3 vajza në ditë rikthehen “të virgjëra” për hir të bashkëshortit të ardhshëm

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • 3 vajza në ditë rikthehen “të virgjëra” për hir të bashkëshortit të ardhshëm

   [Blockierte Grafik: http://i46.tinypic.com/j0cz6s.jpg]

   Duket se edhe sot në 2012 virgjëria është një virtyt që nuk duhet ruajtur për bashkëshortin. Por se*i përpara martesës është gjithashtu një tundim që shumë pak prej vajzave të sotme i shpëtojnë. Kështu që disa e gjejnë zgjidhjen e të dy problemeve, në një ndërhyrje të vogël kirurgjikale me anë të së cilës “rikthehen” të virgjëra. Dhe mashkulli që është përzgjedhur si bashkëshort i ardhshëm do të jetë padyshim edhe “i pari”

   Gjinekologët pronojnë se ky fenomen tashmë po përhapet dita ditës. Megjithëse shifrat nuk janë zyrtare, cdo ditë, tre vajza shqiptare i nënshtrohen operacionit për rikthimin e virgjërisë I cili në klinikat publike është 200 euro, kurse në ato private shkon edhe më shtrenjtë. Mosha mesatare e tyre shkon nga 18 deri në 30 vjeç ndërsa padyshim këto operacione që zgjasin rreth 20 minuta bëhen në mënyrë sekrete. Drejtoresha e maternitetit Koço Gliozheni, Rubena Moisiu thotë se shumica e këtyre operacioneve bëhen në Tiranë. Sipas saj bëhet fjalë për një fenomen kompleks që nuk shqetëson vetëm vajzat që vijnë nga zonat rurale.


   Ndërsa sipas sociologëve shkak për rritjen e këtyre ndërhyrjeve kirurgjikale është emigrimi i meshkujve shqiptarë jashtë vendit të cilët dëshirojnë një bashkëshorte nga vendi I origjinës e cila ka premisa më të mëdha për të qenë një bashkëshorte e denjë dhe besnike. Dhe virgjëria është një nga cilësitë kryesore që ato duhet të kenë…