Ju lutem më Ndihmoni, kërkoj "An inconvenient truth"

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ju lutem më Ndihmoni, kërkoj "An inconvenient truth"


   Peshendetje Admin : Të më falni nëqoftëse po e bëj kërkesën në rubrikën e gabuar por meqënëse nuk kishte një kategori për Dokumentarë , mendova ta shkruaja tek Kerkesa Filma Te Huaj.
   Nëse keni mundësi isha i interesuar për të gjetur një dokumentar të dubluar në shqip që kam pare në Digitalb para 2 vjetesh në kanalin Explorer Shkence dhe kam rreth 2 vjet që e kerkoj për ta shkarkuar por pa sukses. Më poshtë po ju jap titullin origjinal te dokumentarit. Do ndihesha vertet mirënjohes kujdo që do të mund të më ndihmonte pasi është me të vërtetë një dokumentar që un për vete do ta cilesoja '' Te parritshëm ".
   Nuk e di nëse mund tju vij në ndihmë sadopak :
   Këtë dokumentar e kam shkarkuar por është në anglisht. ( HDTV.720p.AC3.2.0.x264 ) ( .mkv ) ( 4.36GB )
   An inconvenient truth {Titulli origjinal}
   Një e vërtetë e paleverdisshme {Përkthimi sipas Digitalb}
   "Një e vërtetë e paleverdishme"
   Një e vërtetë e paleverdishme eshte film dokumentar drejtuar nga Davis Guggenheim rreth fushatës së ish-Shteteve të Bashkuara me nënpresidentin Al Gore për të edukuar qytetarët rreth ngrohjes globale nëpërmjet një shfaqje të plotë që, me vlerësimin e tij të bërë në film, ai e ka dhënë më shumë se një mijë herë.

   Premiera e hapjes se dokumentarit u be në New York City dhe Los Angeles më 24 Maj 2006,dhe ky dokumentar fitoi 2 çmime Oskar, për filmin dokumentar më të mirë dhe këngën më të mirë origjinal. U fituan 49.000.000 $ në arkat e kinemave në mbarë botën, duke u bërë i gjashti film dokumentar deri tani në Shtetet e Bashkuara.
   Që prej lirimit të filmit, një e vërtetë e paleverdisshme ka qenë merita për ngritjen e ndërgjegjësimit ndërkombëtar publik e ndryshimit të klimës dhe lëvizjen mjedisore.Dokumentari ka qenë gjithashtu i përfshirë në programet shkencore në shkolla në mbarë botën, e cila ka nxitur disa polemika.

   Një kohë të gjatë avokat për mjedisin,Al Gore paraqet një koleksion të gjerë të fakteve dhe informacioneve. Al Gore paraqet prezantimet e tij dhe poshtersite e lojerave të politikës,duke arritur ne fakte qe asnje politikan nuk mund ti kundershtoje dot. Gjithe keto fakte rrengjethese mbi menyren e shfrytezimit te Tokes ne menyre barbare, Al Gore i paraqet me nje doze te mire humori(sarkazem).
   Një vërtete e paleverdisshme nuk është një histori e dëshpërimit, por më tepër një britmë e fuqishme e mbledhur për të mbrojtur Tokën qe ne të gjithë ndajnë. "Tani është e qartë se ne përballemi me një krizë në thellim të ngrohjes globale që kërkon që ne të veprojmë me guxim, shpejt dhe me mençuri".

   Faleminderit !