Rrëfehet Ymer Ymeri, “i vranë vetëm pse ishin LDK, edhe vëllain tim”

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Rrëfehet Ymer Ymeri, “i vranë vetëm pse ishin LDK, edhe vëllain tim”

   [Blockierte Grafik: http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/largeakryesorepd71wizs54.jpg]

   Rrëfehet Ymer Ymeri, “i vranë vetëm pse ishin LDK, edhe vëllain tim”


   “A i ka shkuar ndonjëherë në mendje Hashim Thaçit që është vrarë Haki Ymeri, kujdestar i klasës së tij dhe ka lënë 5 fëmijë jetimë”, thotë Ymeri.

   Aktivisti i LDK-së Haki Ymeri ishte vrarë më 2 nëntor 1999, menjëherë pas përfundimit të luftës, ndërsa po kthehej nga shkolla, ku jepte mësimin e gjuhës angleze. Dëshmia risjellet, jo vetëm për vëllain e tij, por për të gjitha vrasjet tjera për të cilat Ymer Ymeri, pohon se ka informacione për vrasjet.
   është i njohur Ymer Ymeri, pasi disa herë gjatë viteve ka rrëfyer për luftën në Kosovë dhe të bëmat e komandantkëqinjve.
   Ai ndonëse nuk ka dhënë emra se kush qëndron pas këtyre vrasjeve, ai ka përmendur disa nga emrat e zyrtarëve më të lartë të Republikës së Kosovës, përfshirë këtu edhe vetë kryeministrin Hashim Thaçi.

   Dëshminë e tij e nxiti Thaçi

   Ai thotë se pikërisht kryeministri Thaçi është ai që e ka shtyrë të flas rreth kësaj teme. Ymeri ka thënë se kryeministri Thaçi është ngritur kundër liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, ku në protestat e 10 shkurtit të vitit 2007 ishin vrarë Mon Balaj dhe Arben Xheladini, demonstratën që ishte organizuar kundër negociatave me Serbinë dhe planit të Ahtisaarit.
   "Vetëm që ishin LDK u vranë", ka shtuar ai. "U vra Shaban Manaj edhe ai ka lënë jetimë. Kur e dëgjova Hashim Thaçin duke i thënë se në protestën e Albin Kurtit dikush ka lënë jetim, thash i paska ardh rahmet në zemër pak Hashimit.

   "U vra Smajl Hajdaraj, deputeti i parë Republikës së Kosovës. E shoh për të madhe asnjë prej shokëve të tij nuk hulumtojnë pse u vra shoku i tyre. .... U vra Ismet Raci.... U plagu Sejdi Koca, u rrahë Avdi Behrami për vdekje...

   U vra Ukë Bytyqi dhe vrasësi është në burg. U vra Komandant Drini...."

   youtube.com/watch?v=hnfHxd_Dlzg#t=1679