Ademi Jashari ishte ushtar i Ibrahim Rugovës

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Dr. Ibrahim Rugova - njeri vizionar

   undefined


   [Blockierte Grafik: http://images.botasot.info/uploads/largea_rugova-adem-jashari1365330950.jpg]

   Ademi ishte ushtar i Ibrahim Rugovës (3)

   Dr. Ibrahim Rugova ishte njeri i heshtur, i mençur dhe i besës. Atij i ofronin informacione nga burime të dorës së parë. Vrasja e mikut të Tij të rinisë dhe të artit Jusuf Gërvalla në Mërgatë, ishte jo vetëm dhembje e madhe për Atë, por edhe një ogur i keq për implikimet e shqiptarëve në këtë ekzekutim makabër. UDB-a dhe Sigurimi Shqiptar ishin sinonim i krimit. Tashmë në shënshënjestër u vu edhe Vrasja e Jusufit me vëllanë Bardhoshin dhe Kadri Zeka, la boshllëk në radhët e organizimit të Mërgatës tonë. Ata që kishin projektuar atentatin në Untergruppenbach të Shtutgardit, ishin përkujdesur edhe për përmbushgjen e boshllëkut, natyrisht, me njerëzit e tyre. Dhe, ashtu ndodhi. Këtë e dinte dr. Rugova, por, ama, edhe ata e dinin se dr. Rugova është mirë i informuar për shpirtin e tyre të shitur. Dhe, fillimisht, vepronin nën rrogoz kundër dr. Rugovës dhe shokëve të tij. Më vonë u shpërfaqen sheshit. Madje Tirana zyrtare e nostalgjisë enveriste - staliniste u dërgoi përforcimeme kuadro profesionistë, përfshi këtu edhe njerëz që kishin kryesuar partinë në rrethe dhe gazetarë të qendrës, për propagandë shfrenuese e rrënuese. Megjithatë, përballë një mërgate të bashkuar në fatkeqësi, Është pikërisht kjo arsyeja që dështuan. lukunia staliniste u sul tërbueshëm kundër Dr. Rugovës dhe partisë së Tij - LDK-së...
  • O Ymer ti je ai qe ja ke nis me deviju nga tema edhe ke kalu nga fusha te mali , keshtu qe kur ske kurrfar informata ma mir mos ja nis me me kallxu mu prralla e histori te nime , mos fol me te nime jarani jem , se spo e di sa vjet i ki edhe nga cili qytet je , se me kon qe je nga Deqani ndryshe kishe fol e nuk kishe fol kshtu .
   E sa per ato per ngatrresa apo qfare do qoft menimi yt ato jan sene qe jan pa ne Tve ne gazeta , edhe i din njerzit shum mir se kush i ka bo ato , kush ka nderhy ne kto sene , po qysh te kam thon edhe ma heret NGADAL DAL DALIN SENET NE DRIT VEQ KUR TE DALIN NE DRIT KAN ME IK PREJ HISTORIS SI PREJ DREQIT .

   Se une per veti nuk jam as me LDK , as me AAK, e as me PDK , vetem qe i mbroj ata qe dhan diqka per kete kosove te shkrete , e haj me det per neve kush po na udheheq.

   E sa per Rugoven , krejt shqiptart jan kon me to se ske pas tjeter perpos tij.................   EDITOJ : llakillaki
   Red Permbaju Regullava te Portalit

  • Unë jam mbi 40 vjeqar me origjin Lumjan dhe jam nga qyteti i Prizreni dhe kam vepruar në zonën e Pashtrikut ReD BLeK pra,jam edhe unë nga rrafshi i dugagjinit ky është një biografi e shkurtë.....
   Dhe ti ose nuk do ta kuptosh atë që kam shkruajtë më sipër ose nuk me të vërtetë nuk po e kupton.....Këto tituj si Akademik,Dr. të marra në Beligrad (ky është fakt tek shqiptarët që ishin të okupuar në yugs.) si titujet e marra në Moskë të Rusisë(ky vlen për shqiptarët e Shqipërisë Lordineze) po shihet farre mirë se ku e kanë sjellë popullin shqiptare në një përqarje totale në aspekti kombëtar dhe sot në këtë shekull nuk po munden akoma të formojnë një platëformë të vetëm kombëtare pra,janë tituj të infektuar me Virus përqarës të infektuar qëllimisht nga prof. e tyre sërbo-ruse kur ta kuptosh këtë shoq mund të bisedojmë më qetë dhe do të kuptohemi shumë më lehtë me njëri tjetrin...


   Kalo një të dielle të qetë relaksues Red-BLeK.....
  • I nderuari Ymer po me pengon 1 gje , se je duke i perfshi te gjith me 1 thes, normal ka edhe te atill qe jan te infektuar me Virus , por jo te gjith , sidomos ushtaraket te cilet kan kry shkolla ushtarake , kta kan dhan shum nga dija e tyre , ju ka ndihmu ne udheheqjen e brigadave , jo qe po foli paushall, por kto jan fakte bre , e din ti fort mir se cilat brigada ne rrafshin e dukagjinit kan pas kolonela me akademi ushtarake , ne serbi e ne kroaci edhe e din fort mir se te gjitha kto brigada kan korr suksese ne luften e UÇK .


   Por me kqyr mir e mir totalisht jemi dal nga tema , se ktu dikush ja ka nis me 1 koment qe ska pas te boje me temen edhe u deviju komplet debatimi i ksaj teme .
   Une vetem 1 gje smujta me kuptu nga ana jote ...Adem Jashari a ke ushtar i Rugoves , apo ke Truproje e Rugoves , qpao qka koka kon simbas teje , spjego kjart se krejt ktu ke qellimi qe u deviju tema , se ne disa komente ke jap mendime te dyfsihta .
   (Edhe pse qka perfshihet me Familjen e Adem Jasharit nuk osht mir me komentu se kjo eshte Rast Unik , e zor me i ra ne fije )
  • Red-BLaK sa i përketë numri të ish ushtarakëve të akademisë ushtare yugosllave ne i dimë në gishta se sa kanë marrë pjesë në luftë unë kam respekt për këta që kanë marrë pjesë në luftë sepse kanë qenë edhe njohës të doktrinës ushtarke sërbe....

   Tash po të shkruaj për të njejtin fenomen por në pikëvështrime të kundëra pra partiak.

   LDK-ja i quanë "tërheqje" me urdhër të minstrit Krasniqi forcat e komanduar nga Kolonel Tahir Zemaj,ndërsa LPK-ja i quan "dezertim" dhe anasjelltas

   LPK-ja largimin e Eprorëve dhe ushtarëve që kanë qenë të UÇK-ës i quan "Tërheqje taktike" ndërsa LDK-ja këta i quan "dezertor APO komandant të hoteleve të Tiranës të Zvicrës etj"


   Dhe njeriu neutral pa ndikim dhe ngjyrime partiake që i merrë gjërat me një analizë të qetë i kupton se që të dyjat janë e njejtja gë e të njetjës monedhë populli jonë për këtë gjë e ka një thënjë të bukur: "Ali Hoxha,Hoxhë Alia"

   Tash po të jap mendimin tim personal për figurën e Ademi Jasharët dhe të dëshmorëve të tjerë as nuk kanë qenë ushtarë dhe as truproje të askujt pra as të Ibrahim Rugovës por kanë qenë dhe historia duhet ti kujtoj se kanë qenë vetëm në SHËRBIM TË KOMBIT TONË SHQIPTARË

   Krenaria dhe lavdia e kombit tonë në gjithë ekzistencë e saj i takon vetëm për vetëm DËSHMORËVE dhe MARTIRËVE të saj dhe asesi të udhëhqësat të quajtur Politik (Paria e këtij Kombi gjithmonë kanë qenë dhe janë për interesa të veta private në shërbim të të huajve dhe jo kombit tonë) besoj se u sqarova se i përketë kësaj teme....

   Përsh. dhe kalo më tëj bukur në forum të dëshiroj një pasditë dhe mbrëmje të këndshëm.....
  • e more Ymer po ti moti u duft me than kete koment se qeto e kom prit prej teje , po a po e shef se ju ke sill e ju ke pshtill , amo prap ne fund po del kunder ''disa '' fjaleve tua . Thjesht UÇK nuk ka qen e askujt ne aspektin personal , por ka qen e Kosoves .

   Kurse ne rastin e FARK- ut kjo eshte TEME NE VETE ,

   E sa i perket termit Terheqje edhe Dezertim , une me e sa e di keto 2 fjal ne termin ushtarak kan kuptime te ndryshme .
   Por ketu ne shoqerin Kosovare keto 2 fjal jan ngaterru nga personat qe skan pas pik lidhje me ushtrin , qe veq i kan lexu kto dy fjali apo i kan ndegju edhe i kan bo me te njejtin kuptim , AAA U TERHIQ FILONI E NONEN ASHTU E KSHTU ,,,,A DEZERTOI FILONI BRE NONEN JA BOFSHA KSHTU E ASHTU ....e qetyne fjalve ja kan pa sherrin .....
   Amo me i pyet ushtaraket qe kan njohuri retth ketij termi ata tregojne krejt tjeter kuptim , se fjala Terhqeje ka shum kuptime edhe perceptohet nga shum kendveshtrime , Kurse fjala Dezertim e ka vetem 1 kuptim e vetem 1 qellim ,
   E sa per Ushtaret e Tahir Zemaj , askush deri tash ska mujt edhe smundet me dit a ka qen Terheqje Taktike apo Dezertim fatal .

   (po nejse se tash kemi hu llugave , e u perzi leshi so ka dihet ku e ka fijen , veq te pershendes e kalofsh mir , edhe me vjen mir qe bonem debat per 1 tem Unike )
  • Po keshtu pra tema e lidh temen edhe kemi prek disa gjera qe sken ne lidhje me kete teme , amo krejt kjo ke shkak i ktyne dy termave qe nje pjese e mire e shoqerise hala nuk i kuptojne keto dy terme , apo vet nuk dojne me i kuptu , apo ndoshta edhe shoqeria apo pozitat e tyre nuk i lejojne me i kuptu se qysh kan rrjedh gjerat mbas lufte ne Kosove , sidomos keta pushtetaret dhe mjetet e informimit kan ndikim negativ ne disa gjera , edhe vetem me e shiku mbledhjet ne kuvendin e kosoves , perdoren shum fjale qe pjesa dermuese e popullit as qe nuk i kuptojne se qfar kuptimi kan , e tani po vjen te keqinterpretimi i popullit qe secili ja fut simbas qejfit te vet .
  • Vetem edhe 1 video deshta me e qit ketu amo nuk jam ka e kundershtoj askend , Ymer vetem po du me u lidh edhe 1 her te ajo tema e ushtarakeve qe ju ka ndihmu njohurit qe i kan marr ne akademit ushtarake te ish Jugosllavis , shikoje kete video se une e kam percjell komplet , ky Armend Zemaj eshte familjar i Tahir Zemaj edhe ky i din fort mir kto sene jo veq ky po krejt rrafshi i dukagjinit e sidomos ne fshatin Lybeniq , qe ja kan pa sherrin disa huliganeve qe kan qen nen ombrellen e UÇK sdihet a e kan bo me qellim apo nga mos dija , se po te ishin nen komanden e kolonelve nuk do ta kishin bo kete incident te ult qe ja pan sherrin fshataret e ndodhi masakra .

   Edhe ktu permendet Terheqja apo Dezertimi , dhe gjithashtu rrethimi i shtabit te UÇK ne fshatin Prapaqan edhe pse jan terhjek nga ai ven ,

   Shikone komplet videon ose vetem kete sekuence nga minuti 12:58 e per qato une isha kunder teje qe i shtishe te gjith me 1 thes kta qe kan pas grada ushtarake nga ish Jugo..(se spo du me nis debat apet amo e kam kerku kete video qe nga dita e djeshti por nuk e disha ne cilin emision ka qen e sot e gjeta rastesisht ) tung mbetesh i pershendetur nga ana ime.


   Dieser Beitrag wurde bereits 1 mal editiert, zuletzt von ReD-BLaCK ()