Urime 28 Nëntori-Dita E Pamvarsisë

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Urime 28 Nëntori-Dita E Pamvarsisë


   [Blockierte Grafik: http://i40.tinypic.com/rwj75z.jpg]

   Ngritja e flamurit kombetar ne Vlore - 28 Nentor.1912, ishte nje akt historik, qe siç tregojë historia do t'ua ngrente lartë krenarine e shqiptarve, dinjitetin dhe gezimin. Mbasi ky ishte po ai flamur kuq e zi, flamur i luftrave heroike, i vuajtjeve dhe gjakut te derdhur,jo për të gllabëruar toka të huaja apo per të u hakmarrur ndajë hordhive pushtuese,por vetëm e vetëm për të i gëzuar të drejtat dhe lirin që na takonin sikurse popujt tjerë.U derdh gjaku i shume viktimave të moshave të ndryshme , te rene deshmor per ideale kombetare, per nje te ardhme me te mire te shqiptareve,per nje Shqiperi, te lire, sovrane e te pavarur edhe pse për fatë të keqë gati gjysma e trojeve shqipëtare mbeti jashtë kufijëve të shtetit amë.

   [Blockierte Grafik: http://i39.tinypic.com/10cjcw9.gif]

   URIME 28 NËNTORI TË GJITHË SHQIPËTARËVE KUDO QË NDODHEN:NË SHQIPËRI,KOSOVË.ILIRIDË,ÇAMËRI,PRESHEVË DHE DIASPORË!!!


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • Ju flm i nderuar Ximi_ch.Këtij urimi i bashkohem edhe unë duke ja uruar të gjithë shqiptarëve kudo që janë festën Kombtare 28 Nëntorin,sikurse që na bashkon kjo festë shpirtërisht dhe moralisht të gjithë shqiptarët uroj që sa më shpejtë ti bashkoj edhe të gjitha trojet tona në një shtet në SHQIPËRIN NATYRALE...ju përshëndes kudo që jeni nga zemra me vjershën e të madhit Asdren që është edhe Himni ynë mbar kombtarë.

   BETIMI MBI FLAMUR

   Rreth flamurit të përbashkuar
   Me një dëshir’ e një qëllim,
   Të gjith’ atij duk’ iu betuar
   Të lidhim besën për shpëtim.

   Prej lufte veç ay largohet
   Që është lindur tradhëtor,
   Kush është burrë nuk frikohet
   Po vdes, po vdes si një dëshmor!

   Në dorë armët do t’i mbajmë
   Të mprojmë atdhenë më çdo kënt,
   Të drejtat tona ne t’i ndajmë:
   Këtu armiqtë s’kan vënt

   Se Zoti vetë e than me gojë
   Që kombe shuhen përmbi dhe,
   Po Shqipëria do të rroj;
   Për të, për të luftojmë ne!

   O flamur, flamur, shenj’ e shenjtë,
   Te ty betohemi këtu,
   Për Shqipërinë atdhen’ e shtrenjtë,
   Për nder’ dhe lavdimn’ e tu.

   Trim, burrë quhet dhe nderohet
   Atdheut kush iu bë therror.
   Për jetë ay do të kujtohet
   Mbi dhet, mbi dhet si një shenjtor!

   Asdreni

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von ymeri ()

  • Gjithashtu edhe un ju Uroj 28 Nentorin Diten e flamurit Te Gjith Shqiptarve an e mban botes, ehhhhhh dit e madhe esht kjooo :)
   Diten e Flamurit Ne Nje SHpi te Vjeter
   Nje Nan Kosovare e kish marr ni leter
   Me SHkronja te kuqe esht mbush Letra e bardh
   Nana ime e dashur t'pershendes me mall


   Bahu Nan e fort mos qit lot nga syt
   Ma i fort se burgu esht ba djali yt
   Edhe pse ket leter po e shkruj N'errsir
   Gzohem qe lexohet N'drit TKosoves tlir


   A Kendun Bylbilat Nan Sivjet N'Kosov
   A u ngrit Flamuri N'28 Nentor
   A u vesh Rinia Oj Nan KUQ E ZI
   A i kish Hije Shqipes me Valu Nliri


   A Krisen me Pushk Nan Krushqit e Liris
   A Pat dasem t'madhe N'Zemer te Shqipnis
   A U Vun Kurora Deshmoreve ne varre
   A Jehon N'Kosov Kanga Jon Shqipetare


   A Pat uj ne Kroje Nan Me ta Pushu Etjen
   A Pate Fuqi Sivjet me munde vdekjen
   A ta Kan Ranu oj Nan Rrudhat Ballin
   Bahu Nan e fort se tfort e ke Djalin


   Deshti Zoti Nane e gjeta ni udhe
   Qe Kjo Cop e letres
   Ty me tardh ne dur
   Ngjyra pom tepron
   Po skam ma shum Leter
   Veq Mkushtoj nan zemra me ta uru Festen

   MIA SAN MIA
  • Hymni kombëtar

   Rreth flamurit të përbashkuar,
   Me një dëshirë dhe një qëllim,
   Të gjithë Atij duke iu betuar,
   Të lidhim besën për shpëtim.

   Prej lufte veç ay largohet,
   Që është lindur tradhëtor,
   Kush është burrë nuk friksohet,
   Po vdes, po vdes si një dëshmor.

   Në dorë armët do t'i mbajmë,
   Të mbrojmë Atdheun në çdo vend,
   Të drejtat tona ne s'i ndajmë,
   Këtu armiqtë s'kanë vend.

   Se Zoti vet e tha me gojë,
   Që kombe shuhen përmbi dhè,
   Po Shqipëria do të rrojë,
   Për te, për te luftojmë ne.


   Me këto vargje te hymnit tonë gjithkombëtare,ju uroj 28 Nentorin,
   festën më madhështore për të gjithë ata të cilët kan lindur Shqiptarë dhe do vdesin Shqiptarë!

   Njëkohësisht kam nderin e veçante që të uroj dhe ditlindjën e
   Komandantit Legjendar Adem Jasharit me shpresë që ti shpihët AMANETI deri në fund.
   Në jetë tri gjëra duhësh ti mendosh dy herë para se ti bësh :
   - Një Zemër para se ta thyesh...
   - Një Derë para se ta mbyllësh...dhe,
   - Një Fjalë para se ta thuash...
  • Urime diten madheshtore te Pavarsis se Shqiperis !
   Ju uroj te Gjithve dhe Gjithqka qka osht Shqip kudo ne ket Univers !
   Vllezer e Motra mos harroni se kush jeni dhe ruani dashnin ndaj Atdheut,
   keni kujdes se qfar boni dhe si sjelleni ruani Moralin dhe Nderin
   Shqiptar e mos koritni Familien, Faren, Fisin dhe Kombin.
   Kjo osht menyra se si ta nderojm Kombin dhe ti ruajm ne Vlerat tona.

   Esht e vertet qe shum shtete ne kete Bote, jan me nje infrastruktur me
   te zhvilluar se ne
   por Morali dhe Nderi osht ne zero.

   Urime dhe ni her dhe ju uroj Suksese dhe Shendet !

   DO TA BEJME SHQIPERIN PRAP TE LIR !