Google Chrome "gjunjëzon" IE dhe Firefox

Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

Përkthyes

Radio Projekt 21

Ndegjo me Internet Explorer

Ndegjo me Firefox

Forumsstruktur

Team

• Google Chrome "gjunjëzon" IE dhe Firefox

Shfletuesi "Google Chrome", i lansuar për herë të parë në vitin 2008, po vazhdon të rritet gradualisht.

Sot, "Google Chrome" ka arritur të marrë më shumë se 20 për qind të tregut të shfletuesve në internet, thuhet në statistikat e fundit të StatCounter.

Pjesëmarrja e Google Chrome në treg tani ka arritur në 20 për qind në qershor të këtij viti, ose 2.8 për qind më shumë sesa muajin e njëjtë të vitit të kaluar.

Me sa duket kjo rritje e Chrome ka shkuar në dëm të Internet Explorer (IE) e krijuar dhe udhëhequr nga kompania prestigjioze Microsoft, shfletues ky që ka shënuar rënie mjaft të madhe.

Më saktë, pjesëmarrja e Internet Explorer ka rënë nga 59% sa kishte në 2009, në 44% këtë vit.

Përpos Internet Explorer, rënie ka pësuar edhe shfletuesi Firefox. Nga 30% sa është shfrytëzuar vitin e kaluar, ka rënë në 28%. Duket se "fajtori" kryesor i këtyre rënjeve është pikërisht Google Chrome.