Bukë shtëpie

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Bukë shtëpie

   Buka është një nga gatimet më të vjetra në kuzhinën tonë dhe në përgjithësi. Buka e përgatitur sipas recetave tradicionale, pa aditiv dhe pa ngjyra është bazë e ushqimit të shëndetshëm.
   [Blockierte Grafik: http://i49.tinypic.com/15q6wrt.jpg]
   Përbërësit:

   1kg miell
   0.5 L ujë
   1 lugë gjelle kripë
   1lugë gjelle sheqer
   1 lugë gjelle tharmë bukë



   Përgatitja:

   Tharmin, sheqerin, pak kripë dhe dy lugë miell i perzijmë në një gotë me ujë të vakët dhe e lëmë në vend të ngrohtë qe të vije. Pastaj e përzijmë me ujë, kripë dhe miell dhe ashtu e zëmë brumin e bukës të cilin e lëmë të mbuluar me picetë kuzhine afër një orë. Brumin e ardhur e ngjeshim me miell dhe e shtrijmë në tepsi ose e ndajmë në 7-8 kuleqë të cilët i ngjeshim një nga një dhe i reshtojmë në tepsi të lyer me yndyrë. Kuleqtë e bukës piqen afër 50 min në 200C.