Hani domate, mbrojnë zemrën

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Hani domate, mbrojnë zemrën

   Përbërësit e domates ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve të zemrës dhe qarkullimit të gjakut. Disa studime të realizuara kohë më parë nga shkencëtarët britanikë kanë treguar se përbërësi i domates, likopeni, mund ta pengojë zhvillimin e sëmundjeve të zemrës dhe të ulë rrezikun për sulme në tru.
   Studimet kanë treguar se pas përdorimit të përditshëm të tabletave me likopen për një periudhë prej tetë javësh ka ardhur deri te ndërprerja praktike e oksidimit të LDL kolesterolit (të keq) në gjak.
   Sipas shkencëtarëve, tabletat me likopen së shpejti mund të tregohen po aq të efektshme se statinat, barëra të dedikuar për uljen e kolesterolit të lartë në gjak.
   Likopeni është një substancë me veti antioksiduese e cila ia jep ngjyrën e kuqe domates, por që vështirë absorbohet në formë natyrale.
   HERE YOU GET WHAT YOU NEED