100 gjera qe duhet te beni per tu ndjere i lumtur

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • 100 gjera qe duhet te beni per tu ndjere i lumtur

   Si mund të jemi të lumtur? Sa herë ia kemi bërë vetes këtë pyetje? Në të vërtetë të jesh i pasur dhe me famë mendohet se të bën të lumtur. Në kulturat perëndimore hidhen ide se bukuria është një nga mënyrat për tu ndjerë të lumtur.
   Ky mendim mund t’i sjellë sukses tregut, por jo atyre që e zotërojnë këtë bukuri. 1. Kurrë mos e vini veten tuaj përfund 2. Kur jepni dorën për të ndihmuar dikë, duhet të jeni të kujdesshëm të mos ju shkelin me këmbë 3. Ndihuni krenar për atë që keni arritur në jetë 4. Pranoni suksesin tuaj së bashku me humbjen 5. Përpiquni për progres, jo për përsosmëri 6. Mos harroni të dëgjoni zërin tuaj 7. Së paku një orë në ditë uluni dhe mos bëni asgjë 8. Mos e ngushtoni zemrën tuaj kundër dhimbjes së jetës, por luftoni 9. Shijoni çastet e bukura që ju dhuron koha 10. Mos rrini të mbyllur 11. Festoni të gjitha ditëlindjet tuaja, pa marrë parasysh se kaloi dhe një vit 12. Shqyrtoni jetën tuaj për kufizimet dhe pyesni veten pse arritët atje 13. Mbillni një pemë dhe shkulni nga kopshti barërat e këqija 14. Zvogëloni dëshirat për mendimet e këqija 15. Qani kur ndjeheni keq 16. Gëzohuni me triumfin e njerëzve të tjerë 17. Mos lejoni që dikush të tallet me ju 18. Faleni veten për gabimet që bëni pa marrë parasysh sa i rëndë është ai 19. Zgjidhni shoqëri të mirë 20. Asnjëherë mos merrni një pilulë për dhimbjen që mund të ndjeni 21. Përdorni entuziazmin tuaj për tu veshur bukur dhe jepini vetes një shkëndijë për të ecur përpara 22. Shikojini në sy personat që doni kur bisedoni 23. Ecni në shi me çadër të mbyllur 24. Gëzojini të tjerë me një gjest të bukur 25. Mbani sytë dhe veshët hapur për të marrë mesazhet që ju duhet nga njerëzit dhe ngjarjet në jetën tuaj të përditshme 26. Jini të durueshëm 27. Hani ushqime bio 28. Ecni dorë për dore me të vërtetën 29. Shkoni me pushime sa herë të keni mundësi 30. Qeshni sa më shumë gjatë ditës
   HERE YOU GET WHAT YOU NEED
  • 31. Mos e lini veten në vetmi 32. Jini të përkushtuar, por jo xheloz 33. Mos mbani mëri me njerëzit 34. Harroni të shkuarën dhe jetoni të tashmen 35. Mos gjykoni të tjerët për veprimet e tyre 36. Dërgojini një mesazh mendjes suaj 37. Kujtojini vetes se arritjet tuaja në jetë janë reflektim i asaj që ju keni bërë 38. Shkoni shpesh në piknik 39. Pranoni frikën tuaj dhe përballuni me të 40. Kujtojini vetes suaj sa të rëndësishëm jeni për dikë 41. Mos lejoni që mendimet e të tjerëve t’ju prishin humorin 42. Thuaj një lutje 43. Mendoni gjithnjë se jeni me fat 44. Jini të sigurt kur thoni jo 45. Shikoni anën pozitive të situatave negative 46. Mos harroni se jeni një qenie shpirtërore në një trup fizik 47. Shmangni mendimet negative të të tjerëve 48. Fluturoni në një balonë 49. Shmangni grindjet 50. Pranoni gjërat që mund t’i ndryshoni 51. Shihni jashtë vetes për zgjidhjen e problemeve 52. Mos harroni se ndjenjat janë për njerëzit 53. Mbrojeni veten nga ndikimet e këqija 54. Qëndroni në atë që besoni 55. Respektoni dëshirat e të tjerëve 56. Kapni çdo moment të jetës me dëshirë 57. Dhuroni çdo gjë që ju nuk e përdorni 58. Kurrë mos abuzoni me alkoolin 59. Merrni përgjegjësi për atë që ju bëni dhe mendoni 60. Përkëdheleni veten
   HERE YOU GET WHAT YOU NEED
  • 61. Asnjëherë mos abuzoni me një fëmijë 62. Punoni si vullnetarë për të ndihmuar njerëzit në nevojë 63. Përmbahuni ndaj ushqimeve që ju bëjnë keq 64. Mos hyni në biznes pa qenë të sigurt 65. Jetojeni jetën me sportivitet 66. Gjeni një prizëm për të shfryrë zemërimin tuaj 67. Mendoni për bollëk në vend të mungesës 68. Mendoni se jeni një i mbijetuar dhe jo një viktimë 69. Përqafoni një kafshë 70. Jeni të hapur me jetën 71. Shihni suksesin si diçka që tashmë e keni dhe jo si një gjë që duhet ta arrini 72. Përjetoni shkëlqimin dhe frikën e një muzgu 73. Mësoni të jetoni të ardhmen 74. Në vend që të besoni në mrekulli, luftoni për to 75. Faluni shumë gëzim fëmijëve 76. Ndryshoni qëndrimin tuaj dhe e gjithë jeta juaj do të ndryshojë 77. Mos përdorni pushtetin tuaj kundër dikujt 78. Kur zemra juaj është në kundërshtim me kokën, ndiqni zemrën tuaj 79. Gjithmonë kujtoni se e kaluara është zhdukur gjithmonë 80. Jetojeni jetën tuaj sipas asaj që ju mendoni se është e drejtë për ju 81. Pranoni gabimet tuaja 82. Shihni si rritet pema që ju keni mbjellë 83. Shihni mikun në vend të armikut në një fytyrë të huaj 84. Shihni se si ushtria e milingonave ndërton folenë e vet dhe reflektoni për jetën tuaj 85. Besojini vetes suaj 86. Mos nxitoni me vendimet që merrni 87. Zgjidhini problemet tuaja ngadalë 88. Pranoni komplimentet nga të tjerët dhe do të shihni të vërtetën për veten tuaj 89. Uluni në lëndinë pa u brengosur për njollat e barit 90. Mos e dënoni veten për defektet tuaja
   HERE YOU GET WHAT YOU NEED
  • 91. Mos u përulni para askujt 92. Tregojini njerëzve sa i vlerësoni ata 93. Kurrë mos merrni vendime që janë vetëm për të mirën e të tjerëve 94. Flisni pak dhe dëgjoni shumë 95. Trajtojeni mirë trupin tuaj 96. Lexoni librat që ju pëlqejnë 97. Plotësojini çdo tekë vetes suaj 98. Mendoni se dikush tjetër mund të jetë më keq se ju 99. Dashuroni deri në fund 100. Mendoni se çdo sekondë nuk kthehet më
   HERE YOU GET WHAT YOU NEED