Filmi “Captifs” tёrbon Serbinё

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Filmi “Captifs” tёrbon Serbinё


   [Blockierte Grafik: http://i51.tinypic.com/152nwbl.jpg]


   Sё shpejti, gjatё muajit tetor, pritet qё tё fillojё transmetimi i filmit “Captifs” ose “Caged” nё ekranet e kinemave, qё me sa duket i ka futur frikёn Beogradit. Frikёn pёr imazhin qё shumёkush mund tё krijojё duke parё kёtё film… “Captifs” është një film francez i zhanrit horror, i bazuar nё fakte reale, në të cilin prezantohen serbët duke transplatuar organet e shqiptarëve.

   Ngjarja zhvillohet nё Ballkan. Ajo tregon pёr Carolёn, njё infermiere e njё misioni humanitar, e cila pas pёrfundimit tё kёtij misioni, sёbashku me dy kolegёt e saj niset pёr t’u larguar … por, nga njё rrugё qё i çon nё njё udhёtim pa fund pёr ta. Ata rrёmbehen nga tё panjohur dhe mbahen tё burgosur nё kushte mesjetare, deri sa marrin vesh arsyen e vёrtetё e rrёmbimit tё tyre: marrjen e organeve.
   Serbët kanë reaguar ndaj kёtij filmi artistik francez, i cili portretizon atë çfarё realisht kanë bërë serbët që nga pushtimi i Kosovës në vitin 1912:masakra, terror, vrasje të grave shtatzëna, nxjerrje të fëmijëve nga barku i tyre, marrje organesh dhe shumë e shumë mizori të tjera.
   E pёrditshmja beogradase “Kurir” e ka quajtur monstruoze dhe shpifje tё madhe kёtё film, i cili i portretizon serbёt kriminelё dhe si trafikantё tё organeve njerёzore. Ajo me titra tё dukshme ka publikuar:
   “Filmi, kryesisht është financuar nga shqiptarët. Është e mundur që edhe Bernard Koushner tё ketë ndihmuar nё kёtё. Rrena monstruoze e shqiptarëve: Serbët na i nxorën organet”.
   Madje, për këtë film thuhet se është prononcuar edhe Prokuroria e Krimeve të Luftës në Serbi. Ata janë të bindur se ky është një film propagandistik dhe pёr kёtё i kanë dërguar një letër autoriteteve përkatëse, Ministrisë së Kulturës dhe Ministrisё sё Punëve të Jashtme.
   “Ky film i organizuar me buxhet të ulët, tallet me viktimat e vërteta të trafikimit të organeve”, ka deklaruar zëvendës/prokurori i Krimeve të Luftës në Serbi, Bruno Vekariç.
   Reagimi i serbëve ka shkuar aq larg sa kanë akuzuar edhe shefin e diplomacisё franceze Bernard Koushner, ish-shefin e UNMIK-ut menjёherё pas luftёs nё Kosovё, nё njё intervistё tё drejtpёrdrejtё, se ka ndihmuar në financimin e filmit. Siç mund ta shihni edhe vetё nё filmim, reagimi i Kouchner ka qёnё i pazakontё. Pyetjes sё gazetarit Budimir Nicic, Koushner i ёshtё pёrgjigjur: “Ju qёnkeni i luajtur mendsh. A mos jeni i sёmurё? Mos flisni marrёzira! Mos besoni nё gjithçka çfarё dёgjoni.”


   Duket mjaft bindshёm se Serbia po vihet me shpatulla pas murit nga opinioni mbarёkombёtar.
   Mbase ka ardhur dita qё tё marrim rolin e spektatorit dhe tё shohim se si thyhet krenaria e tyre, qё me aq fanatizёm e kanё stimuluar ndёr vite.
   [Blockierte Grafik: http://i52.tinypic.com/2rxfx1x.jpg]

   [Blockierte Grafik: http://i51.tinypic.com/2ur8bqs.jpg]


   Moxxi

   Fc Barcelona Nr.1
  • Moxxi ky film ka dal 2010 pak para raportit të Dick Martyt kundër shqiptarëve,
   dhe po kështu kan reaguar mediet serrbe se gjoja këtë film e kan financuar
   shqiptarët që të "shtrembërohët" e vërteta...e kam këtë film dhe bash mbrëmë
   e kam shikuar...do ta ngarkoj për shkarkim por pa përkthim,dmth në
   gjuhën frenge (titrat anglisht) dhe disa sekuenca në gjuhën serrbe...
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...