Ademi Jashari ishte ushtar i Ibrahim Rugovës

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ademi Jashari ishte ushtar i Ibrahim Rugovës

   [Blockierte Grafik: http://images.botasot.info/uploads/largea_ajashari-rugova1365091628.jpg]
   Veprimtarët e aktivit të Starnbergut janë modest dhe ngurrojnë të flasin për kontributin e tyre të dhënë ndër vite e dekada...
   Një dridhje e fuqishme e tokës shkaktoi dëme në Gjilan. Aktivi ynë mblodhi dhe i dorëzoi zotëri Lutfi Hazirit një shumë modeste parash. Një djalë, luftëtar nga Juniku qe plagosur në kokë, në Koshare. Aktivi ynë mori përsipër shërimin e tij, duke bashkëpunuar me agjencinë "Ruselia", për sjelljen e tij këtu, në familjet tona, deri në shërimin, rehabilitimin e tij të plotë", - rrëfen modestisht Fazli Gashi, kryetar nderi i këtij aktivi....
   Zoti Gashi preferon t`i heshtë aksionet tjera. Por, ne mësojmë nga shokët e tij se me rastin e plagosjes të luftëtarit Gani Geci, anëtar i çetës të Adem Jasharit, ka dhënë një shumë modeste parash për shërimin e tij si dhe shërimin e akademik Sabri Hamitit, që të dy të plagosur nga bandat e SHIK-ut. Aktivi ka blerë një makinë, tip xhip, për familjen Jashari në Prekaz...
  • Injoranca e ka bërë të vetën.....Adem Jashari paska qenë ushtar i Ibrahim Rugovës!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kështu thuhet nga injorantë të të gjitha niveleve për të gjithë ushtarët e rënë për çlirim dhe bashkim kombëtare.Ca i quajm ushtarë të Adem Jasharit,ca të Fehmi Ladrovcit ca të Hashimit ca të Ramushit ca të Bukoshit mjerimi i madhë i injorancës i ka rënë mbi kokë kombit tonë.Askush nuk ka qenë ushtari i askujtë por të gjithë kanë qenë ushtarë që ka dhënë jetën për çlirimin e kombit nga sërbija.........Duke thënë se qenkan ushtarët të dikujtë ne vetëm se i nënçmojmë punën e tyre që kanë dhënë për kombin ndërsa nga këso lloj propagandash po përfitojnë vetëm të quajturit komandatë duke mendur (kujtuar)se me të vërtetë këta kanë qenë ushtar të tyre privat dhe jo ushtarë me plotë kuptimin e fjalës në shërbim të kombit dhe të ATDHEUT......
  • Z1m1Z schrieb:

   Po tash pasi qe nuk esht gjall Adem Jashari mujn me fol qka te dojn...!!!


   Mund të thojnë se nuk kanë për të paguar TVSh-ën për këto fjalë,por po e tregojnë në njërin anë injorancën e tyre dhe në anë tjetër po i bëjnë dëshmorët "sikur se vetën" INJORANTË.Këta që flasin kështu as që janë në gjendje ta kuptojnë përgatitjen psikologjike të një luftetari të thjeshtë lere më të një figure emblematike të luftës siç është vet figura e Adem Jasharit
  • ësht fakt se ademi nuk ësht gjall por-- RIFATI -- ësht gjall, per te gjith ata se nuk e kan te kjart

   dhe nuk pajtohen me realitetin dhe me fakte dhe me foto sikur kjo le te shkojn ne prekaz te baci rifat dhe le ti sqarojn dyshimet,

   dhe le ta pysin pse ke qen kryetar i LDK ne gjermani dhe le ti thojn le te largohet nga antarsimi i LDK.
  • Ty i nderuar nuk po të njoh por bacin Rifat po dhe ai kurrë në asnjë bised të tij qoftë private në rrethin e ngushtë apo në media të jetë deklaruar që Jasharajët kanë luftuar për LDK-ën apo të ke qenë ushtarët e një individi në këtë rast sipas teje të Ibrahim Rugovës.Më vjen shumë keqe qe paske mentalitet të tillë allashqiptareçe kemi qene argati i bacit të madhe dhe e kemi vra kojshiun për një mexhe e për një vijë të ujit.......


   MË SHUMË DËM TË BËN LËVDATA E MIKUT BUDALLA SE SESA SULIM I ARMIKUT TË MENÇUR thotë një fjalë e urtë i (e) nderuar(a) laja...
  • ymeri schrieb:

   Ty i nderuar nuk po të njoh por bacin Rifat po dhe ai kurrë në asnjë bised të tij qoftë private në rrethin e ngushtë apo në media të jetë deklaruar që Jasharajët kanë luftuar për LDK-ën apo të ke qenë ushtarët e një individi në këtë rast sipas teje të Ibrahim Rugovës.Më vjen shumë keqe qe paske mentalitet të tillë allashqiptareçe kemi qene argati i bacit të madhe dhe e kemi vra kojshiun për një mexhe e për një vijë të ujit.......


   MË SHUMË DËM TË BËN LËVDATA E MIKUT BUDALLA SE SESA SULIM I ARMIKUT TË MENÇUR thotë një fjalë e urtë i (e) nderuar(a) laja...

   ymeri schrieb:

   Ty i nderuar nuk po të njoh por bacin Rifat po dhe ai kurrë në asnjë bised të tij qoftë private në rrethin e ngushtë apo në media të jetë deklaruar që Jasharajët kanë luftuar për LDK-ën apo të ke qenë ushtarët e një individi në këtë rast sipas teje të Ibrahim Rugovës.Më vjen shumë keqe qe paske mentalitet të tillë allashqiptareçe kemi qene argati i bacit të madhe dhe e kemi vra kojshiun për një mexhe e për një vijë të ujit.......


   MË SHUMË DËM TË BËN LËVDATA E MIKUT BUDALLA SE SESA SULIM I ARMIKUT TË MENÇUR thotë një fjalë e urtë i (e) nderuar(a) laja...

   nuk dua ta zgjas ma shum por prap po them pyetne bacin rifat se po duket shumica e kan par vetem ne TV une kam pas nderin ketu ta takoj disa her sa i perket mentalitetit.po shifet se kush ka mentalitet të tillë allashqiptareçe.
  • Nuk po e di se ku e paskeni takuar bacin Rifat në Myhni të Gjermanisë apo në Kullën e tyre në Prekaz i nderuar. Unë që po të shkruaj jam vetë edhe ish pjestari i UÇK-ës së Lavdishme dhe unë nuk kam qenë ushtar i askujtë pos i ATDHEUT tim dhe të asnjë komandanti madje as i Adem Jasharit.Dhe të sakrificosh një numër kaq të madhe të familjes për një personalitet që ka qenë edhe në Teori dhe në Praktik pacifistë dhe kundërshtari i paepur i forca të dhunshme siç është ushtria është sipas një mendje të shëndosh ai quhet i lajthitur..... Dhe jo vetëm unë po shumë kush e din se as Baba Shaban as Ademi as Hamzë dhe as Rifati nuk janë të lajthitur nga truri.......Mos e mat trimin me peshoren(kandarin)tënd or laja këtë merre si këshillë prej meje ....
  • Njeriut kur i mbarojnë argumentet fillon me ofendime sikuse puna jote laja.Ne nuk jemi sikurse ku akademik Mark Krasniqi as nuk kemi qenë dhëndur të shkaut as nuk kemi ritur nipat të tyre nepër shtëpijë dhe asnjëherë nuk kemi lehur nepër komitete të PKJ-ës dhe as që do të lehin ndonjëherë sepse jemi bijtë të shqipëtarit dhe të shqiptarës dhe jo klysh kudrash të dala nga ish koperativat komuniste.....

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von ymeri ()

  • Për Atdheun, Kosovën dhe Rugovën nuk kursehem

   [Blockierte Grafik: http://images.botasot.info/uploads/largea_ldkaktiv1365180180.jpg]
   Ademi ishte ushtar i Ibrahim Rugovës (2)

   Në këtë përkujtesë jubilare të themelimit të Aktivit të LDK-së të Starnbergut, të ftuar ishin edhe tre djemtë e Kosovës: Osman Ferizi, Ramadan Begu dhe Bashkim Leci, pjesëmarrës në përgatitjen ushtarake në Shqipëri, sipas një marrëveshjeje të arritur nga presidentët Ibrahim Rugova dhe Ramiz Alia. Bashkim Leci, i cili ndjehet më intim me këtë aktiv, meqë ishte bashkëthemelues i tij 20 vjet më parë, u sugjeron pritësve zëvendësimin e aktivit me shoqatë, madje "me emër të gatshëm dhe meritorë për këtë aktiv krejt të veçantë "Dr. Ibrahim Rugova", me qëllim të gjithëpërfshirjes të mërgimtarëve të kësaj zone.
  • Osman Ferizi, Ramadan Begu dhe Bashkim Leci cili prej tyre ishte në mbrojtje si ushtarë i Ibrahim Rugovës kur është marrë sipas LDK-ës pengë dhe cili prej tyre ka qenë në vijë të frontit laja.....Leni gënjeshtrat or laja se asnjëri prej tyre asnjë herë nuk ja ka ba bam për mbrotje të Atdheut.Mos më thuaj se nuk i njoh këta që selin e klubit e kanë pasur në ndërtesën e "Jugosllavenski Centrum" në katin e dyte se bashku me Makedonski Klub ndërsa bosat (lexo sërbët) kanë qenë në katin përdhesë në Schwanthalerstraße München......

   Ky që thua më lartë i ngjajnë këngës së kënduar nga Shkurte Fejza "Jo nuk ndahet Mitrovica" ndërsa Mitrovicën qe 14 vite e ka hangër dreqi dhe i biri ....
  • I madhi Adem Jashari nuk ka qen ushtar i Rugoves , por ka qen Krahu i djatht i Rugoves , ka qen perkrahes i Rugoves gjithmon , edhe Adem Jashari edhe krejt familja e tij e ka pas perkahjen ma te madhe nga Deqani se sa nga Drenica , se ka fakte edhe jan njerzit gjall edhe sot e i tregojne kto sene edhe me fotografi bile , edhe Rifat Jashari ka tregu per kto sene .
   Veq heret a vone kan me dal ne drit kto sene , se historia Vanon veq kur shkrun Historia ateher shum ministra e shum kryeministra kan me shti bishtin mas komve e duhet me lyp azil politik ne shtete tjera se as ne Kosov skan me pas vend , veq sa ta kan Hajnat shtetin ne dor E VERTETA KA ME VONU DERI SA TE DEL NE DRITE , VEQ KUR TE DEL NE DRIT KA ME BO KERDIN , TUJ JA NIS PREJ THAQIT ...

   Nese e keni njoft Tahir Zemaj nga Strellci i Deqanit , tash i vdekur i vrare nga tradhtaret , shkoni e vetni ushtart e tij se qysh u duft me slhu Kosoven edhe prej kujt kan ik ...jo prej shkaut po prej Shqiptarit , e lexone librine Tahir Zemejr e ka titullin Keshtu Foli Tahir Zemaj e i msoni do sene aty ......

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von ReD-BLaCK ()

  • Ai që lufton për Personalitet politike mund të jetë vetëm një truproje e atij personaliteti dhe asgjë më shumë.Ju mund të keni simpati ndaj Ibrahim Rugovës është në rregull plotësisht e kuptueshme dhe njerëzore është simpatia dhe anim politikë por gënjeshtrat nuk tolerohen dhe nuk janë aspak njerëzore.Sot duke gënjyer ka arritur shifra mbi 57000 mijë veteran të luftës (dikun janë 80 përqind e tyre janë jo ushtar po truproje të politikës ditore) po na befason siqerisht ky shifër shumë.Po të ishim aq shumë sa pretndohet të jetë numri i veteranëve (si duket listat akoma nuk janë të mbyllur do të del edhe ndonjë parashutist pishpirik i klubeve të diasporës që do të pretendoj se është veteranë i luftë dhe do të rritet numri akoma e kam fjalë si për ata që vetëquhen FARK-ist si ata të LPK-ës që vetëquhen UÇK-ë) nuk do të kishte nevoj të intervenonte Nato por ne vetë do ta çlironin vete teritoret e pushtuar shqiptare.......I nderuar kallashin nuk ja ka dhënë Tahir Zemës Ramushi që t'ja kërkoj atij t'ja dërzoj leni këto llafe të kota.se sipas librit të tij Farku ishte në shumicë ndërsa Ramushi ishte pakicë edhe kjo është mëse e vërtet ai i kishte me vete diku 25 apo 30 ushtarë dhe ai i a "impunoj" truprojave të Bukoshit dhe të Rugovës që të dezertojnë nga lufta!!!!!!!!!!!!

   Njeriu i karierës nuk e bën dekën as për vend dhe as për individ i nderuar ndoshta mund të ngulet diku pahiri për interesat e veta private por kursesi për atë kombëtare këtë që po e themë na ka vërtetuar shpesh herë historia.......
  • O Ymer nuk po e di nga cila ane e Kosoves je , por 1 sen duhet me e dit se Tahir Zemaj ka ra ne ate gjendje saqe ju ka thon ushtarve te vet Duhet me e lshu kosoven se prej sodit kemi luft edhe me shqiptarin -TRADHTARIN (e dihet per cilet tradhtar ) edhe ju ka jep urdher te gjith ushtareve te vet me e lshu kosoven EDHE KREJT JAN GJALL ASNJO NUK JU KA VRA se njeri i mequm e jo kryefort si kta cungat qe erdhen prej DRENICE veq me shti perqamje ne mes Ramushit edhe Tahirit . Edhe njerzit kallxojn qe do militant te Thaqit i kan thon Tahirit Kemi me luftu me ty si me SHKA .
   E sa per ushtar qe po thu i ka pas 25 , SHUM KEQ JE I INFORMUM MOQ QIT KTU DEZINFORMATA QE KE NI NGA HAJNAT E NGA RRUGAQT ,
   kqyre videon qe ta mush mendjen ty edhe shum tjerve ....

   Ketu eshte njesia vullnetare dhe ajo speciale e Brigadave të udhëhequra nga Kol.Tahir Zemaj
   pak ditë pas fitorës së madhe kunder serbëve në Betejen e Logjës
   pregaditën për t`i dalë në ndihmë fshatit Junik,si dhe stervitjet me armë,
   ku pjesa më e madhe e ushtarve vijnë nga Isniqi,Strellci,Prapaqani,Duboviku,
   nder ta Kol.Tahir,Zemaj,Jusuf Haklaj,Sabahate Tolaj si dhe luftetari trim Rexhë Osaj,
   për fat të keq të gjithë të lartë permendurit janë vrarë pas luftës
   nga "shqiptaret"apo ma mirë me thanë nga tradhtaret


   Dieser Beitrag wurde bereits 2 mal editiert, zuletzt von ReD-BLaCK ()

  • Se u duft me qel Arkivin me video E ME JAV POSTU KETE VIDEO EDHE NDOSHTA I MSONI DO SENE QE NUK I KENI DIT .
   Kqyrne ju qka skeni mujt me zbulu e qe po mundohni me qit hije te rende mbi ushtaret e Dukagjinit e ne veqanti te disave .... kqyre Rifat Jasharin se qka thot me gojen e vet , edhe jo qe e thot prej qejfit po prej zorit se nuk eshte leht me i thon keto fjal , por krejt kjo ka ardh prej zhgenjimit te Drenices

   KQYRNE VIDEON NGA MINUTA 2:55 EDHE NGONE SE QKA PO THOT
   Ku mbeten Paret e UÇK , kumbeten armet qe u blen ...Keto mund ti din Azem Syla Rexhep Selimi ( se mos ken kta rastesisht me Tahir Zemaj a me Rugoven a, po jo jo se me pas kon me Rugoven a me Tahirin armet ishin ble e ishin shku ne vend te vet )

   Kqyre edhe kete video nga minuta 10:55 ,

   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von ReD-BLaCK ()

  • Ket deshta dhe un me POSTU o Red

   ReD-BLaCK schrieb:

   Se u duft me qel Arkivin me video E ME JAV POSTU KETE VIDEO EDHE NDOSHTA I MSONI DO SENE QE NUK I KENI DIT . Kqyrne ju qka skeni mujt me zbulu e qe po mundohni me qit hije te rende mbi ushtaret e Dukagjinit e ne veqanti te disave .... kqyre Rifat Jasharin se qka thot me gojen e vet , edhe jo qe e thot prej qejfit po prej zorit se nuk eshte leht me i thon keto fjal , por krejt kjo ka ardh prej zhgenjimit te Drenices KQYRNE VIDEON NGA MINUTA 2:55 EDHE NGONE SE QKA PO THOT Ku mbeten Paret e UÇK , kumbeten armet qe u blen ...Keto mund ti din Azem Syla Rexhep Selimi ( se mos ken kta rastesisht me Tahir Zemaj a me Rugoven a, po jo jo se me pas kon me Rugoven a me Tahirin armet ishin ble e ishin shku ne vend te vet ) Kqyre edhe kete video nga minuta 10:55 ,
  • I nderuar ReD-BLaCK edhe unë jam nga rrafshi i dugagjinit nuk jam drenicak sa për njohuri për luftën dhe për famlijet fillestare të inkuadruar në luftë kam njohur të mjaftueshëm.Së pari nuk e paske kuptuar atë që kam shkruar më lartë kur kam thënë se Raumshi ka mbetur në terren me nja 25 APO 30 ushtarë ky është mëse e vërtetë se pas ofenzivës dhe desertimit nga lufta e kolonelit tënd nuk i kanë mbetur më shumë ushtar këtë e daklaron të gjithë ata që kanë qenë ushtarë që kanë vepruar në zonën e dugagjinit......Nuk është aspak e vërtetë se koloneli që është edukuar me mësime dhe është ushqyer me qymësht të beligradit të jetë treguar aq i ndjeshëm për siç i quani ju trathtarët shqiptarë.Ky është gabimi që bëni dhe nuk i merrin pakës me rezerva librat e shkruar dhe dokumentarët të përgaditura enkas për popullin.Ai duke mos dashur ti luftonte "Trathtarët" si puna e Ramushit e la "Narodin" nën mëshirën e "trathtarëve" shqiptarë dhe të ish jaranëve të tij shkije dhe për sqarim edhe ca nga ushtarët (të cilësuar sikur të ishin truprojat e tij) të plagosur dhe bash sikur zagri bishtin ndër vek dhe desertoji nga lufta që ai edhe ishte betuar se do ta vazhdonte dhe do ta kryent me nder detyrën e marrë nga ish kolegu i tij të karrierës ushtarake Kolonel Krasniqi.....

   Të njejtin raste e kemi edhe në zonë operative të Drenicës bile ky është pranuar edhe vet haptazi nga Azem Syla që ka dhënë urdhër për eleminin e Gani Gecit (pas vrasjes së Anedin Rexhës Sandokanit) edhe ndaj Ganiut dhe bashkëluftëtarët e tij është kërkuar dorëzimi i armëve por një gjë e tillë nuk është pranuar nga Ganiu me gjithë tensioni e nxhet të bisedave të bërë ndërmjet tij dhe Fehmiut........Ky nuk i dërzoj me të vetmin arsyjje që këto armë nuk mi keni dhënë ju dhe as që mund të mi merrni ju,këto armë nuk i kam marrë në dorë për ti dorzuar por për të luftuar dhe mbrojtur që ai i quante institucione të Kosovës edhe pse faktikisht këto nuk egzistoni askund në terren një qeveri që vepronte nga Gjermania dhe një zyre e presidencës në Prishtin që më shumë u kujdese për priviligjet e saj politike se sa për kryerjen e detyre që e detyronte kushtetuta e Kosovës.Ibrahim Rugovës unë personalisht do kisha pas dëshirë ta kisha në kry të detyre kushtetutes të vendi në kry të forcave të armatosur të saj sikur se kryekomandant në bjeshkët e Berishës apo edhe nga territori i shtetit shqiptare por mjerisht ndodhi e kundërta ai e zgjodhi poshtërimin dhe nënshtrimin në vend se ta kryente detyrën që ai mendje ia kishte caktur veti si PRESIDENT (lexo Kryekomandat) parapëlqeu beligradin dhe shtërgimin e duarve me Millosheviqin.....

   I nderua ngjarjet historike ndodhin njëherë dhe i lumi ai që i përgjigjet pozitivisht ndërsa pastaj të vanuarit me një ndërgjegje të vrarë fillojnë ta shkruajnë historin duke telenisur për qefi......


   Përsh. dhe mbetësh me shëndet
  • Une smirna me politik etj. por njo po ju thom as mu as juve e as neva sna ka met me bisedu kush me kon e per kon e kush kunder njoni tjetrit,boll marre esht kon qe jan dal individuat e kan thon ky a aj a ajo ushtri kan luftu per ket njera a ket parti turp e marre esht kon e bile hala esht.nven me hec e me luftu etj. krejt bashk por jo njoni tjetrit inati se kan menu veq perpara kush ka mu kon i madhi mas luftes marre marre keshtu kurr pa men kem met.
   Mr_VeGa$© is Watching you!!!
   Antar te nderuar ju lutem vlersoni filmat me yje ose me renommee faliminderit!
  • Shumica e intelektualve qe sot jan ne Kosove e kam fjalen per gjeneraten e vjeter kan kry shkoll ne is Jugosllavi , kan kry fakultete , jan bo akademika , jan bo profesora , gjenerala , etj etj , e tash dmth kta paskan pi qumsht te beligradit kta jan tradhtar apo spo e di qysh po i quan ti me kete shprehjene QUMSHTI I BELIGRADTIT .

   Edhe 1 sen dije ne Ushtri jepet Betimi me luftu deri ne vdekje ,por ky betim jepet ne luft kunder pushtuesit , e jo kunder Shqiptarit , edhe thot fjala e urt populloe , ma i fort eshte ai qe ndalet mendon dhe terhiqet se sa ai qe ngutet e permutet .
   E ky koloneli u ndal ka mendu e u terhjek , se sa me luftu kunder Ramushit dhe ushtareve te tij , se jo qe kan pas konflikt nga qejfi por nga zori se ktu ka pas dor TRADHTARI ka dasht me i shti me bo vellavrasje .

   KTA QE KAN VDEK NE LUFT E KAN LUFTU PER KETE KOSOVE , SHYQYR QE SJAN GJALLE E ME E PA NE DOR TE KUJT KEMI MBET
   SE I KISHIN RA PISHMAN PSE KAN LUFTU E PSE KAN JAP JETEN , QE HAJNAT E TRADHTARET SOT ME U NGRIT NE POZIT NGA MUNDI I TJERVE.