Reali gjunjezohet para Barcelones

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Reali gjunjezohet para Barcelones

   Mbrëmë në Camp Nou është zhvilluar superderbi botëror, “El Clasico”, ndërmjet Barcelonës dhe Real Madridit, që i ka takuar skuadrës shkatërruese të Barcës, e cila i ka mposhtur “Mbretërit” me rezultat 2-0. Ja detajet dhe golat e ndeshjes.
   Në pjesën e parë të ndeshjes Barcelona zhvilloi një lojë dominuese kundrejt kampionëve të La Ligas, me lëvizje të shumta në fushën e Los Merengues duke bërë që lojtarët me fanella të bardha të dukeshin si një skuadër e mesme e elitës së futbollit spanjoll.
   Por, pavarësisht se ishin dominues, Blaugranët nuk arritën të shënonin në portën e Iker Casillas.
   Nga ana tjetër madrilenët patën vetëm dy mundësi në pjesën e parë, por rasti më i mirë në këtë gjysmëlojë i takoi pikërisht Los Blancos, edhe atë mesfushorit të krahut Royston Drenthe, i cili dështoi të shënonte përballë Valdezit.
   Trajneri i ri i Realit, Juande Ramos, u detyra që në pjesën e parë (36’) ta largonte nga loja holandezin Wesley Sneijder, i cili ende nuk është rikuperuar mirë për të zhvilluar një ndeshje të plotë, ndërsa në vend të tij u inkuadrua i riu Palanca.
   Ashtu sikurse në pjesën e parë edhe në pjesën e dytë Blaugranët ishin dominues mirëpo duke mos arritur ta kalonin mbrojtjen shumë të fortë të Real Madridit.
   Në minutën e 70-të të takimit u akordua penallti në favor të vendasve pas një ndërhyrje të Salgados, mirëpo portieri më i mirë në Evropë, Iker Casillas, ia mohoi golin sulmuesit të Barcës, Samuel Eto’o.
   Pas mbrojtjes së penalltisë, Casillas bërë edhe dy intervenime të jashtëzakonshme duke mbrojtur njëherë gjuajtjen e Eto’o dhe pastaj edhe të Messit.
   Rastin më të mirë për Los Blancos në pjesën e dytë e pati 19-vjeçari Palanca, mirëpo goditjen e tij e mbrojti Victor Valdez.
   Në minutën e 83-të, Samuel Eto’o shënoi golin e parë për Barcelonën. Pas një goditje nga këndi më lartë kërceu mbrojtësi katalunas, Carles Puyol, i cili çoi topin në këmbët e Eto’o, ndërsa ky i fundit e devijoi atë sa për ta kaluar vijën fatale.
   Në minutat shtesë të takimit (90’+1) pas një kundërsulmi të Balugranëve ishte superylli Lionel Messi lojtari i cili shënoi edhe golin e dytë dhe të ‘knockout-it’, duke bërë që Barcelona të del fituese e derbit të 199-të, “El Clasico”.


   Ja rezultatet e ndeshjeve mes ketyre dy ekipeve ne 13 sezonat e fundit:

   Barcelona 2 - 0 Real Madrid - 2008/2009
   Real Madrid 4 - 1 Barcelona - 2007/2008
   Barcelona 0 - 1 Real Madrid - 2007/2008
   Barcelona 3 - 3 Real Madrid - 2006/2007
   Real Madrid 2 - 0 Barcelona - 2006/2007
   Barcelona 1 - 1 Real Madrid - 2005/2006
   Real Madrid 0 - 3 Barcelona - 2005/2006
   Real Madrid 4 - 2 Barcelona - 2004/2005
   Barcelona 3 - 0 Real Madrid - 2004/2005
   Real Madrid 1 - 2 Barcelona - 2003/2004
   Barcelona 1 - 2 Real Madrid - 2003/2004
   Real Madrid 1 - 1 Barcelona - 2002/2003
   Barcelona 0 - 0 Real Madrid - 2002/2003
   Kalle Njo Cigare
   [Blockierte Grafik: http://i48.servimg.com/u/f48/12/18/99/21/downlo10.gif]
   JETO SIKUR DO VDESESH NESER DHE MESO SIKUR DO JETOSH GJITHMONË