Çfarë të bëjmë kur laget laptopi

Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

Përkthyes

Radio Projekt 21

Ndegjo me Internet Explorer

Ndegjo me Firefox

Forumsstruktur

Team

• Çfarë të bëjmë kur laget laptopi

Të punosh në kompjuter me një gotë ujë ose një filxhan kafe është diçka shumë e zakonshme. Kështu që mundësitë për të derdhur lëngje në tastierë janë të mëdha dhe në shumë raste nuk është ndonjë problem.

Mjafton vetëm që tastjera të thahet mirë dhe të rifillohet nga puna, por puna ndryshon kur bëhet fjalë për një laptop. Në këtë rast mund t’i themi lamtumirë aparatit ose riparimi i tij do të na kushtojë shumë.

Nëse veprojmë shpejt, mbase mund të shpëtojmë laptopin tonë. Si? Ja disa këshilla që i transmeton TCH:

1- Nëse duam që të mos laget laptopi duhet të evitojmë lëngjet pranë tij. Por, nëse laget duhet të veprojmë shumë shpejt: ta fikim pa pritur që të mbyllet Windows, ta heqim nga priza dhe t’i heqim bateritë. Kjo bëhet për të evituar që lëngu të hyjë në kontakt me qarqet e aparatit.

2- E kthejmë përmbys në mënyrë që lëngu që ka rënë në butonat e tastjerës të bjerë në tokë. Më pas, thajeni tastjerën me peshqir.

3- Nëse lëngu që derdhet mbi kompjuter përmban sheqer pastrimi duhet bërë me solucione specifike.

4- Pasi ta keni tharë prisni disa ditë para se ta rindizni. Në këtë mënyrë e gjithë lagështia do të jetë tharë dhe kompjuteri ose laptopi do të punojë sërish pa probleme.
    • Jo bre,a i hini ujt lop-topit,mo veq pshur ne to,se ska bo behride mo,menjiher tallkinin permas ja knon-el fati ha,e direkt ne dugoj me ble tjetrin.

E me ju ra telefoni ne uje,prej provojes,tere me fen sa te munesh masi qi ja ki hjek baterin e masnej shtine ne oriz demek ne nji kalanic me oriz,se orizi po ja hjek edhe lageshtin e fundit,se feni e kondenzon dikun.E tani me bismulah baterin e lesho,e qi ska pshur kush ne hidhna e qi si kan bo sehire,a si ka ra kush msysh se tel i hjeshum,ai punon....forja osht te intenziteti i rrymes I-matet me Ampera te telefoni osht i vogel e te lop-tapi osht shume ma i mash.klm ju pershendes lexus,te kendshem dhe te respektushem e te durushem.Amin:=) :thumbup:
    • QURE KY MIKROVEL KA THOT UN E KAM SHTI NE KAFTORR TE DRUVE VEQ TASTJERIN ME KA DUFT ME JA NDRRU E TASH ESHTE KA PUNON SIKUR SAHATI I HOXHES SERKISUF EDHE LANGJET KAN ILAQ POR MOS ME KAN EDHE NA ME I DERDH KAFET UJIN QAJIN NEPER LEPTOPA FABRIKA MSHELET EDHE NUK PRODHOJN MA [/img]
      [IMG:http://img3.fotos-hochladen.net/uploads/img0018p9rg57h1d.jpg] NJE FOTO TE VOGER ME JA HJEK TASTJERIN HAHAHAHAHAHAHH
      Përshëndetje Anëtar të nderuar shqipet.eu & Haverat.org > Nga Aldin
    • Ti mir e ki qe po thu me fen te flokve dhe me oriz por feni duhet me fry ftoft e jo nxeht,se e kam lexu edhe ne lajm ket sen...e une prej pervoj po kallxoj 1 rast tjeter pra 1 shokit tem ju ka prish teli edhe e ka pas ne tavolin e ju ka derdh qaji n´ta edhe tani ju ka ndreq e sa her ju ka prish ja ka gjujt 1 got qaj telefonit edhe ju ka ndreq :D hahahahahaha E pabesushme por e vertet :D
      Moxxi

Fc Barcelona Nr.1
    • Pershendetje une per veten time e kam siguri laptopin tim qe 2 vite e kam ble po si me kan i ri asht frik ja kam hjek lastikun per rreth,edhe tastaturen ja kam ble me gjeth maus keshtu qe smundet me mrri qaji ose uji apo kafeja etj etj,se nese bie ne te ma vetem me ja lan djalit tem me lujt me to se shum ka marak me shti gishtat ne to 9 muj i ka e marakli ne kompjuter
    • Un po tregoj nje gje qe esht edhe ma extrem se gjith keto komentet e jueja
      Edhe ket e din Nje antar ketu ne staf
      Hahhahahaha
      Vetem po tregoj per nje Pc e jo per nje laptop
      Se per laptop kuptohet qe ke gjasa me shpetu
      edhe duhesh me reagu shpejt

Un e kam pas nje pc e kam hala
      nje dit prej ditesh ma plasi loqken e te kam marr e kam shti ne Banjooo
      edhe e kam mbush uj Hahahahhahahahah
      e kam hek i kam hi qekiq edhe at nje qekiq 5 kg
      mandej e bana pc kukell
      Hahahahahah
      edhe e kam qit ne podrume per me gju ne borlog
      edhe nje dit me ra ne sy edhe thash ajt te marr e te shikoj vetem qka i kam ba edhe e lidha
      Edhe e pa besushme krejt e kisha Formatizu pc me ata uj edhe me at qekiq
      tash po duhet vetem me ja instalu Win 7
      edhe me ja nis me postu Humore prap kurr pa ndal
      hahahahhaa
      Teknologjija po perparon ......nese edhe vet pak ban experimente Hahahhaahahaah