Valon Behrami, i lidhur me "kantonin e 27-të" të Zvicrës, Kosovën

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Valon Behrami, i lidhur me "kantonin e 27-të" të Zvicrës, Kosovën

   [Blockierte Grafik: http://i39.tinypic.com/3097dk4.jpg]

   Ai e viziton rregullisht vendin ku është lindur, Kosovën dhe mbështet atje projektet sportive për fëmijë.   Pas përfundimit të karrierës si futbollist aktiv, ylli 28 vjeçar i futbollit zviceran, kosovari Valon Behrami dëshiron të kthehet në Zvicër. Ai tashme ka ndërtuar shtëpi në Lugano, thotë futbollisti i rritur në Ticino. Por, edhe me Kosovën, "kantonin e 27-të të Zvicrës, siç thuhet shpesh nga fakti se në Zvicër ka shumë shqiptarë të Kosovës, Behrami ndjehet i lidhur ngushtë. Ai e viziton rregullisht vendin ku është lindur, Kosovën dhe mbështet atje projektet sportive për fëmijë, thotë ai në një intervistë të dhënë gazetës "Berner Zeitung", të publikuar të premten.

   Nga viti i kaluar Behrami luan për Napolin, në Ligën Italiane, në të njëjtin klub ku luan edhe shqiptari tjetër, Blerim Xhemaili.ai thotë se kriza ekonomike në atë qytet është fare evidente "dhe, të kalosh me vetura luksoze nëpër Napoli, thjesht është e papërshtatshme". Për këtë arsye edhe ai e ka përshtatur stilin e tij të jetës me rrethanat e atjeshme.

   Behrami thotë se tash, kur është bërë baba i një fëmije dhe kur i ka mbushur 28 vjet, është bërë më i tërhequr. Më parë, derisa luante për Romën, nga viti 2005 deri në 2008 ai e njihte shumë mirë jetën e natës. Tash, si baba i ri, nuk mund të mbetem jashtë deri në orën 3 të mëngjesit, thotë ai.


   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.