Qysh me përdor Androidin tuaj si web-kamerë?

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Qysh me përdor Androidin tuaj si web-kamerë?

   Web-Kamerat perdoren per biseda me familjare, kolege, miq, duker perdorur nje klient si p.sh. Skype. Koheve te fundit llaptopet po prodhohen me web-kamere te integruar, por nese keni kompjuter desktop atehere web-kameren mund ta bleni si pajisje shtese. Nese posedoni telefon me sistemin operativ android atehere mund te kurseni duke e perdorur telefonin tuaj si web-kamere.
   [Blockierte Grafik: http://i46.tinypic.com/2cgeg75.jpg]
   Hapi 1: Instalimi i aplikacionit ne android

   Shkarkoni nga Google Play Store aplikacionin IP Webcam dhe instalojeni ne telefonin tuaj android.
   Hapi 2: Instalimi i programit ne kompjuter

   Shkarkoni programin IP Camera Adapter dhe instalojeni ne kompjuterin tuaj.

   Vini re: Ne kompjuter duhet te keni te instaluar shfletuesin Firefox ose Chrome, sepse kjo metode nuk funksionon mire ne Internet Explorer.
   Hapi 3: Hapja e aplikacionit ne Android

   Pasi t’i keni perfunduar hapat treguar me siper, hapeni aplikacionin e instaluar ne telefonin android dhe percaktoni specifikimet sipas deshires si: rezolucioni, kualiteti, orientimi, etj. Ne fund klikoni Start Server.
   [Blockierte Grafik: http://i46.tinypic.com/2i99jo.jpg]
   Hapi 4: Shfaqja e kameres ne kompjuter

   Shkruajeni IP-ne e plote se bashku me portin e shfaqur ne telefon ne shfletuesin Firefox ose Chrome.
   [Blockierte Grafik: http://i50.tinypic.com/29c3rza.jpg]
   Kamera e telefonit tuaj android do te duket ne shfletues keshtu:

   [Blockierte Grafik: http://i46.tinypic.com/auckjl.jpg]

   Hapi 5: Lidhja e kameres me Skype

   Per ta perdorur kameren e androidit ne Skype, hapeni se pari programin e instaluar IP Camera Adapter dhe vendosni IP-ne duke shtuar /videofeed ne fund te saj. Zgjedhni nje username dhe password, te rezolucioni klikoni Autodetect dhe ne fund klikoni Apply.
   [Blockierte Grafik: http://i48.tinypic.com/258ccqh.jpg]

   Tani hapeni Skype, dhe zgjedhni Video Settings, do te shihni se kompjuteri perdor telefonin tuaj android si web-kamere.

   KUJDES: Gjate perdorimit te telefonit andorid si web-kamere sigurohuni qe telefoni te jete i kycur ne mbushes, pasi qe kjo kamera eshte gjate tere kohes ne funksion dhe kjo procedure harxhon bateri.