Një shqiptar po “çmend” Holandën

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Një shqiptar po “çmend” Holandën

   [Blockierte Grafik: http://i47.tinypic.com/21jq5ug.jpg]

   Në radion “Fun X”, ndër më të dëgjuarat në Holandë, kënga e tij e fundit “Focus” vazhdon të pozicionohet në krye të toplistës së preferencave muzikore. Joni Tarifa (29) shqiptar me origjinë, po korr frytet e punës së tij disavjeçare. Djaloshi nga Tirana, i cili profesion të vërtetë ka marketingun, jeton prej 15 vjetësh në Mbretërinë e Holandës. Ai është djali i dytë i Fatos Tarifës, ish-ambasador i Shqipërisë në SHBA dhe më pas në Holandë. “U larguam nga Shqipëria familjarisht dhe u vendosëm në Chapel Hill, shtet i Karolinës së Veriut, në SHBA. Aty mbarova shkollën 8-vjeçare dhe vitin e parë të shkollës së mesme. Në fund të vitit 1998 u vendosëm familjarisht në Hagë, ku im atë shërbeu si ambasador i Shqipërisë në Mbretërinë e Holandës. Që nga ajo kohë, pra për afro 15 vjet unë jetoj në Holandë. Këtu mbarova shkollën e mesme dhe universitetin dhe tani banoj dhe punoj në Hagë”, rrëfehet për gazetën Shekulli 30-vjeçari për largimin e tij nga vendlindja. Joni banon në qytetin e Hagës dhe krahas angazhimit profesional, ai merret edhe me muzikë. “Në Holandë është goxha e vështirë që të bësh “break-through”. Me fjalë të tjera, që të çash në tregun e muzikës dhe atë të artit, sidomos kur je i huaj. Shkalla e konkurrencës është shumë e madhe”.

   Joni ka shumë dëshirë që suksesin e tij në Holandë ta sjellë edhe në Shqipëri. Për këtë arsye premton që shumë shpejt do të jetë edhe në tregun tonë muzikor. Tregon se tokën shqiptare e prek të paktën dy herë në vit, pasi këtu ka familjen, prindërit, gjyshërit dhe njerëzit e afërt. Deri në një moment të caktuar të jetës, ai ka menduar se e ardhmja e tij do të ishte në futboll, por nuk qe e thënë kështu. Një incident e shkëputi nga fusha e blertë dhe sot ai punon si koordinator i hematologjisë në departamentin e Komunikimit dhe Medias