Drita ne mes erresires (poezi per vogelushen A.Reka)

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Drita ne mes erresires (poezi per vogelushen A.Reka)   Poezia e vogelushes AMSERA REKA

   Ishte koha e gjumit
   Në shtrat fluturova
   Babin dhe mamin
   I putha, I përqafova.

   N’përqafim t’nënës
   Mua m’zuri gjumi
   Trupin tim të ftohtë
   Ngrohtësia e saj e mundi.

   Drita në mes errësirës
   Orët e vona kaploj dhomën
   Mbi trupat tonë të ngrohtë
   Ranë ortekët e Borës.

   Kur I hapa sytë
   Nënën kisha afër trupit
   Ajo m’kishte përqafuar
   Dhe unë s’ja nxorra gjumin.

   Disa duar, u afruan afër meje
   E kapën trupin tim
   E larguan prej teje.

   Kur dola nga vrima
   Shumë njerëz më rrethuan
   Bërtita me zë të lartë:
   “Mamin e Babin afër I dua “

   Çdo gjë ishte e kotë
   Filloj m’pikoj loti
   Mamin e Babin
   I kishte marrë Zoti

   Ngrohtësia e Nënës
   Mua më mungon
   Përqafimi I saj
   Jetën ma shpëtoj

   Mami e Babi
   Ju don shumë Amsera
   I lutem Zotit:
   “ lulet e xhennetit e fundit ju qoftë dera “

   Shkruar nga: Nuhi Shala