o mallkue qoftë prore varfria
   qe ka joshë njerz kah lakmija
   e i ka ndryshue e tjetersue
   zog ma shqip s' po del me kndue
   -------
   se varfria i ka stermekë
   disa ne shpirtë per t' gjallë jan vdekë
   e jan nda me shum hendeqe
   mbarë etnijna leqe leqe

   ----------
   dikush i pasur dikush i mjerë
   e ka humbë jeta qdo vlerë
   sepse shpirti esht varfrue
   thue mirësitë mbi dhe jan shue
   ''''''''''''
   nuk po ka ma kund mirsi
   as te pa hile dashuri
   veq se jan turrë njerz permbas vesi
   mbas paraje e interesi
   ------
   e thue vyshkë esht emocioni
   thue se ne lule rrin demoni
   permbi gongje e karajfile
   s 'ka ma erë veq pare e hile

   thue se edhe tokes i ra hileti
   thue jan mykë zallina e deti
   thue se vala ecë per pare
   per me msy n' caqe tradhtare
   ''''''''''''
   thue se u gjvesh edhe vet ylberi
   thue se ra morali e nderi
   thue nuk ka ma askund shpirtsi
   per veq kultit pasuri
   ''''''''''
   autori xhelal ferizi
  • O shqiptarë kah do qe jeni
   ''''''''''''''''''''''''''''''''''''
   autori xhelal ferizi
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''
   o shqiptarë ka hdo që jeni -
   kahdo shkoni vini e veni
   jeta esht me kriza e zgripe
   mos harroni gjuhen shqipe
   ''''''''''''
   mos harroni e mos ngurroni
   shqipen djalit te ja msoni
   edhe qupes e vajzes tuej
   te mos i shkrijë kurbeti i huaj
   '''''''
   e mbani lidhje me atdhe
   e mbani besë e fjalë mbi dhe
   edhe msohuni porsi rreze
   per me nxe shpresa nder breze
   ----------
   per me mbajtë lidhje e kulturë
   per me i dashtë ju dhe e gurë
   per me njoftë shqiptari te vetin
   e jo me lot ta mbushni detin
   '''''''''''
   ne zhgenjime e gjith me qa
   thue s' po jan shqiptart nji vlla
   se po ndahen e po coptohen
   me do klane po grupohen-
   --------
   pa ja ditë vleren kush kujë
   thue se gjaku u bë ujë
   e kur po bjen nder ne armiku
   te gjith po behen porsi fiku
   --------
   te embel te urtë edhe te shtrue
   te gjith si zogjt rrijn tu u afrue
   por sa te ikë i zi armiku
   ma nuk jan shqiptart si fiku

   ----
   por se te idht njeri me tjetrin
   kush me te riun e kush me te vjetrin
   edhe nisin keq me u sha
   tue harrue kta grek e shkja
   -------
   nisin e ndahen me krahinë
   edhe e rrokun at mërinë
   vllau me vlla si munafk
   edhe ndjehen si armik
   -------
   kush per klan e kush per fe
   pik e pesë ndahen mbi dhe
   kush mbas kishe e mbas gjamije
   mbas inati e mbas ndasije
   '''''''''''
   kah thesari e kush kah thesi
   kush mbas hilje e interesi
   edhe nisin me shpifë fjalë
   shum ne fron turren me dalë
   --------
   edhe veshen ne veshje idhnake
   si ne huje si ne rradake
   marrin erë kah koka e zjarrë
   gjak e shpirtë i qelin varrë-
   ---------
   vuaj e vuaj mandej ne ndasi
   e jo ne punë e dashuri
   ata rri e toka djerrë
   mblue ne shkretira e mblue me therrë-

   per pa i q eshë askund bujqsia
   as agrari as modernija
   as pa u mbjellë ndoj kund fidane
   po qanë toka iliriane
   ........
   e nuk mbanë kush hall vatani
   por se msyjn permbas satani
   her me grupe e me shum turra
   se q 'po ndahen gra e burra
   --------
   thue se buk po esht ndasija
   pa ju dhimb's askujt shqipnija
   ku edhe guri ben apel
   ku edhe zjarri nisë e del

   ..........
   edhe vullkani po edhe vlimi
   per me me thirr per kah bashkimi
   edhe toka kahdo me dhe
   thrret ne bashkim sie diell me nxe
   -----------
   por s' po nxejn zemrat shqiptare
   thue ndasija do i qet fare
   thue nji nanë ata s e kan
   thue s' po ndjehen ilirian
   --------
   veq tu u shty n' brryla e perqarje
   jug veri gjithkah me ndarje
   si ne shqipni e si ne dardanë
   thue me i thye duan diell e hanë
   -------
   kush me inate e tarikate
   kush me i lojë si qyqja ne shpate
   kush laraskë e kush si skile
   shemtojn token karajfile

   -------
   thua su a la trashgim i pari
   q' po vrapojn mbas gospodari
   e jo mbas dheu e gjakut te vet
   veq se nda jan ne deputet
   ---------
   e ne parti e ne grupacione
   tu u ngacmue me i lojë demone
   por s e loja zjarrë po ka
   te gjith n' krahina duan me u nda
   ------
   amanetin tue thye te parve
   tue shemtue dheun e shqiptarve
   tue mos lanë kund n ' degë as pip
   zog te lirë me kendue shqip
   ---------
   por tue nisë sherrin ne krahinë
   kush me krisht e kush me dinë
   kush per pare e kush per fe
   kund dy gurë pa i lanë mbi dhe
   ''''''''''''
   veq se nxitë po i ka i far djalli
   e renkojnë shqip toka e zalli
   se me gjasë shum jan shemtue
   kush si ujk kush si fajkue
  • bën kerdi klani e partija
   nda esht populli e qeverija
   kush ne at anë e kush n' ket hanë
   thue po ësht shqipnija i sanë

   ----
   o ndoj kashtel a bari i fije
   per me u tall ë me tokë etnije
   qani qani o muza qani
   shqipni nanen mos e ndani
   -------
   mos e ndani e mos e leni
   mos mbytni e mos e theini

   te m os i qajnë po ato yje
   brigje e male e lugje e pyje
   --------
   te mos i qajë brezi i pa faj
   se ka ujq e ka qakaj
   qe po i rrijn gati ballkanit
   shkje e nipa te car dushanit

   ''''''''''''''
   edhe te carit e t e putinit
   me i ra rrafshit t e dukagjinit
   e duan ta bëjn drenicen hi
   mos me mbetë si gjurmë n' shqipni
   '''''''''
   prandaj o shqipe me shum fe
   gjith mendo per gurë e dhe
   te mos ju qajnë ju si dikurë
   me ju ra brezat n' qivurë-
   ---------
   kush shkallmue e kush coptue
   qikë e vashë ju jan dhunue
   e ka qa e rrqethë ësht hana
   toka e deti dheu e rana
   ------
   edhe engjujt gjith kah ka
   kur jan ra vashat nen shkja
   a thue ju keni harrue
   a lakmija u ka verbue-

   --------------
   ai harruat tridhjet mij qika
   qe u jan pre ushkurt me thika
   edhe barku u ësht qa
   kur kan shfry epsh grek shkja-
   ---------
   e ju tash mbas nji karrige
   mbas nji paraje asaj te lige
   krejt me gjasë i keni harrue
   foshnje e nanë si kan gjëmue
   ''''''''''''''
   si gjemonin e rënkonin
   qyqet degve si vajtonin
   te shtinte britma te gjallë ne dhe
   kur mbi shqipet binin shkje
   ''''''''''
   ne vasha te reja ato shqiptare
   binin bandat' gjakatare
   edhe humbte me gjak virgjrija
   e shkumbzonte pansllavija -
   -------
   sytë tu i qitë shkjau porsi bisha
   jan tmerrue qetina e pisha
   dushku e fleta kur kan pa
   degë e rrema thonë jan tha
   '''''''''''''
   e ju sot po keni dalë
   vllau me vlla me u grindë me fjalë-
   a thue ne shpirtë su mbet kujtesë
   veq pozita ne interes -
   ---------
   e harrue keni at plojë
   a ju duket se ishte lojë
   kur kerdi bente armiku
   kur me gjak lyhej qeliku
   --------
   thika e shkjaut mbasi te jet shfry
   deri ne mellë tehun ka shty
   edhe dalë ka andej shpine
   tej pertej ah gjeraqine
   --------
   ka pre shqipe ka pre zana
   e ka kja po shqipni nana
   e ju sot qitni ngatrresa
   per do vota e interesa -

   --------
   ju me gjasë keni harrue
   si ka ecë gjaku si prrue
   e sa vasha nuse e gra
   jan qnejrzue nen grek e shkja -
   -------
   si kosova si qamerija
   si kahdo ne etni shqipnija
   shkoj romaku e erdh bullgari
   dritë as diell s 'ka pa shqiptari
   -------
   e ju sot po thani degë
   kosovarë e toskë e gegë
   nda ne parti e per nji votë
   qeshin kombet kahdo ne botë
   --------
   thon ë sa i vogel ky komb rrin nda
   thue se kurr s' paten hata
   thue se armiqt fat u kan sjell
   thue se gjak kta nuk kan vjellë-

   ---------
   prandaj bota sot mahnitet
   edhe dielli kur shendritet
   edhe yjet pyesin prore
   pse bashkim s' ka n' tokë arbnore
   '''''''''''
   pse partija kaq pa mshirë
   grryen nen dhe shqipninë e lirë
   nji parti me i parti tjeter
   shkojn si djajt po me lugeter
   -

   ne urrejtje e hasmeri
   thue se jan nga nji etni
   thue se jan hasem me gjak
   thue s' betohen ne nji bajrak

   ----------
   ne nji shqipe e ne nji simbol
   por se del nji taravol
   edhe i shtynë neper hendeqe
   njiqind fise ne prrue e leqe -

   ----------
   edhe i ndanë ne te zeza grupore
   kahdo te bijt e tok's arbnore -
   e nuk len mbi tokë e dhe
   shpresë bashkimi per me nxe
   ------------------
   strofa kengesh shqiptare
   autori xhe lal ferizi liriku mergimtarë
  • Vargu im porsi flamuri

   autori xhelal ferizi

   do te valoj gjith per atdhe

   porsi shkembi e i forti guri

   shqip do te rrin gjithmonë mbi dhe
   -----

   por le ta din gjithmonë tradhtari

   e smirziu qe pin gji smire

   se liriku i zog shqiptari

   gjith do t' kndoj per tokë ilire

   -------
   e perbuzsi e ziliqari

   vet do te bien nje ditë mbi zhgjyr

   por se vargu shqip si ari

   do i rrënon tradhtar't e ndyrë

   --------

   poshtë gjithmonë do te jet tradhtia

   i ligu i ziu e dhe hijena

   ne varg t' lirikut mbarë shqipnija

   do ta ushqej shqipen n' dy krena
   ---------

   ani pse qe tridhjet vjet

   shum i ligu e puthadori

   e tregoj ftyren e vet

   por do te shndritë prap meteori

   ---
   edhe tjera vargje yje

   do te bien plast edhe shum pacolla


   si bilbilat neper pyje

   kan me i kndue brezat ne shkolla


   -------

   do ti kndojnë vargjet kombtare

   qe i ka shkrue liriku ne rreze

   me te bukuren gjuhë shqiptare

   por sie diell me shndritë nder breze

   -------

   e mallkue do te jet tradhtia

   kylsht e shkjaut e te dushmanit

   por mbi dhe te shndritë liria

   ne tokë te bukur te ilirianit
   ---------

   ka me dalë ne skenë poeti

   ka me shtrue maska per dhe

   me varg e hov por si valë deti

   shqip t' cicroj permbi fole

   ----------

   ka me u vyshkë sabotatori


   e shum tjerë t' zi qifligarë

   biznesmen gjithfar mizori

   qe ka shkelë mbi varg shqiptarë
   -------

   por edhe klyshet e rusisë

   ka me i rrxue ai varg liriku

   ne mes te etnike nanë shqipnisë

   do te vringlloj si shpatë qeliku

   --------

   ka me pre armiq shum krena

   vargu ilir maska do t' qjerrë

   por si ai sharm kah albulena

   dejve te shqipes ka me rrjedhë

   ---

   por si vet gurrat shqiptare

   por si te bardhat re idile

   kan me u endë n' dritë argjentare

   e me qelë si karajfile
   ------

   se nji ditë ajo qoftë fat bardhë

   kan me dalë mbi siperfaqe

   kur pranvera ka me ardhë

   kan me qelë si manushaqe

   --------

   e zemrat zhgjyre me e ulë koken

   per nen shalë por si tradhtija

   vargu i lirë ka me e gzue token

   gjithkun shqip kah flet shqipnija
  • Gjamë kombtare
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
   gjëmojnë gjak shtrydhurat ethet mbi karriga
   i padituri po hyp mbi fron
   po bëhet mbret përmbi dhe intriga
   e engjulli po quhet demon
   ''''''''''''''''''''''''''''

   demoni po quhet ëngjull- mbrapshtija po quhet e mbarë
   plehu po quhet kualitet
   kjo ndodhë askund tjetër përveq ndër shqiptarë
   hilja po bëhet pushtet-

   '''''''''''''''''''''''''''

   hero po bëhet llafatori
   e trim mbi trima zhurmagjija
   i famshëm po bëhet mizori
   pa faj po shkelet urt'sija
   ''''''''''''''''''''''
   dikush i madh po quhet pa meritë
   rrufe po quhet i ligu
   nata po quhet ditë
   e urë po quhet vigu
   ''''''''''''''''''''''''''''
   kjo nuk ndodhë askund mbi dhe
   për veq te nji komb antik
   ku posti me brryla u ble
   ku zoti ësht metelik
   '''''''''''''''
   ku armik mbi degë quhet zogu
   ku qyqja quhet gjeraqinë
   ku yllë quhet demagogu
   ku i ndershmi e pin mërzinë

   ''''''''''''''''''
   orgjija feston ktu gjithmonë
   klani ësht ligji i ksaj toke
   merita vdes kjo ikonë
   ktu kurva po quhet loke
   '''''''''''''''''
   ashti i prishur mbanë mishin
   rrënja e mykur mbanë fjalen
   rrencari e dredhë kamishin
   i drejti në fyt e ka halen
   ''''''''''''''''''''''
   pazaret i bën puthadori
   fatin e ka bizari
   flamurin e mbanë sabotatori
   paranë e ka mashtrimtari
   ''''''''''''''''''''''
   k'tu buka hahet me hile
   k'tu rrena ecë përpara
   k'tu brryli mbi gara me skile
   mbinë përmbi klan porsi fara
   '''''''''''''''''''
   tokë me garues mbijetese
   ku harresa vret dijetarë
   pshtjellimi ësht kult n' maje bese
   ktu trimi quhet tradhtarë

   ''''''''''''''''''
   k'tu arti vdes pa buk nëpër lot
   k'tu i varfër mbetet profesori
   k'tu fe nuk ka s e të gjith jan zot
   i pari del puthadori
   '''''''''''''
   o k'tu vdes ati e atkija
   k'tu e para del pela qorre
   k'tu vdes e pa fjalë burrërija
   k'tu trimat kan shteg veq në vorre
   ''''''''''''''''

   k'tu i ligu ka shtigje e rrugë hapur
   kah të don me dalë me fjalë
   k'tu hajni quhet i matur
   k'tu kneta po quhet valë

   '''''''''''''''
   k'tu kurr drejtesi nuk ka
   k'tu vallen e udhheq shtrembatari
   k'tu armiku quhet vlla
   e vlla nuk quhet shqiptari
  • Malesia

   Nga ushtimat e malit
   Zogjet iken
   Se krismat e medha
   Nuk ndaleshin
   Edhe zogjet e kuptuan
   Se baruti eshte nxe.

   Me fjalen bese
   Me bajrak te kuq
   Zeri therret
   O vdekje ku je
   Se dua te vdese
   E nder pranga jo
   Se ndera se mban.


   Ne majen e malit
   Kelmendi
   Gruda
   Plava
   Gucia
   E gjithe shqiptaria
   Se pushka tash
   Flet te vetmen fjale
   Liri a vdekje
   Per Kombin Shqiptar.
  • që e bëjnë,bashk,diellin,e,zjarrit,
   ashtu,i,ka,copat,shqipnija
   tokë dardane,e,qamërija
   iliridë,preshevë bujana
   anamali,e ulkinjana
   kah,kaltrija, deri n'det,t'tivarit,
   plavë,gucija,e shqiptarit
   n'kroje,e,lisa,me,ledina,
   suli,i,lashtë e,shtrejtë,janina
   parga,e,arta,,e,korkyra
   që,u këndoj,lahuta e lyra
   ku,,lshoj,zanin,ajo kangë shqiptare
   rime e fyellit e zanamare
   ku jan derdhur gjaku e loti
   ku ka ashtue pushka e baroti
   ku kan kja me lot per faqe
   lule kuqee manushaqe
   prej armikut shkelë mizorit
   ka rënkue toka e arbnorit
   ka,kja,drita,e,zbardhun,qiellit
   kan,kja,gjethe,e,lule,t'prillit
   për,ato,troje,t'bardha t'nurit
   shndrrue ësht,n'gjak,loti i flamurit
   sa her,n,gjysmë,shtiza,ka,ra
   palca,e,gurit ,në dysh,ësht,nda
   jan,shterrë gurrat,tha,prej,lotit
   prej,coptim,t'toks,t' kastriotit
   si,me,u,nda,drita,prej,diellit
   si me ik ë,yjet,me,i,ikë,prej qiellit
   ashtu,mbet coptue,shqipnija
   kur,iu,nda,gjinit,qamrija
   edhe,dardana,shkelun,vyshkun
   mbet,shqipnija,zemërndryshkun
   me,duer,n'gji,n'dnesje,tue,kja
   mshirë e,zotit,kund,su,pa
   gjallë me,shpirtë ndër,dhëmb,plagosun
   kputur krahsh,e,sakatosun
   mbet,si,nanë gjymtue,krahnorit
   q'merr,prej,majes,t'vizitorit
   deeri te,gjiri,i,ambrakisë
   ja,ndan,fushë e,det,t,kaltrisë
   e nuk ju ndanë prej sulmi e dhune
   deri te malet keraune
   atje megja i kan shty
   e kan vra po e kan pshty
   vasha e gra i kan dhunue
   farë e fis kan dashtë me i ndrrue
   për me e lanë gjithmonë t' stërmekë
   mos me i lanë kund dalje as shteg
   për,me,e,lan't,rrudhun,cungue
   kshtu,europa,e,pat,pleqnue
   me,i,pre,krsht,shqipes n' shum anë
   për,me,i,ngopë,grek,e,sllavian
   por,nuk,ngopet,ariu,hoje
   as,sllaviant,nuk,ngopen,troje
   se,i,duen,të reja,për,qdo,vjet
   me,e,lanë lumin,me,,dalë n'det
   me,gllabrue,fusha,e,lugina,
   deri sa n megjë sssalvi e latina
   të bien komshi e të zgerdheshen
   tue pergjakë te lashtë qeleshen
   at ilire ksulë shqiptare
   tue e dhunue me ushtri barbare
   dri sa t'shihet bregu i detit
   hise të huaja me i shtrue vetit
   peer me marrë toka e bashtina
   tu u zgerdheshu shkje e shkina
   greku ne jug e shkjau n' veri
   me u ndje britma n'qamëri
   të vashave e grave për t gjallë tu u tha
   tue futë n' kthetra ai greke shkja
   pa pikë faji 'pse kjo prej nuri
   shndritë currilas si biluri
   e ma ka hjeshinë antike
   porsi rrezja diellanike
   se armiqt po i shtynte bloza
   per me me ra mbi vasha zogza
   që s 'kan shoqe kund mbi dhe
   se jan zana porsi rrfe
   se e kan faren gjevahire
   bukurinë e kan ilire
   xhelal ferizi autorë
   por,medet,shqipni,moj,nanë
   se,qfar,fqijsh,zoti,t,ka,lanë
   se,qfar,hisje,n,kontinent
   zoti,n'kokë ty,ti,lashtëmendt
   ta,dhasht,forcen,me,qëndrue
   n'toka tua,lirë me,u gzue
   se,rreth ke,rodin,e,latinit
   desht me,t'ba,tokë t'kollashinit
   me të bë shkja shkja,me,ta marrë detin
   fusha t'grurit e bereqetin
   qysh,se,leu,detit,m' at anë
   trojet,tua,fal,me,i,dhanë
   per,nji,shkinë a,' shlivovicë
   për,me t 'bë ,koken,kapicë
   kokë shqiponje,që e ,ke,t'motit
   që,e,ke,ruejtur,deri n,ditë,t'sotit
   edhe,qeleshen,të lashtë shqiptare
   me,t'vu,shushkë a ndoj shubare
   ndoj,shajkaqë të siberianit
   kshtu,e, desht ,gjith,loja,e,talianit
   loja,e,nemcit,e,e latinit,
   e parisit e e berlinit
   edhe roma e londona
   kur na i shtruen po viset tona
   veq per hater te sllavotinit
   me,t'shndrrue,n'gjak'brigjet,e drinit
   me,ti,skuqë rrjedhëbardha ujvare
   me,e,sllavnue,shqipninë,shqiptare
   me,e,shkye,gjahun,n,thoj,t,sllavianit
   copa,t'mjera,të ilirianit
   deri te korqa e manastiri
   tej konice e kah kufiri
   shtyj e rrzo me dhe e guri
   kah preveza e kah kosturi
   edhe turr me rrena e shkrola
   msyj kah janinë e konispola
   msyj me shpatë me thikë e sater
   kah himara e gjirokaster
   kah ato lule karajfili
   kah saranda e kah ksamili
   edhe kndej nderse stana
   kah tivari e kah dardana
   oher shkup e kah liqeni
   rrxo kala e gurë bedeni
   e mos le kund pa rrenue
   qytetni kah jan ndertue
   historik gurë gjevaihiri
   sa punim qe e la iliri
   kah gur gdhendja e kah punë dora
   per me i shue deshti mozora
   ajo pushtuese perandoria
   me mi shue fiset e mia
   kahdo punen iliriane
   me argjend e filigrane
   e me shue numizmatiken
   me ja humb gjurmë e antiken
   dhunoo djalë e dhuno qiken
   her grek ziu e her bullgari
   turk e shkja edhe avari
   hajde hune ostrogoti
   në lot e gjak na i ka shkue moti
   shum ka kja shum ka vajtue
   shum e qyqen kan kendue
   degë me degë ku binte zija
   kahdo gjamë lshonte etnija
   he,i,raft,copa,rruzllit,t'tokes
   mbasi,mbet,ish n,dorë t,europes
   që na e thau qdo stinë pranvere
   e i dha trojet pa kritere
   copat tona që jan si ari
   me ato qehre qehlibari
   qe ma të bukura ëngjëllusha
   nuk sheh kund kso male e fusha
   kah bjen drita diellanike
   si shqipnia nuk ka etnike
   as kund vend me krahasue
   shih bilbilat tue ligjrue
   shihja malit lug e shkrepin
   shihja zogut te bukur sqepin
   shija shumbardhen me ujvara
   shihja pyje fusha e ara
   shihja rrafshin te bereqetit
   uje krue e valt e detit
   si mi ka si brilantina
   e me i marr dehst shkja e shkina
   se mbet toka e ilirianit
   n'dorë t,franqezit,e t'gjermanit
   të,anglisë e,italianit
   eh pse s ra ndoni vetimë
   per me i dejgë me copa e grimë
   autori xhelal ferizi vazhdon pjesa 2
  • Si ato copat e drites se arit
   Autorë xhelal ferizi
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' ''''''''
   që e bëjnë,bashk,diellin,e,zjarrit,

   ashtu,i,ka,copat,shqipnija


   tokë dardane,e,qamërija

   iliridë,preshevë bujana
   anamali,e ulkinjana

   kah,kaltrija, deri n'det,t'tivarit,
   plavë,gucija,e shqiptarit

   n'kroje,e,lisa,me,ledina,
   suli,i,lashtë e,shtrejtë,janina

   parga,e,arta,,e,korkyra
   që,u këndoj,lahuta e lyra


   ku,,lshoj,zanin,ajo kangë shqiptare
   rimë e fyellit e zanamare

   ku jan derdhur gjaku e loti
   ku ka ashtue pushka e baroti

   ku kan kja me lot per faqe
   lule kuqee manushaqe
   prej armikut shkelë mizorit
   ka rënkue toka e arbnorit
   ka,kja,drita,e,zbardhun,qiellit
   kan,kja,gjethe,e,lule,t'prillit
   për,ato,troje,t'bardha t'nurit
   shndrrue ësht,n'gjak,loti i flamurit

   sa her,n,gjysmë,shtiza,ka,ra
   palca,e,gurit ,në dysh,ësht,nda
   jan,shterrë gurrat,tha,prej,lotit
   prej,coptim,t'toks,t' kastriotit
   si,me,u,nda,drita,prej,diellit
   si me ik ë,yjet,prej qiellit
   ashtu,mbet coptue,shqipnija
   kur,iu,nda,gjinit,qamrija
   ---
   edhe,dardana,shkelun,vyshkun
   mbet,shqipnija,zemërndryshkun
   me,duer,n'gji,n'dnesje,tue,kja
   mshirë e,zotit,kund,su,pa
   gjallë me,shpirtë ndër,dhëmb,plagosun
   kputur krahsh,e,sakatosun
   mbet,si,nanë gjymtue,krahnorit
   q'merr,prej,majes,t'vizitorit
   deri te,gjiri,i,ambrakisë
   ja,ndanë,fushë e,det,t,kaltrisë
   ---
   e nuk ju ndanë prej sulmi e dhune
   deri te malet keraune
   atje megjat i kan shty
   kan vra shqipe e kan pshty
   vasha e gra i kan dhunue
   farë e fis kan dashtë me i ndrrue

   për me e lanë gjithmonë t' stërmekë
   mos me i lanë kund dalje as shteg
   për,me,e,lan't,rrudhun,cungue
   kshtu,europa,e,pat,pleqnue
   me,i,pre,kraht,shqipes n' shum anë
   për,me,i,ngopë,grek,e,sllavian

   por,nuk,ngopet,ariu,hoje
   as,sllaviant,nuk,ngopen,troje
   se,i,duen,të reja,për,qdo,vjet
   me,e,lanë lumin,me,,dalë n'det
   me,gllabrue,fusha,e,lugina,
   deri sa n' megjë sllavi e latina
   të bien komshi e të zgerdheshen
   tue pergjakë te lashtë qeleshen
   ...
   at ilire ksulë shqiptare
   tue e dhunue me ushtri barbare
   dri sa t'shihet bregu i detit
   hise të huaja me i shtrue vetit
   per me marrë toka e bashtina
   tu u zgerdheshun shkje e shkina
   ...
   greku ne jug e shkjau n' veri
   me u ndje britma n'qamëri
   të vashave e grave për t' gjallë tu u tha
   tue futë n' kthetra ai grek e shkja
   pa pikë faji 'pse kjo prej nuri
   shndritë currilas si biluri
   :::
   e ma ka hjeshinë antike
   porsi rrezja diellanike

   se armiqt po i shtynte bloza
   per me me ra mbi vasha zogza
   që s 'kan shoqe kund mbi dhe
   se jan zana porsi rrfe
   se e kan faren gjevahire
   bukurinë e kan ilire
   xhelal ferizi autorë
   por,medet,shqipni,moj,nanë
   se,qfar,fqijsh,zoti,t,ka,lanë
   se,qfar,hisje,n,kontinent
   zoti,n'kokë ty,ti,lashtë mendt
   ---
   ta,dhasht,forcen,me,qëndrue
   n'toka tua,lirë me,u gzue

   se,rreth ke,rodin,e,latinit
   desht me,t'ba,tokë t'kollashinit
   e mi ke bishat barbare
   qe ndajnë megja ne fe kishtare
   veq pse i shtynë kryqs nje fe
   me ti ngranë gjith gurë e dhe
   -----

   me të bë shkja shkja,me,ta marrë detin
   fusha t'grurit e bereqetin

   qysh,se,leu,detit,m' at anë
   trojet,tua,fal,me,i,dhanë

   per,nji,shkinë a, shlivovicë
   për,me t 'bë ,koken,kapicë

   kokë shqiponje,që e ,ke,t'motit
   që,e,ke,ruejtur,deri n,ditë,t'sotit

   edhe,qeleshen,të lashtë shqiptare
   me,t'vu,shushkë a ndoj shubare

   ndoj,shajkaqë të siberianit
   kshtu,e, desht ,gjith,loja,e,talianit

   loja,e,nemcit,e,e latinit,
   e parisit e e berlinit

   edhe roma e londona
   kur na i shtruen po viset tona

   veq per hater te sllavotinit
   me,t'shndrrue,n'gjak'brigjet,e drinit
   me,ti,skuqë rrjedhëbardha ujvare
   me,e,sllavnue,shqipninë,shqiptare

   me,e,shkye,gjahun,n,thoj,t,sllavianit
   copa,t'mjera,të ilirianit
   deri te korqa e manastiri
   tej konice e kah kufiri
   shtyj e rrzo me dhe e guri
   kah preveza e kah kosturi

   edhe turr me rrena e shkrola
   msyj janinë e konispola
   msyj me shpatë me thikë e sater
   kah himara e gjirokaster

   kah ato lule karajfili
   kah saranda e kah ksamili
   edhe kndej ndersen satana
   kah tivari e kah dardana
   tuz e hot grudë e malsi
   per me i mblue kah do me hi

   oher shkup e kah liqeni
   rrxo kala e gurë bedeni
   e mos le kund pa rrenue
   qytetni kah jan ndertue

   historik gurë gjevaihiri
   sa punim qe e la iliri

   kah gur gdhendja e kah punë dora
   per me i shue deshti mizora
   ajo pushtuese perandoria
   me mi shue fiset e mia

   kahdo punen iliriane
   me argjend e filigrane
   e me shue numizmatiken
   me ja humb gjurmë e antiken

   dhuno djalë e dhuno qiken

   her grek ziu e her bullgari
   turk e shkja edhe avari

   hajde hun e ostrogoti
   në lot e gjak na i ka shkue moti
   shum ka kja shum ka vajtue
   shum e qyqen kan kendue

   degë me degë ku binte zija
   kahdo gjamë lshonte etnija

   he,i,raft,copa,rruzllit,t'tokes
   mbasi,mbet,ish n,dorë t,europes
   që na e thau qdo stinë pranvere
   e i dha trojet pa kritere

   copat tona që jan si ari
   me ato qehre qehlibari

   qe ma të bukura ëngjëllusha
   nuk sheh kund kso male e fusha

   kah bjen drita diellanike
   si shqipnia nuk ka etnike

   as kund vend me krahasue
   shih bilbilat tue ligjrue

   shihja malit lug e shkrepin
   shihja zogut te bukur sqepin

   shija shumbardhen me ujvara
   shihja pyje fusha e ara

   shihja rrafshin te bereqetit
   uje krue e valt e detit

   si mi ka si brilantina
   e me i marrë desht shkja e shkina
   se mbet toka e ilirianit
   n'dorë t,franqezit,e t'gjermanit

   të,anglisë e,italianit
   eh pse s' ra ndonJi vetimë
   per me i dejgë me copa e grimë
  • Kur e msyn shkje e latin
   pjes 2 nga titulli copate arit
   vazhdon pjesa dy nga autori xhelal ferizi
   per me ra mbi ta ndoj rrfe
   e me i djeg te gjall mbi dhe
   se kta u turren me e marrë planetitn
   ma ua marrë ilirve detin
   ku e mbanë artin kaltria
   si prrallorja bukuria
   edhe qeshë dielli tue nxe
   drit,e,qiell,te,hanes,t,re
   se kta në hi deshten shqipninë
   e,t'pafund, deshten rusinë rusinë
   deshten shqipen me e pa t 'vdekë
   veq pse deshten shkja e grek
   si nuk ju ra mbi dhe kometa
   e me kja mbi troje t' veta
   per me e pa se q esht zezona
   jo me msy mbi trojet tona
   si nuk mbeten ne lot nen shkja
   mos me pas kush hall me u kja
   se,q'na,i,bënë kta,shqipnisë tonë
   tue,i,dhanë sllavit copë për,pronë
   thue,i sllavianit,ësht,planeti
   dielli,e,hana,e bereqeti
   eh moj,euroë ,moj,hilja e,motit
   ne jem gjaku i kastriotit
   fis,pellazgu,nën,drit,t,hanes
   qe,m,ka,lindë toka,e,dardanes
   edhe e toskve t 'bukurisë
   edhe egegve të malsisë
   kur,s,pat,pasë sllavian,mbi dhe
   kur,s,kish,gjuhë veq qiell,e,rrfe
   kur,s,kish,shenjë kund,t,qytetnisë
   ka,flutrue,zogu,i,shqipnisë
   n,fush,t,blerta,e,buzes,t' detit
   ilirian,i pat,thanë vetit
   e,me,qfar t,drejte ti,moj,zarane
   ja.merr,hiset iliriane
   shkje t' sibirit akull thye
   ia,jep,token,fund,e,krye
   që aq trime ma ka faren
   e ka shegen e ka naren
   e ka shijen ka pamjen si hyjnia
   shijen të bardhë si ëmbëlsia
   i ka vashat flok kaqurrele
   pse me tehrr sa dyer ja mshele
   e dhe shpirtin harmonik
   me ja shtrue nen ket armik
   qe nuk njeh kund ndoj mëshirë
   perveq pranga e zingjirë
   teh e plumb e shpatë e thikë
   me dhunue po djal ë e qikë
   autori xhelal ferizi
   mandej sllavit me i urue
   tokë te huej kahdo me i shtrue
   per,me,shndrrue,token,n,sllavian
   me,i,sllavnue,det,oqean,
   kush,ti,dha,ty,kto,adete,
   me,pleqnue,per,tok,e,dete
   thue,planetin,ta,dha,zoti
   s,ka,me,shkue,gjith,i,mir,moti
   kunglli,n,uj,thon,s,rrin,gjith,në krye
   copa e grima mund,,me,u,thye
   siq,je,thye,e,je,shemtue,
   n,jevgj,e,sllav,tash,je,shartue
   je,mbush,mkate ,prej,gjith,globit
   ke,mbet,dhimbja,e,dites,t,sodit
   t,zi,e,t,verdh,ty,t,kan,mbulue
   rracë,e,komb,tu,kan,shkatrrue
   e,ke,mbetun,per,me,t,kja
   gur,e,druj,n,për,prroje,e,va,
   gjithfar, fisesh t,jan,perzije
   e,nuk t'ka,mbetë kund,pikë hjeshije
   se,t'ka,zanë,denimi,i,zotit
   per,coptim,t'tok,s,t,kastriotit
   qe,si,leck,e,shite,lirë,
   tokë dardane,gjevahir
   plaven,hotin,me,guci
   shkup,ulqin,e,qameri
   per,ti,ngop,sllaviant,e,stepav
   lkurat,tona,i,le,shkrepav
   i,le,djepat,n'kurshumli
   n,për,toplicë,e,dardani
   tue,dhanë,shpirt,nder,bor,e,akull
   gra,e,burra,tue,ra n' shpatull
   kush ne krah e kush ne shpinë
   tue mbet ngri ne at ledinë
   deri ne fyt e madeh bora
   tuie mbet vdekurn dora dora
   edhe djepat me sy ngri
   ti me me shkje po je zgerdhi
   kur ata shtrembruen kapicen
   kur ata fal moren toplicen
   edhe ngri jan sa lulkuqe
   shqipe të bukura si burbuqe
   vdekë prej akulli ngri gershete
   ngri mbi boë ne lule jete
   iknin fiset muha gjere
   para ushtris qe u vjen n' potere
   kush me thikë kush me sopatë
   per me e pre shqipninën e ngratë
   kam kja foshnjet per bibrona
   kurr ma e zez s esht pa zeona
   jan ngri akull fiset tona
   rrxue,per,dhe,e,shpirtit,thye
   pa,ndoj,shpresë,drejt,qiellit,kthye
   me,sy,.t,hapur,ngri,prej,bore
   disa,t,therrun,n'për,oborre
   gratë t'qnjerzueme,prej,sllavianit
   goj,përgjakve,t' karpatianit
   që,kan,qitun,shkumbë,për,goje,
   per,ti,marrë,kto,t'lashta,troje
   shkumb,e,gjak,t,qartun,harbue,
   n'kët,gadishull,për,me,u,shtrue
   po,i,njimend,paske,mendue
   t,lashten,rrënjë,prej,tok,s'me,e' d'bue
   për,me,mbjellun,me,sllavian
   tokëe,rrafshin,ilirian
   fusha,t,blerta,të,paana
   dhe,fisnik,që,ka,dardana
   kodratdetin,e,kaltrinë
   m,e,mbulue,gjithkah,shqipninë
   ardhacak,gjith,kuj,ti,teket
   qeë kan,mbetë rrug's,tue,la,rreket
   endacak,n'per,lugje,prroje
   me,i,marrë t,shejta,e,t,lashta,troje
   që,na,i,la,n'brezni,i,pari
   dheun,ma,t,lashtë n',argjend,e,ari
   që e pat,mbshtjellëe,pat,bekue
   qielli,i,kthjellun,n',yje,shkrue
   zoti,i,madh,e,gjith,shejtnija,
   engjuj,t,bukur,e,shpenija
   lule,t,qela,n',fletë ,me,ngjyra
   e,ma,bukur,si,qeshte,ftyra
   kujt,mbi,dhe,as,diell,as,hanes
   sikur,t,lashtes,ilirianes
   si,n,at,kohë,kur, e kish,mbretninë
   genc,teuten,glaukinë
   bardhin,klitin,e,agronin
   anes,t'detit,kur,vrojtonin,
   roje,e,lundra,e,sogjetarë
   kalorsiak,e,shigjetarë
   burra,t'namit,soj,e,gra,
   syt,e,dheut,mbi,glob,s,kan,pa
   siq,jan,të,lashtë,sa,kupa,e,qiellit
   bij,t,pellazgut,qe,n,drit,t,yllit
   mbshtjellun,rrezesh,lind,i,ka
   toka.e.lashtë,n'fisni,i,ka,nda
   zemres,t,vet,që e ,ka,prej,ari
   e,i,dha,gjak,e,gjuhë,shqiptari
   trimni,t',fortë,i,la,nder,deje
   thue,se,se,,e,ndau,ndoj,rremë,prej,rrfeje
   thue,se,ndau,zjjarrit,shqipninë
   per,dhuratë i,dha,trimninë
   mos,me,shtrue,s,gjalli,n,robni
   sa,t,jet,gjallë baroti,i,zi
   sa,t' jet,gjallë,zakoni,e,besa,
   sa,t,jet,n,n,gjak,e,n,shpirtë,qendersa
   jo,pa,gjak,e,luftë,me,u,nda,
   n,copa,dielli,per,pa,ra
   s,ka,me,unda,n,copa,shqipnija
   der,sa,t'jet,mbi,dhe,triminija
   deri sa,t,jet,i,gjallë,adeti
   sa,t,jet,guri,.dheu,e,deti
   edhe fara e kastriotit
   e ajo flaka e barotit
   pemda e shkolla e diturija
   unitetit e zhdervjelltsia
   edhe puna e arsimi
   si nji deillt je komb i imi
   kurr,shqipni,ti,s,ke,me,u,shtrue
   as,n,per,copa,me,u,coptue
   per,pa,u,mbush,me,tym,te,zi
   globi,i,tokes,jug,veri
   s,kan,me,gzue,t,ardhun,shtegtarë
   as,nji,kokerr,t,dheut,shqiptarë
   se shqiptari s ka me falë
   det as tokë as fush as mal
   do ti kndoj n' breza trimnija
   do ti vloj puna e liria
   edhe ligji e fjala e besa
   nji shqipni kullue si vesa
   do te rrin bashk me toskë e gegë
   por si zogjt që rrijnë n'nji degë
   tue kendue e tue cicrue
   n' dheune e ta parve tue ligjrue
   e tue kja hall si vllau me vlla
   te mos len mbrendë as grek as shkja
   veq se te mbahen kah trimnija
   puna e e vlera e dashuria
   e at etni me këngë shqiptare
   ta hjeshojnë si engjelltare
   e ta ruajn si syt e ballit
   e te mos japin kokerr t 'zallit
   as ndoj guri as kokerr dhe
   e te mos ndahen ne kurthë a fe
   porse te ndjejnë shqipni si driten
   në sy te ballit tu i pa rriten
   e ti shtojn po abetaret
   e ti ndalin bashk barbarët
   qe po ndajn me fe e fise
   se shqipninë bashk e kan hise
   e të mos bien n' kurrtha tinzare
   te mos ndegjohen gjamt shqiptare
   veq pse duan me na dhan me pi
   gjithmon lot gjithmonë varfri
   me mashtrime e ide fetare
   me i kput mish zemres shqiptare
   e me e nda po vllaun me vlla
   pse paguajn gjith grek e shkja
   e mos bjerni ne kurtha te thive
   mendja juaj t mos jet naive
   me ra ne kurtha te zuzarve
   te mashtruesve e mercenarve
   por se mbani bashk shqipninë
   porsi zemra dashurinë
   '''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''''''''
   AUTORI XHELAL FERIZI
  • Vllezer jemi te nji gjaku
   autori xhelal ferizi
   kosovë shkoder e malsi
   ti bashkojmë duart rreth bajarku
   ta shpëtojmë nënen shqipni

   ------
   te mos lëmë nuse te mos lëmë qikë

   per me shkue ne serbi katile

   të m,bajë shqipnia e jonë etikë

   por si e bukura karajfile
   -----

   te jet tokë kjo patriote

   te mos e thej as kurrë armiku

   pshtyj n' para e vijn n' teplote

   mbaje nderin si qeliku

   mbaje nderin shqipni nanë

   si q ta leka ne kanu

   se pa deill mbetë e pa hanë

   gjakun shkjetë kan me ta ndrru


   ---------

   edhe mbetesh pa at deti

   ku rrin klima e vet mahnisë

   mbetë pa fusha bereqeiti

   qe i ka sharmi i dardanisë
   ----

   mos na u ndajë mne shkue me shkje

   shoder lokja me u koritë

   se shqiptart kah jan mbi dhe

   i ka lindë e bardha dritë

   -------
   ata i kan trojet magjike

   dhe ma te bukur askund s' ka

   e ta ruajm shqipninë etnike
   te mos ne bjen nen grek e shkja

   -------
   kshtu liriku e vargu i ti

   po thrret shkoder po thrrret shqipe

   kahdo ka shqiptarë ne etni

   rrini bashk si degë e pipe

   -----

   se nji trup e ka shqipnija

   ka nje rrënj e ka nji emer

   kahdo e bukur e jonë etnija

   shqip ta mbaj n' krahnorë nji zemer


   --------

   te mos shiten zemrat n' shkja

   as ne grek e karadak

   nderi i shqipes mos me ra

   le te rrin i kuq n' bajrak-
   --------
   AUTORI I KENGVE SHQIPTARE XHELAL FERIZI
  • Nese them dashuri
   --------------
   autori xhelal ferizi
   ---------------
   nëse un them padjallëzisht fjalen dashuri
   koha hipokrite do të më shanë
   se caku e loti i kohes maskë tash po del i zi
   njerzit njeriun po e hanë

   e un akoma iluzionarisht iliuzionoj
   ne artin tim mbështes shpresen
   q' jan këta të zi enigmatik vargoj
   që peng e mbajnë të qdo vargu besen
   ---------

   autori xhelal ferizi
  • Na mohoj atdheu
   ----------------
   autori xhelal ferizi

   atdheu na pshtyu te pa fole na la
   na shkeli na mohoj qeveria
   edhe te vdekur nga varret e te pareve
   shekujt kan me na nda
   e shqip nuk na flet as hieja

   vraje o zot faren e mohimtarëve

   sa e keqe qenka e ftoft mohimësia


   ata nuk na flasin ma shqip
   me akuj na vrasin ne zemer

   na prenë e nuk na lan si pip

   ne trupin shqipni që t'lulzojmë me emer

   ------
   ata tash po na tallin
   ata na quajn te huaj
   djerset na e mbuluan ballin
   e gjaku po bëhet ujë

   perbuzë na kan edhe yjet
   ledinat ma shqip nuk na flasin
   s' na duan ma as fushat as pyjet
   kohrat me heshtje na vrasin
   autori xhelal ferizi
   liriku shqiptarë