Zbulohet ilaç kundër plakjes

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Zbulohet ilaç kundër plakjes

   1138 Zbulohet ilaç kundër plakjes Një ekip shkencëtarësh amerikanë pohojnë se me ndihmën e qelizave amë ka mundësi që të zgjatet jeta madje për tre herë. Në bazë të eksperimenteve të zhvilluara në minj, ata kanë konkluduar se qelizat amë e zgjasin jetën. Shkencëtarët e Universitetit të Pitsburgut një grupi minjsh ia kanë dhënë injeksionet me qeliza amë, dhe pastaj këta minj i kanë krahasuar me minjtë që nuk kanë marrë fare terapi. Është konstatuar se minjtë me qeliza amë janë zhvilluar më shpejtë se të tjerët, ndërkohë që shekulli i jetës pothuajse u është zgjatur tre herë. Shkencëtarët janë të bindur se ky zbulim mund të çojë deri te zgjatja e jetës.