Zvicër: Fyerje raciste në adresë të shqiptarëve të Kosovës (Video)

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Zvicër: Fyerje raciste në adresë të shqiptarëve të Kosovës (Video)

   • Një video ka tronditur komunitetin në Facebook. Në video duket një zviceran, në moshë mesatare, në një tren, që fyen në baza racore udhëtarët me prejardhje nga Kosova. "Ne nuk duam t’u shohim më. Ju keni një shtet. Kosova është një shtet, shkoni në shtëpi tuaja”, thotë ai. Fyerjet racore nuk kanë përfunduar me kaq. “Dhjetë presona me ngjyrë janë më të mirë se sa një shqiptar i Kosovës”, ka thënë personi në fjalë. Edhe pse udhëtarët tjerë kanë kërkuar nga personi në fjalë që të jenë të qetë , ai ka vazhduar me fyerjet. “Kosovarët janë njerëzit më të këqij në botë”, dëgjohet duke thënë ai në një tren në relacionin Luzern- Giswil, njofton 20min. Sipas avokatit, David Gibor, personi ka kryer një vepër penale, në veçanti me atë që shqiptarët e Kosovës i quan "paketë në baltë". "Fyerjet se shqiptarët e Kosovës janë njerëzit më të këqij në botë ka gjasa për të përmbushur dispozitat penale ne baza racore”, ka thënë Gibor për 20min. Sipas Alma Wiecken, një juriste në Komisionin Federal kundër Racizmit, gjithmonë është i theksuar diskriminimi verbal. Mirëpo, nuk do të thotë që janë në rritje rastet e tilla. “Nëse ka dëshmi për sulme të tilla, rasti mund të paraqitet me një ankesë te prokurori publik. Nëse ka një shkelje të ligjit penal kundër diskriminimit racor, personi mund të dënohet", thotë Wiecken.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • Nuk eshte per tu habitur me kete lajm , se neve shqiptareve kjo po na bjen si me na ra shpull mas kreje e po na perplas per toke , nuk e di a kan ndodh kto sene edhe perpara e na skemi pas informacione , apo vetem tash shqiptart jan qu pesh duke ba budallakina .
   E kom ndegju 1 gjerman ka than Kosovaret ka me i kap stresi i luftes mbas 10 viteve , edhe po duket qe eshte e vertet kjo thenie .
   Mua me dhimbsen ata shqiptar qe jan te rehatshem , e kan jete te qete ,, e puna e disa flliqesirave u ngjiteten fjalet me te dobeta te mundshme.
   Keta qe po vrajne , e po bajne probleme ne shtetet evropiane apo kuqdo qofshin , gjithkush e ka per veti , edhe mos te provoft zoti ne ksi sene , veq eshte teper keq per komunitetin shqiptar . Se gjithmon kemi qen te respektuar nga te tjeret , e ne qfar niveli kemi ra me na krahasu me lloj lloj populli qe sja vlen me ua permend emra.
  • ReD-BLaCK schrieb:

   Nuk eshte per tu habitur me kete lajm , se neve shqiptareve kjo po na bjen si me na ra shpull mas kreje e po na perplas per toke , nuk e di a kan ndodh kto sene edhe perpara e na skemi pas informacione , apo vetem tash shqiptart jan qu pesh duke ba budallakina .

   Jo Red,përpara nuk ka ndodhur kështu sepse Shqiptarët kan qenë vetëm si punëtor lopate e kazme ashtu si kan qejf këta.Unë jam bukur do kohë në Ch. dhe neve na kan shfrytëzuar si hamall e nuk kemi bo fjalë se ishin vitet e kontratave (sezonijerët)dhe duheshe me i përballuar të gjitha.
   Pastaj puna e martesave për letra nuk ka qenë vetëm nga shqiptarët sepse të tjerët i kan berë këto pune shume para neve si (italianet ,spanjollet,pertugezët etj etj..)Ose problemet tjera si trafikimi i narkotikeve,vjedhjet rrahjet, ne Shqiptarët jemi të fundit në krahasim me mafian ruse,italiane ,afrikane etj.
   Tani Shqiptarët kan hecur bukur fort përpara si me hapjen e puntorive të ndryshme,restorante,markete të ndryshme ,diskoteka me te bukura etj.
   Shqiptarët kan blerë ose ndertuar shtepi të bukura edhe atë me shumicë,Shqiptarët vozisin kerret me të forta dhe të shtrejta, shqiptaret po shkollohen dhe po hecin perpara e kjo nuk po ju pëlqen ketyre dhe këtë po e themë nga përvoja përsonale sepse kam shumë shume miq dhe shok zvicerian dhe në biseda e siper vet po deklarohen me ose pa dashje.
   Pra duke u nisur nga qytetari i thjeshtë si ne rastin konkret e deri te deputetet e prokurorët kan mbjellur njefarë urrejtje ndaj nesh por jo të gjithë kuptohet.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.

  • Po ti mir e ke shkru kete tekst , edhe une pajtohna qe kan qen krahu me i fort ne ndertimtari , kan qen te nenshtruar nga tjeter kush , por keshtu e kemi pas te imponume se dihet qysh kan qen koherat .
   Por une e pata fjalen per keta qe po vrasin , e po therren e po bajn vjedhje e gjera te liga , e ne kete grupe qe i permenda , asnjeri nuk dul qe ke Inxhinier, mjek , mesues , deputet , biznismen i njohur , etj etj , se keta qe kan kry shkoll , e jan intelektual , kuqdo qofshin kan perkrahje nga shteti , se edhe une jetoi jasht ne mergim e po i shof disa sene , eshte fakt qe na kqyrin me sy te shtrember , por puna dhe vullneti i mir neve na shpien ne nje rrug qe ska pengesa , kurse dallaveret , vrasjet , krimet , hajnit , dhe vullneti i keq neve ka me na qit ne dy gjunje , ka me na perplas per toke edhe skemi me mujt me u ngrit perpjet , edhe 1 sen dije ka me shku kohe e gjat , per me e fitu respektin qe e kemi pas para disa vite nga shtetet ku jetojme .