Tragjedia e Himarës, Aurora do të martohej këtë verë

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Tragjedia e Himarës, Aurora do të martohej këtë verë

   [Blockierte Grafik: http://i45.tinypic.com/zk0tw0.jpg]

   Aurora kishte dy muajë që ishte fejuar me Erjonin dhe në verë do të vishej nuse. Në mesazhin e fundit në celular, vajza i kishte premtuar të fejuarit se do të ishte në ditëlindjen e tij, “gjallë apo vdekur.” Por në ditën e ditëlindjes, Erjonit i duhet të përcjellë të dashurën e sajë në banesën e fundit.

   Në familjen Molla në Vërdovë të Pogradecit janë hapur dyert e morgut. Arkëmorti mbërriti sot në mëngjes ndërsa do të përcillet nesër për në banesën e fundit. Ajo është një nga 13 viktimat që gjeti vdekjen në aksidentin tragjik. Trupi i viktimës mbërriti sot paradite në banesën e familjarëve të saj në Vërdovë të Pogradecit.

   Kushtuar viktimave të Himarës


   Dhe pse pranverë,më ngriu loti,
   I tëri kthyer Antraktidë.
   Nuk di se ç'ëmër do ti vëri Zoti,
   Qafës së Vishës që u bë shtrigë.

   S'kam fjalë në gojë,veç bëlbëzime,
   Zemra punon me psherëtimë.
   Një autobus u bë thërrime,
   Gjaku rinor lag një greminë.

   Skuqet Himara,gjithë Shqipëria,
   Skuqen shkëmbinjtë,kthehen flamur.
   Tek Qafa e Vishës pllakosi zia,
   Në lapidar kthehet çdo gur.

   Oshëtin deti e po ngre dallgë,
   Në hone shkon klithma e ti.
   Një Elbasan i tëri plagë,
   Plagë të thella në çmënduri.

   Në zi një komb bie i tëri,
   Vajton natyra me pika gjaku.
   S'e di pse Zoti gjëmën e bëri,
   Me vajzat lule ,si zambaku.

   Ky fund pranvere na coptoi,
   Na hapi plagë,na nxiu jetën.
   Kjo Qafa e Vishës, s'di si guxoi,
   Që hapi varre,la nënat vetëm.

   Dhe pse pranverë më ngriu loti,
   I tëri kthyer Antraktidë.
   Me faj këtu është dhe vetë Zoti,
   Edhe ky Maj, një gjë e ligë.   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • Per NENAT E FEMIJEVE QE HUMBEN JETEN SOT ,.. u mboll nje fushe me lule engjejt e qiellit, i derguar lajmetar i shpirtrave nga qielli erdhi o nene me shpirt te thell ku eshte futur dhe ku e gjen dashurine qe na dhe, perjete te jeteve mbi dhe nje shtepi morren ,..atje lart edhe te mos jene prane ato per ty do jene ne shpirtin tend,..aty thelle
   HERE YOU GET WHAT YOU NEED
  • Ngushllime familjarve,ngushllime gjithe shqiptarvet,edhe dy Ximi_ch edhe BFEDI ju lumt per kto fjale ngushlluese,dy ndjenja me kaplun e para tragjedija po i ngrit ndjenjat te cilat e ftohin njeriun,e pastaj ju dyt besoj se nuk i njihni personalisht por shkrimet tuaja po jepin ngushllim e shpres per vazhdim te jetes.
   Per gjdo lavdrim djem e shpresojm qe familjaret ta gjejn dikun ngushllimin e rahatin.