Përpeq

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Perpeqi është një nga llojët e piteve shumë të pëlqyera në viset tona.
   [Blockierte Grafik: http://i50.tinypic.com/2rcpv9x.jpg]

   [Blockierte Grafik: http://i49.tinypic.com/34r8x3c.jpg]
   [Blockierte Grafik: http://i49.tinypic.com/33p4r54.jpg]

   Përbërësit:

   7-8 petë të t’holluara
   150 gr gjalpë
   2 vezë
   300-500 gr djath taze
   Ajkë ose gjysmë teglle mazë
   0.5 L qumësht
   1-2 kripë


   Përgatitja:

   Sëpari në enë të thellë I përzijmë vezët, dhjathin, ajkën dhe kripën. Në tepsinë e lyer me gjalpë i shtrijmë 2-3 petë të spërkatura me yndyrë dhe me qumësht, I shtojmë petët të mbetura të coptuara me dorë, pastaj e hedhim perzierjën e djathit me vezë dhe ajkë. Pasi që i hedhim sip ër yndyrën dhe qumështin, përpeqin e fusim në furrë të nxehtë dhe e pjekim për afër 30 min.