Cikel Poetik

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Cikel Poetik

   Pak fjalë për autorin
   Shaban Cakolli u lind në Krilevë të Dardanës(ish-Kamenicë).Shkollën fillore
   e kreu në vendlindje,të mesmen në Dardanë,kurse studimet në Fakultetin
   Filologjik të Univerzitetit të Prishtinës.Me shkrime ka filluar të merret qysh si
   nxënës.Shkruan poezi,prozë dhe publicistikë.Shkrimet e tij janë botuar në
   gazeta dhe revista që botohen në Kosovë dhe diasporë.Jeton dhe krijon në
   Gladbek të Gjermanisë.
   Ka botuar vëllimet poetike:"TOKË DARDANE","LOTI I
   ATDHEUT","DETI I QIELLIT" dhe"KRISMA E
   FJALËS",AGSHOLI"kurse ka në dorëshkrim edhe disa vëllime tjera.Disa
   shkrime të tij janë përkthyar në gjuhën gjermane,turke dhe kroate.Është i
   përfshirë në antologji gjermane dhe disa antologji poetike shqipe në Kosovë
   dhe diasporë si dhe është në Lidhjen e Shkrimtarëve Artistëve dhe Krijuesve
   shqiptarë në Gjermani(LSHAKSH).
  • ELDORADO
   Aty sundon vetëm një stinë:
   gjethet thahen
   në bebëz
   ku bën vapë tropikale
   .Aty mbretëron vetëm një kohë:
   Doruntina do t´mbetet pa u martuar
   se treqind krushq
   kanë humbur rrugën
   deri te shtëpia e saj.
   Çika potureshë këndon
   balada
   me një kurorë gjaku në kokë.
   El Dorado është
   ëndrra jonë shekullor
  • PËLLUMB I HUAJ
   Ai nuk e njeh
   qiellin tim
   që e ruaj në bebëz.
   Di të fluturojë
   vetëm mes reve me tym
   që na i ngulfasin
   mushkëritë tona fshatare.
   Më kot shikojmë nga qielli
   ai asnjë lajm nuk do t´na e sjellë
   nga shtëpitë tona mbuluar me mall.
   Edhe gugatjen
   e ka në gjuhë të huaj
   As dreqi s´i merr vesh
   figurat që bën
   tek fluturon nëpër qiell.
   Më mirë është t´ia vënë
   një degë dafine në sqep
   dhe të lutemi të na sjell paqe
   në këtë globin tonë
   gjysmë tokë
   e gjysmë ujë loti
  • ARBËRIA
   Më e moçme se Hëna është Arbëria,
   rrënjët i shtrin
   tek mitet ilire
   ku^perëndesha Dea
   qumësht i jep
   gjarpërit të shtëpisë.
   Ëndrrat arbërore
   me Qerren e Diellit
   udhëtojnë
   për të pushuar
   në svastikën
   e djepave tanë.
   Derisa flenë arbërorët
   dy shqipe të pagjuma
   ëndrrat na i ruajnë
   netëve me hënë.
  • EMËR I NEMUR

   Udhëtarë të territ
   hyjnë dhe dalin
   nga dera në derë
   ecin për teh të thikës
   duke u përpjekur
   të kërcejnë në humnerë
   hapur në anatemë
   si fëmijë të humbur
   thellë në pyll
   lajkash e trishtimi

   U lexohet në dritën e syve
   mallkimi i territ
   ngrysen e gdhihen
   me një vel mërzie

   Nuk kanë shteg as prag
   s'dijnë kah nisen,
   as ku ndalen
   me këtë rrugë muge
   emër të nemur
   gurbet
  • LOT KOSOVE

   Sllav e shkja
   dhe djalli i zi
   na lakmuan edhe gjelbrimin
   e fushave tona
   në sy

   As me vetëveten s’ lanë
   të flisnim njerëzisht
   për njerëzimin
   se njerëz s’ishin

   Shkilnin tokën tonë të bukës
   me thundrrat e tyre
   me brirë therrnin
   qiellin e kaltër
   të bebëzave tona

   Zjarrin që ka Kosova
   për liri tund dheun
   dhe shpërthen
   deri në qiell
   duke djegur e pjekur
   mustakët e miu
   në fytyrat satanike

   Kur shiu i lotëve pushoi
   rreze lëshoi liria
   dhe me foshnje u mbush shtëpia.
  • PËR TY DRITË

   Flakadan lirie
   që n driconte nëpër zemrat tona
   me shekuj

   Shekull pagjumësie
   është ky
   c’ të bëjmë me ty
   në cilin qerpik
   si në shandan
   të vëmë
   në cilin qiell
   të bebëzave tona
   të grisura

   Tokë e shenjtëe
   e Kosovës
   me këtë florë
   të kuqe gjaku
   me xixëllonja stralli
   që dalë kanë
   nga nga limfa jonë
  • E IMJA ËSHTË KJO TOKË

   Çka shohin sytë
   Dhe shumë më përtej
   Janë trojet e mia
   Gjaku i diellit tim

   Çka shohin sytë
   Dhe shumë më përtej
   Është qielli im
   Është mhënë e atdheut.


   Çka shohin sytë
   Dhe shumë më përtej
   Është fusha e rrafshët
   Udha e dy Drinëve.
  • .ORA JONË

   Gjurmë pas gjurme
   bjeshkë pas bjeshke
   na ndoq sopata shpatën
   nëpër shekuj

   Këtu varrë e atje varrë
   më bëhet shpirti mulli ere
   në skëterrë pas skëterre
   deri kur të bredh me bredh
   kështu,o shpirti im?
   nga të palarat
   e botës pelim

   Këtu s' jam
   atje s’më lënë,
   o nënë

   qenia ime e ndarë në dysh
   në udhëkryq