Yjet ndjehen krenarë për prejardhjen e tyre

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Yjet ndjehen krenarë për prejardhjen e tyre   [Blockierte Grafik: http://i42.tinypic.com/in4b2c.jpg]

   Para ndeshjes spektakolare, Yjet e futbollit kanë vizituar varrin e ish-presidentit Ibrahim Rugova, memorialin e dëshmorëve në Drenicë, si dhe kanë bërë homazhe para përmendores së dëshmorit Zahir Pajaziti

   Përfaqësuesit e kombëtares së Zvicrës në futboll, Valon Behrami e Granit Xhaka janë ndier krenar që janë pjesë e yjeve të Kosovës në ndeshjen që do të luhet sonte në stadiumin e kryeqytetit në Prishtinë. Ata thanë se do t'iu tregojnë të gjithëve se nga vijnë dhe kënd e promovojnë.

   Yjet e Kosovës në futboll, që luajnë nëpër skudarat e ndryshme të botës, janë bashkuar sot në Prishtinë për të luajtuar një ndeshje spektakolare me skuadrën e Prishtinës, e cila ka fituar dy tituj, kampionatin e Kosovës dhe kupën e Kosovs në futboll.

   "Është nder dhe krenari që jemi këtu sot të gjithë së bashku dhe të tregojmë se mund të jemi bashkë, t'i tregojmë botës se edhe ne dijmë të organizohemi dhe luajmë futboll. Besoj se sonte do të kalojmë një natë të mirë dhe të kënaqemi. Shpresoj të mos jetë hera e fundit”, deklaroi Granit Xhaka, lojtari i Bundesligës.

   Edhe Valon Behrami, i cili luan në kampionatin italian, tha se loja e sontme është mundësia më e mirë për t'i treguar të gjithëv se "ne nga vijmë dhe se dijmë të bëjmë edhe gjëra të mira".

   "Kësisoj e përmirësojmë imazhin tonë nëpër botë dhe promovojmë Kosovën, të tregojmë se jemi të mirë dhe kërkojmë rastin të tregohemi”, deklaoi Behrami.

   Edhe Lorik Cana, lojtari i Kombëtares shqiptare dhe i Ligës italiane u shpreh i lumtur që ka mundur të jetë pjesë e Yjeve.

   "Vetë mbledhja jonë sot në Prishtinë tregon se jemi të interesuar të qojmë një mesazh të fuqishëm për të gjithë dhe të gjithë t’ia bëjmë të ditur se nga jemi, se nga kemi ardhur. Këto ngjarje na ndihmojmë që të gjithë të dijnë se Kosova është një vend i talentëve, jo vetëm në soport, por edhe në kulture, art edhe lemi të tjera”, deklaroi Cana.

   Të shtunën yjet kanë vizituar varrin e ish-presidentit Ibrahim Rugova, varrezat e dëshmorëve në Prekaz, si dhe kanë bërë homazhe para përmendores së dëshmorit Zahir Pajaziti.

   Po ashtu lojëtarët në fund janë pritur nga kryetari i Prishtinës, Isa Mustafa, ndërsa gjatë gjithë kohës Yjet kanë qenë të përcjellur nga presidenti i FC Prishtina, Remzi Ejupi, si ideator i spektaklit të sontëm.

   Ndryshe në spektaklin e sontem nuk do të marrë pjesë ylli i Kombëtares së Zvicrës, Xherdan Shaqiri. Ai ka shkuar për pushime në Ibiza të Spanjës. Ndërs pjesë e yjeve do të jenë të gjithë lojëtarët që luajnë nëpër skuadrat më më ndikim nëpër Evropë.

   Gjithë ç'jemi Shqipëtarë,
   Jemi një fis e një farë,
   Kemi të tërë një shpresë,
   Një gjak, një gjuhë, një Besë.