Ngjarje prekëse që ndryshojë përgjithmonë jetën time

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ngjarje prekëse që ndryshojë përgjithmonë jetën time


   [Blockierte Grafik: http://i50.tinypic.com/2ytz6zk.jpg]
   Duke u futur ne nje dyqan femijesh degjova shitesin duke folur me nje femijë I cili nuk mund
   te ishte me shume se 4-5 vjecë.Shitesi I thote se ju nuk keni para mjaftueshem per te blere kukullen,dhe djali kthehet nga une dhe me pyet: -“Xhaxhi, vertete nuk kam mjaftueshem para per kete kukull?'' Pasi i numerova I thashe:'' Ju e dini që ju nuk keni mjaftë të holla për të blerë kete kukull,i dashur im.'' Ndersa ai akoma mbante ne dore kukullen.
   Dhe pastaj e pyes :- Kujt deshiron t'ia dhuroshë kete kukull? Dhe ai pergjigjet:"Eshtë nje kukull qe motra ime e pelqente shume dhe une doja tia dhuroja per ditlindjen e saj. Tani me duhet tia jap mamit qe tia dergoje kur ajo te arrij atje.
   Syte e tij ishin te mbushur me lote ndersa fliste. Motra ime ka shkuar te takoje Zotin, dhe babi thote qe edhe mami do shkoje se shpejti per te takuar Zotin, keshtu qe mendova se ajo mund tia dergonte. Zemra ime pothuajse ndaloi kur degjova fjalet e djalit te vogel, djali shikoi nga une dhe tha: I kam thene babit qe mami duhet te prese sa te bleje kukullen
   dhe te kthehem. Pastaj me tegoi nje foto shume te bukur te tijen duke buzeqeshur dhe me tha: Dua qe mami ti dergoji dhe kete foto timen ne menyre qe motra ime mos te me harroji.-”E dua mamin dhe nuk dua qe ajo te largohet por babi thote qe ajo duhet te
   shkoje tek motra e vogel” dhe pastaj pa kukullen me trishtim dhe qetesi. Fshehurazi futa doren
   ne xhep nxora portofolin dhe I thashe djalit : Me ler te ti numeroj edhe nje here leket.- ok tha ai,shpresoj te kem leke mjaftueshem per ta blere kukullen. Shtova ca nga leket e mia dhe I thashe:paske majftueshem per ta blere. – dhe ai tha :’faleminderit Zot qe I paskam leket per ta blere” Pastaj ai më shikoi dhe shtoi: "I kerkova Zotit natën e fundit para se të shkoja te fle për t'u siguruar që kisha para të mjaftueshme për të blerë këtë kukull, kështu që mami
   te mund tia japë atë motrës time dhe shtoi:-” iu luta gjithashtu qe te kisha leke per te blere nje trendafil te bardhe per mamin tim, por unë nuk mund ti kerkoj kaq shume, sepse ai me dha mjaftueshem per kukullen”-Mamit i pelqenin shume trendafilat e bardhe- tha ai. Ia bleva edhe trendafilin dhe mbarova blerjet e mia ne dyqan por ne nje gjendje krejtesisht te ndryshme nga ajo kur isha futur ne dyqan. Nuk e hiqja dot mendjen nga ai djali i vogel dhe nderkohe mu kujtua nje shkrim i nje gazete lokale nje dite me pare e cila shkruante per nje aksident te nje makine nga nje I dehur me nje grua dhe nje vajze te vogel ne makine, ku vajza kishte vdekur ne vend dhe gruaja ishte ne gjendje kritike per jeten.
   Familjes i duhej te vendoste momentin per ta hequr gruan nga aparaturat qe e mbanin ne jete
   perkohesisht sepse ajo nuk mund te rikuperohej nga koma. Dhe pastaj mendova, mund te jete kjo
   familja e djalit qe takova ne dyqan!!!! Te nesermen lexova ne gazete qe gruaja ishte hequr nga
   aparaturat dhe kishte shkuar ne jeten tjeter. Nuk me hiqej nga mendja fakti qe mund te kisha
   blere nje kukull dhe nje trendafil per kete familje dhe gjeta ku behej varrimi, vendosa te shkojë.
   Kur arrita tek varrimi pashe trupin e gruas se re nje arkivol te hapur per ti dhene nderimet e fundit. Dhe ja ku ishin trendafili I bardhe me foton e djalit ne duart e saj dhe kukulla e vendosur perbri saj.Ai moment ndryshoi pergjithmone jeten time. Dashuria qe djali i vogel kishte per mamin dhe motren e tij ma ndryshon edhe sot ritmin e zemres sime. Ne nje sekonde te vetme nje I dehur u kishte marre jeten dy te pafajshemve...


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.