Ilir Canolli, i lindur për të qenë kampion

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ilir Canolli, i lindur për të qenë kampion

   [Blockierte Grafik: http://img511.imageshack.us/img511/3275/ilir1.jpg]

   Në moshën 10 vjeçare, kur ishte vetëm një soditës i ringut apo palestrave ,mbase kurrë nuk e ka besuar se një ditë do të ngjitej në piedestalet më të larta . Mbase për të ringu ka qenë thjesht një ëndërr, kur pa i mbushur 16 vjeç mori vendimin, për tu gjendur në vendin e detyrës , si anëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës . Pas Çlirimit të Kosovës ai do të vinte në jetë ëndrrën e tij, për të boksuar në ring. Në vitin 2004 falë përkushtimit dhe përgatitjes së tij ILIR CANOLLI do të shpallej Kampion i Kosovës në Kick-box . Ky ishte hapi i parë i Ilirit drejt ëndrrës së madhe të ringut.
   Nuk mund ta lëshonte vendin e parë dhe kurrsesi nuk mund ta dorëzonte titullin e Kampionit të Kosovës. Përkushtimi dhe talenti i Ilirit do të bënin që ëndrra e tij të kalonin kufirin e Kosovës. Tashmë kjo ëndërr nuk ndalej as në kufijtë e Evropës .
   Do të ishte viti 2008 kur ILIR CANOLLI do të realizonte një ndër ëndrrat e tij, për të marrë pjesë si përfaqësues i Kosovës në Berlin të Gjermanisë në kampionatin Botëror të Kick-Box. Ishte rasti kur ILIR CANOLLI duhej të dëshmonte se doreza Kuq e Zi do të trondiste çdo kundërshtar. Si përfaqësues i Kosovës i duhej të dëshmonte se shteti më i ri i Evropës, e kishte një Kampion të pamposhtur, jo vetëm në Kosovë por në mbarë botën .
   Iliri e ndiente se kjo ishte një përgjegjësi e madhe , se ëndrra e tij e hershme, që kur ishte fëmijë apo në llogoret e luftës së UÇK duhej të realizohej. Ai arrin që të bëhet Nën-kampion i botës në Kick-box në versionin WKA. Ishte momenti kur ILIR CANOLLI i veshur me ngjyrat e flamurit kombëtar , do të ngjitej në skenën e madhe, duke ngritur peshë zemrat e tifozëve të shumtë Kuq e Zi , që gjendeshin në përkrahje të Ilirit. Pikërisht në këtë kampionat ILIR CANOLLI, do të provonte të ndeshej në një disiplinë tjetër THay-Box.
   Tashmë ëndrra e tij u bë realitet. Shqiptari i Kosovës do të shpallej kampion Bote .
   Ishin emocionet më të mëdha, kur ILIR CANOLLI në arenën e madhe të boksit në Gjermani , do të ngjitej në skenë si kampion Bote me flamurin e shtetit më të ri të Evropës dhe atë Kuq e Zi.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • [Blockierte Grafik: http://img204.imageshack.us/img204/197/il2k.jpg]
   [Blockierte Grafik: http://img638.imageshack.us/img638/959/ilir3.jpg]

   “Kurrë nuk kam pranuar që të ndeshem pa Shqiponjën Dy Krenare dhe Ngjyrat Kuq e Zi”
   Suksesi asnjëherë nuk e pengoi Ilirin që të vazhdonte përgatitjet tepër intensive, për mbrojtjen e titullit të kampionit të Botës.
   Në vitin 2009 ILIR CANOLLI nuk do të gjendej në pozita komode në një shtet që akoma nuk e kishte njohur dhe nuk e njeh Pavarësinë e Kosovës. Do të ishte pikërisht Spanja që vendi, ku do të zhvillohej Kampionati Botëror i 2009. Por ILIR CANOLLI ishte i vendosur të mbronte me çdo kusht Titullin e Kampionit të Botës në Thay-Box. Edhe pse në Spanjë, ai arriti të mbajë pozicionin e tij si nën kampion i Botës në Kick-boxs dhe sërish të shpallej Kampion i Botës ne Thaay-Box.
   Në vitin 2010 Kampionati Botëror do të zhvillohej në Edinburg të Britanisë. ILIR CANOLLI e ndiente se do të ishte Kampion në të dy disiplinat, por duhej të tregohej tepër i kujdesshëm, pasi një gabim i vogël do t’i jepte fund ëndrrës së tij. Të qenurit Kampion në të dy disiplinat e motivuan akoma më shumë, për një stërvitje të pandërprerë . Ishte koha që flamuri Kuq e Zi dhe ai i Kosovës të valëviteshin me krenari nga doreza Kuq e Zi. Pikërisht në Skoci, ILIR CANOLLI do të shpallej Kampion Bote në të dy disiplinat në Thay-Box dhe Kick-box. Ëndrra u realizua. Iliri shprehet se të qenit Kampon Bote, është përgjegjësi e madhe dhe këtë sukses ja dedikon Shqiponjës Dy Krenare dhe tifozëve të flaktë Kuq e Zi.
   “Kurrë nuk kam pranuar që të ndeshem pa Shqiponjën Dy Krenare dhe Ngjyrat Kuq e Zi”-shprehet Kampioni i Botës ILIR CANOLLI, i cili u shndërrua në një nga ambasadorët më të shkëlqyer të trevave shqiptare.
   Ai tashmë jeton në Londër dhe është nder dhe krenari për të gjithë Shqiptarët në Mbretërinë e Bashkuar të kenë në mesin e tyre një ambasador të tillë. Tashmë ai po stërvitet intensivisht në Box.
   Me datën 3 dhjetor ai do të ketë ndeshjen e tij. Ai premton që nuk do të zhgënjejë tifozët Kuq e Zi , ndërsa të gjithë shqiptarët e Mbretërisë së Bashkuar, do të kenë mundësinë të ndjejnë magjinë e ngjyrave Kuq e Zi.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...