Me ushqime të duhura deri te flokët e bukur

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Me ushqime të duhura deri te flokët e bukur

   Për të pasur flokë të bukur nuk mjafton vetëm një shampo e mirë dhe trajtim i tyre në te stilisti. Gjithçka fillon nga pjata juaj.

   Për flokë të shëndetshëm duhet të konsumoni ushqime të shëndetshme.

   Proteina

   Keratina, përbërësi kryesor i flokëve, në fakt është një proteine. Është shumë e rëndësishme pra të shtoni ne menynë tuaj më shumë produkte që përmbajnë këtë komponent. Atë mund ta gjeni tek mishi, peshku, por edhe tek perimet.

   E mira është të privilegjoni proteinat shtazore, duke qene se përmbajnë acide sulfurike të cilat janë thelbësore për shëndetin e flokëve tuaj dhe shtojnë prodhimin e keratinës.

   Përdorni me shumë mishin e pulës dhe peshkun sesa atë të viçit. Ato jo vetëm që nuk ju shëndoshin, për shkak se nuk kanë shumë yndyrë, por iu bëjnë mirë edhe flokëve.

   Zink

   Zinku është një obligo-element shumë i rëndësishëm për shëndetin e flokëve. Thuhet se ai përforcon fibrat kapilare dhe një mungese e tij do të dobësonte flokët.

   Duke qenë se trupi ynë nuk është i zoti ta prodhoje vetë këtë element, duhet që ne patjetër ta marrim nga ushqimet. Shtoni nëpër vaktet tuaja më shumë fruta deti, peshk, produkte qumështi, thjerrëza, arra dhe lajthi.

   Pas moshës 50 vjeçare mirë është të konsumoni edhe produkte që përmbajnë kalcium dhe selen.

   Vitamine B

   Grupi me i rëndësishëm i vitaminave, qe duhen për te pasur flokë sa me te bukur është ai i vitaminave B. Vitamina B2 rregullon sekretimin e yndyrës ne rrënjën e flokëve, B3-shi stimulon mikro-qarkullimin e gjakut ne pjesën e rrënjëve dhe e ndihmon flokun te behet me i forte, B5-sa nxit zgjatjen dhe iu jep shkëlqim dhe B6 bën te mundur prodhimin me te madh te keratines.

   Një meny e pasur me këtë lloj vitamine dhe flokët tuaj do jene ashtu si i keni ëndërruar! Konsumoni me teper buke, drithëra, fruta dhe perime, mish, produkte qumështi, fasule si dhe fruta deti.

   Hekur

   Për të pasur flokë meë të bukur dhe te gjatë duhet të shtonim shumë hekur në pjatën tuaj. Duke marrë pjesë në transportin e rruazave të kuqe dhe oksigjenit deri tek rrënjët, ky element luan një rol thelbësor tek rënia e flokëve.

   Konsumoni mish, peshk, produkte qumështi, kakao, etj. Duhet thënë gjithashtu që ka disa ushqime të cilat e pengojnë organizmin të përthithë hekurin. Çaji dhe kafeja janë disa nga këto, ndërsa vitamina C ndihmon në përthithjen e menjëhershme.

   Omega 3 dhe 6

   Edhe këta dy përbërës janë shumë të mirë për shëndetin e flokëve. I gjeni tek vaji i ullirit.

   Menyja për flokët të shëndoshë

   • Vitamina B5: vezët, mishi, mish peshku, drithërat, tharmi

   • Vitamina H: të kuqtë e vezës, kërpudhat

   • Vitamina A: mëlçia, gjalpi, vezët, karota, spinaqi, kajsia

   • Vitamina C: majdanozi, lule lakra, patatja, molla, spinaqi, domatja, limoni, portokalli

   • Sulfuri: peshqit e detit dhe guacat, bizelja, spinaqi

   • Zinku: guacat, peshqit, mishi

   • Bakri: bananet, dardhët, kumbullat, tharma e birrës, kakaoja

   • Hekuri: pemët e thara, spinaqi, vezët.

   A e dini se?

   - Flokët tona përmbajnë mesatarisht 120 mijë qime, ndërkaq është e natyrshme që në ditë të bien deri në 100 të tilla.

   - Brenda një muaji flokët rriten mesatarisht gjysmë centimetri. Më shpejt rriten verës sesa dimrit.

   - Flokët ngjyrë të errët përherë duken më të shkëlqyeshme, nga ato ngjyrë të çelët, sepse ngjyra e errët është më e dendur dhe thith më shumë dritë.