Mark Krasniqi - "Kjo s'asht hera e pare e Demaçit"

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Mark Krasniqi - "Kjo s'asht hera e pare e Demaçit"

   Adem Demaçi ka shkaktu shum polemika me nje deklarat qe ka dhan per ish presidentin Ibrahim Rugova .
   Por Shikone kete video se si ka reagu Mark Krasniqi per kete deklarat .
   E mundeni me komentu a jeni kunder deklarates se Demaçit apo pajtoheni me te.

   Der Author hat diesen Text versteckt. Zum Einloggen oder Registrieren hier klicken.

  • O puna e pensionit , osht shum fell , se kur permenet Pensioni i Demaçit ka lidhje edhe me parat qe i ka marr Rexhep Qosja , sepse para disa viteve Qosja i ka marr disa para nga qeveria si shperblim per shenimet , edhe me ato para jan llogarit si pension edhe si shperblim qe me pas mundesi me i ribotu disa libra te tij qe kan humb gjurmet , e per me ja mshel gojen Demaçit kjo qeveri i ka jap pension edhe disa te mira tjera vetem e vetem qe mos me akuzu qeverine sodit , se kjo pun koxha fell u hy .....amo shkurt e shqipt sja vlen me u marr me kete plak MATUF ,edhe ndaq ju djeg e ndaqi mos ju djeg , Rugova ka qen njeri vizionar , ka qen Simbol i Kosoves , se me dijenin e tij dhe me urtesin e tij jemi ketu ku jemi se na ka bo miq me shum fuqi te medha boterore si per interes si per mos interes por duke mos i harru edhe ndihmen e UÇK dhe te gjith te reneve tjere per kete liri qe sot e gezojme .
  • [Blockierte Grafik: http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/largeamilazim9ebdlfth01.jpg]

   Shqiptarët, apo populli që ende lejon të keqen në trupin dhe kokën e vet!   Jemi në vitin 2013, në vitin që ende vazhdojnë bisedimet Serbi Kosovë, e që temë e kanë rregullimin e brendshëm politik të vet Kosovës, absurd, poshtërsi dhe lëshim pe, pra atyne që jo më pak se para 14 vitesh vrisnin, digjnin, prisnin dhe sakatonin shqiptarët.

   Gjithmonë kur qeveria e Kosovës që udhëhiqet nga miku i ngushtë dhe punëdhënësi i Ademit, Hashim Thaçi, gjendet në kritika të ashpra, kur në bisedime bënë lëshime katastrofale për dhe rreth Kosovës, imponohet dhe dirigjohet kush tjetër pos një shqiptarë që ka kalue dekada në burgje serbe, që dikur ishte i dashur nga ne, por që pas daljes nga burgu filloi të urrehet nga ne, e ky është Adem Demaçi. Qeveria dhe klanet mafioze të pushtetit në Kosovë e shfrytëzojnë gjithnjë në kohë dhe me kohë mendjen dhe gojën e budallakueme të z. Demaçi që të tërheq vëmendjen nga katrahurat, krimet politike e ekonomike dhe lëshimet ndaj Serbisë, duke turrur Ademin kundër figurave të njohura të kombit, si ishte këto ditë rasti me sharjet, fyerjet, etiketimet dhe deri te pështymja e varrit të Ibrahim Rugovës që bëri Demaçi. Në këtë shkrim do vë citatet e z. Rugova, i cili me aq njerëzi e dashuri vllaznore që i dedikoheshin Demaçit pas daljes nga burgu, e bëra këtë me një arsye, që ne të gjallët të kuptojmë se I. Rugova i donte të gjithë shqiptarët e më së shumti ata që kishin emër dhe kishin krijue emër me veprat e tyne ashtu siç kishte bërë z. Demaçi si njeriu që më së shumti jetoi në burgje në ish-Jugosllavi, për shkak të pikëpamjeve politike. Mjerisht kundërpërgjigjet e z. Demaqi ndaj këtyre fjalëve të urta, dhe komplementare që kishte bërë për të Rugova, në vazhdimësi janë ogurzeza janë jo shqiptarishtë të thurura dhe shkurt janë thënie që as vet serbët nuk do të mund ti thoshin, me Qosiqat e tyre për figurat shqiptare.
  • Demaçi dhe dy Krasniqët me mjekra

   Demaçi gjithnjë ishte takuar dhe takohet me serbët

   Ne jemi miliona shqiptarë që deshëm dhe e duam shtetin, e duam rendin dhe ligjin, por e duam edhe vlerën, e vlera për ne ishte dhe mbeti Ibrahim Rugova dhe te gjithë shqiptarët që bile nga një guri e vunë në themelin e Republikës, ne do mburremi me Adem Jasharin, familjen Jashari, Ahmet Krasniqin, Tahir Zemajn, Sali Çekajn, Agim Ramadanin, M. Krasniqin, Komandant Drinin e të gjithë luftëtarët e lirisë, por ti nuk ke as mundësi e as dije të na largosh nga nderimi dhe respekti për miliona shqiptarë që ishin në LDK dhe që kontribuuan dhe filluan luftën e hershme institucionale për Kosovën dardane shtet.
   Pse vallë si Zëdhënës të UÇK-së Serbia asnjëherë nuk e futi Adem Demaçin në listën e vet për arrestim apo edhe burgosje???
  • Po nuk e di sa jeni ju ne dijeni se kan qarkulu disa fjale , komente , deklarata ne opinion sa i perket burgimit te Adem Demaçit po citoj disa fjale nga komentuesit tjere qe kan komentu ne disa media ne internet ......

   Adem Demaqi,po kur ky zoteriu "vuante" ne burgjet e serbise kishte laps ne dore,leter dhe shtrate per te fjetur,kurse te tjeret shqiptare te burgosur te asaj kohe u duhej derguar edhe buka e gojes prej shtepie,e sa per laps,leter e shtrat nuk behet fjale per ta...!
   Adem Demaqi gjate kohes se luftes dhe bombardimeve ne Kosove,sorollatej rrugeve te Prishtines dhe konkretisht ne Lagjen e Muhaxhereve tek stacioni i policise 2 dhe perqafohej nga Xhanaret serb bile bile me respekt te madh duke e thirrur "desi baca Ademe"!!!-e ky ja u kthente me perqafim!!!
   Po ky njeri nuk e meriton as te diskutohet per te!

   Edhe duke pasur paraysh keto komente munden me qen edhe te verteta , une nuk e di qe ndonje shqiptar qe ka bo pun te madhe per trojet shqiptare , qe ka luftu si me laps si me arme , e qe eshte burgos e i ka pas gjith keto kushte ne burg , laps leter , shtrat te mir , e plus kushte tjera , kur dihet se luftetart e UÇK qe jan burgos jan torturu e jan malltretu , e jan masakru edhe sot e kesaj dite nuk dihet fati i tyre , pse ky nuk i komenton vrasjet qe jan bo si para lufte si mbas lufte te njerezve bashkpuntoreve te Rugoves , duke ja nis nga Ahmet Krasniqi e te tjeret , edhe dihet se Serbia ka ngrit akuza , fletarreste per ushtaret e UÇK si per ata qe kan pas detyra udheheqese si komandant kolonela , si per ushtaret e thjeshte.....athua pse nuk ngriten Aktakuz apo fletarrest per kete PLAKUN MATUF - Demaçin , se ky si thuht ka qen ne shtabin e UÇK me detyre shum te madhe ----kjo osht pyetje duhet ti bahet ketij e cila ende nuk eshte shtru ne publik, veq pergjigja e kesaj pyetje ka peshe te rende .....e kan me hanger edhe tjert bashk me kto ....!!!
  • PSEEE njerz po ju pengon e verteta kthehuni ne realitet baca veq po e flet te verteten qe nuk ka qen ndryshe dhe nuk mund te jet ndryshe se ka vetem 15 vjet dhe
   njerzit e din por ata qe jan ende ne mjegull eshte koha te largojn at mjegull sa me heret me mir,qeveria kritikohet kur nuk investon ne kultur(libri i Rexhep Qoses) ose ndonje investim tjeter si eshte e mundur kjo ne duhet ta kritikojm qeverin nese e kish len anash Adem Demaqi simboli i rezistences per gjith shqipetaret por edhe europianet,e shifni o njerz qka beri bota pas Mandeles me gjith rrespektin por baca jone ka qen 2 vite me gjate ne burgjet famkeqe apo kazamatet jugosllave e ne e ulim sa mundemi,ky njeri edhe para 50 viteve ska dite ndryshe vetem te drejten e ka fol dhe e flet a ju qe ju dhemb apo nuk keni deshire te degjoni te verteten eshte problemi juaj.
  • dreni1 schrieb:

   PSEEE njerz po ju pengon e verteta kthehuni ne realitet baca veq po e flet te verteten qe nuk ka qen ndryshe dhe nuk mund te jet ndryshe se ka vetem 15 vjet dhe
   njerzit e din por ata qe jan ende ne mjegull eshte koha te largojn at mjegull sa me heret me mir,qeveria kritikohet kur nuk investon ne kultur(libri i Rexhep Qoses) ose ndonje investim tjeter si eshte e mundur kjo ne duhet ta kritikojm qeverin nese e kish len anash Adem Demaqi simboli i rezistences per gjith shqipetaret por edhe europianet,e shifni o njerz qka beri bota pas Mandeles me gjith rrespektin por baca jone ka qen 2 vite me gjate ne burgjet famkeqe apo kazamatet jugosllave e ne e ulim sa mundemi,ky njeri edhe para 50 viteve ska dite ndryshe vetem te drejten e ka fol dhe e flet a ju qe ju dhemb apo nuk keni deshire te degjoni te verteten eshte problemi juaj.
   Nuk krahasohet Mandela me Demaçin ,osht shum kontrast me i krahasu keta dyt , sepse Mandela ka mbajt Burg e ka luftu kunder gjith Botes , dmth kunder te bardheve , e dmth ai ka luftu per te drejtat e njerzve me race te ZEZE oki edhe me sa e di une MANDELA kurr ska fol keq per ata qe e kan poshteru , as nuk i ka akuzu kurr ata qe e kan burgos edhe ne fund i ka fal te gjith ata qe kan ba krime kunder zezakeve ......Kurse Demaçi krejt per tjera sene ka hy ne burg , ne fillim kemi mendu qe osht burr i mir , e vertet ka bo diqka te madhe per Kosoven , e kemi mendu se ka hjek shum ne burg , POR NE FAKT KA DAL E KUNDERTA , ne burg ka ba sefa , i ka permend edhe vet se qfar kushte ka pas , tani 1 pytje qe smuj me perbi kurqysh PSE NUK I DERGUAN FLETARREST KETIJ mbasi qe paska bo shum sene per Kosoven .........se serizosith smuj me i perbi kritikat per RUGOVEN , se ai ka qen simbos i KOSOVES , simbol i liris tone qe sot e gezojme por duke mos harru edhe UÇK .....tung

  • Demaçi vuan nga sindromi i madhështisë

   Duket se Adem Demaçi e ka humbur çdo reputacion. Askush sikur nuk beson më në ato çfarë thotë ai, madje as më besnikët e tij. Askush sikur nuk dëshiron ta dëgjojë shfrimin e urrejtjes së tij. Pasi gati një javë më parë filloi të kundërshtojë vendosjen e shtatores së Ibrahim Rugovës në sheshin me të njëjtin emër, ai sërish e mbylli javën po me të njëjtën thirrje, duke thënë se sheshet po përmbyten nga shtatoret e njerëzve me antivlera!

   Po humb respektin!

   Për analistin, Nehat Hyseni Demaçi edhe kur ishte më i ri dhe më i kthjellët nga mendja, ishte një marksist-leninist, e stalinist- enverist i bindur,andaj është e natyrshme sipas tij që ai vështirë se mund të adaptohet në kushtet e pluralizmit dhe demokracisë aktuale.
   Po ashtu, Hyseni thotë se komoditeti që Demaçit ia ka dhënë qeveria duke i siguruar beneficione, po i jep kurajo atij që të flas në këtë mënyrë.
   “Gjithsesi, edhe mosha dhe matufosja e tij e kanë bërë të veten. Komoditeti i siguruar nga pushteti aktual me pensionin e majmë, makinën dhe shoferin personal, të gjitha nga taksapaguesi dhe buxheti i varfër kosovarë, Demaçit ia kanë turbulluar mendjen fare. Andaj, ai e ndjen se këto para e beneficione ia ka borxh personalisht Hashim Thaçit personalisht, e jo popullit të Kosovës”, thekson ai.
  • Kush dëshironte që Rugovës ti bëhej gjyq ushtarak me 1999?


   Adem Demaçi, ky altoparlant i prishur i qeverisë së Hashim Thaçit


   Tash e katërmbëdhjetë vite, opinionin në Kosovë akoma po e tundon dilema, pse Rugova zgjodhi Italinë dhe jo Shqipërinë në kohën e lirimit të tij nga arresti shtëpiak, në të cilin mbahej nga presidenti i ish Jugosllavisë së cunguar kryekrimineli Slobodan Milosheviqi gjatë kohës së luftës në Kosovë dhe bombardimeve të aleancës ushtarake të NATO-s ndaj caqeve të ushtrisë dhe policisë serbe në Kosovë dhe Serbi, të periudhës Prill-Maj të vitit 1999, pas dështimit të bisedimeve ndërmjet shqiptarëve dhe serbëve në konferencën, e cila pritej të ishte e paqes në Rambuje të Francës, dhe për të parandaluar masakrat e llahtarshme që po bënin nga makineria vrastare dhe kriminale e Milosheviqit ndaj popullatës civile në Kosovë dhe për ta parandaluar depërtimin e dhunshëm të shqiptarëve nga Kosova. Shkas për këtë rikthim të kësaj çështje në opinionin publik kosovar u bënë deklaratat e Adem Demaçit kundër personalitetit dhe veprimtarisë së presidentit historik të Kosovës dr. Ibrahim Rugova, deklarata këto që u përcollën me kundërshtime të ashpra nga vetë qytetarët e Kosovës, të cilët njohin dhe respektojnë deri në admirim personalitetin dhe rrolin historik e vendimtar të presidentit historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, në gjithë periudhën e përpjekjes dhe luftës së Kosovës dhe popullit shqiptar, për liri, pavarësi dhe demokraci.
  • Moxxi schrieb:

   Vetem 2 pyetje kam per ju qe po e mbroni me aq ngulm Rugoven.
   Nuk kam asgje kunder Rugoves dhe askujt tjeter.

   1.A e ka qujt grup terroristash Ushtrine Çlirimtare ?
   2.A e ka vizitu ndonjeher Prekazin Heroik?

   Ju pershendes kaloni mire.


   1.Ne rast se e ka quajtur grup Terrorist ka pas nje aesye te fort dhe po shifet se kupola e atyre sot !

   2. kjo kupol e sodit qe sorollatet tash neper burgje dhe gjygje ka ber qmos te mos shkoj ne prekaz

   Rugova e ka bashpunuar Shum ma heret me familjen jashari. dhe sidomos me ( ADEM JASHARIN)kjo kupol e sotit as se e ka ditur se kush esht familja jashari. faktet flasin vet.!


   lexoje ndoshta pak ashum e kupton

  • ReD-BLaCK schrieb:

   dreni1 schrieb:

   PSEEE njerz po ju pengon e verteta kthehuni ne realitet baca veq po e flet te verteten qe nuk ka qen ndryshe dhe nuk mund te jet ndryshe se ka vetem 15 vjet dhe
   njerzit e din por ata qe jan ende ne mjegull eshte koha te largojn at mjegull sa me heret me mir,qeveria kritikohet kur nuk investon ne kultur(libri i Rexhep Qoses) ose ndonje investim tjeter si eshte e mundur kjo ne duhet ta kritikojm qeverin nese e kish len anash Adem Demaqi simboli i rezistences per gjith shqipetaret por edhe europianet,e shifni o njerz qka beri bota pas Mandeles me gjith rrespektin por baca jone ka qen 2 vite me gjate ne burgjet famkeqe apo kazamatet jugosllave e ne e ulim sa mundemi,ky njeri edhe para 50 viteve ska dite ndryshe vetem te drejten e ka fol dhe e flet a ju qe ju dhemb apo nuk keni deshire te degjoni te verteten eshte problemi juaj.
   Nuk krahasohet Mandela me Demaçin ,osht shum kontrast me i krahasu keta dyt , sepse Mandela ka mbajt Burg e ka luftu kunder gjith Botes , dmth kunder te bardheve , e dmth ai ka luftu per te drejtat e njerzve me race te ZEZE oki edhe me sa e di une MANDELA kurr ska fol keq per ata qe e kan poshteru , as nuk i ka akuzu kurr ata qe e kan burgos edhe ne fund i ka fal te gjith ata qe kan ba krime kunder zezakeve ......Kurse Demaçi krejt per tjera sene ka hy ne burg , ne fillim kemi mendu qe osht burr i mir , e vertet ka bo diqka te madhe per Kosoven , e kemi mendu se ka hjek shum ne burg , POR NE FAKT KA DAL E KUNDERTA , ne burg ka ba sefa , i ka permend edhe vet se qfar kushte ka pas , tani 1 pytje qe smuj me perbi kurqysh PSE NUK I DERGUAN FLETARREST KETIJ mbasi qe paska bo shum sene per Kosoven .........se serizosith smuj me i perbi kritikat per RUGOVEN , se ai ka qen simbos i KOSOVES , simbol i liris tone qe sot e gezojme por duke mos harru edhe UÇK .....tung

   Mandela nuk ka qen ne burg kunder krejt botes ose te bardhve por ka qen kunder dominimit te te bardhve ne Afrken e jugut edhe pse me numer shum me te vogel se zezaket pra kunder racizmit te bardheve ne Afrike te jugut kurse baca jone Adem Demaci ka qen kunder fashizmit Serbo Jugosllav dhe diskriminimit qe i eshte ber popullit Shqipetar ne trojet etnike ne ish Jugosllavi.Pa marr parsysh se qfar gjuhe ai perdor ne nje rast apo tjeter esht mekat i madh te i thuhet se nuk ka ber burg 29 vite dhe ato shum te rende,kam pas rastin te takoj ish te burgosur qe kan qen ne te njetin burg me bacen dhe ata kan pershkruar kushte te veshtira ne burg,sa per fletarrest Serbia ka qen shum e menqur se po ta burgoste prap bacen Adem Demaci ateher automatikisht krijohej Mandelizimi i Demacit ku Serbija do kishte pasoja me te mdha nga presioni nderkombetar,prap ee tham se Rugova ka qen anti kombetar dhe ket se tha vetm baca Adem po nuk e tha edhe vet Adnan Merovci se kishte friken se plumbat e UCK do ja merrshin "pushtetin"dhe arma me e mir e Rugoves ishte qe ne gjdo menyr UCK ta parqes para popullit si njerz te Serbis kurse Milloshevicit i thoshte ne jem ne anen e njet saj perket UCK dhe se ne cdo menyr nuk do e lejoj popullin e Kosoves ta ndihmoj UCK ne ashtu edhe e beri e tash e verteta qe thot baca Adem dhemb edhe keq.
  • dreni1 schrieb:

   ReD-BLaCK schrieb:

   dreni1 schrieb:

   PSEEE njerz po ju pengon e verteta kthehuni ne realitet baca veq po e flet te verteten qe nuk ka qen ndryshe dhe nuk mund te jet ndryshe se ka vetem 15 vjet dhe
   njerzit e din por ata qe jan ende ne mjegull eshte koha te largojn at mjegull sa me heret me mir,qeveria kritikohet kur nuk investon ne kultur(libri i Rexhep Qoses) ose ndonje investim tjeter si eshte e mundur kjo ne duhet ta kritikojm qeverin nese e kish len anash Adem Demaqi simboli i rezistences per gjith shqipetaret por edhe europianet,e shifni o njerz qka beri bota pas Mandeles me gjith rrespektin por baca jone ka qen 2 vite me gjate ne burgjet famkeqe apo kazamatet jugosllave e ne e ulim sa mundemi,ky njeri edhe para 50 viteve ska dite ndryshe vetem te drejten e ka fol dhe e flet a ju qe ju dhemb apo nuk keni deshire te degjoni te verteten eshte problemi juaj.
   Nuk krahasohet Mandela me Demaçin ,osht shum kontrast me i krahasu keta dyt , sepse Mandela ka mbajt Burg e ka luftu kunder gjith Botes , dmth kunder te bardheve , e dmth ai ka luftu per te drejtat e njerzve me race te ZEZE oki edhe me sa e di une MANDELA kurr ska fol keq per ata qe e kan poshteru , as nuk i ka akuzu kurr ata qe e kan burgos edhe ne fund i ka fal te gjith ata qe kan ba krime kunder zezakeve ......Kurse Demaçi krejt per tjera sene ka hy ne burg , ne fillim kemi mendu qe osht burr i mir , e vertet ka bo diqka te madhe per Kosoven , e kemi mendu se ka hjek shum ne burg , POR NE FAKT KA DAL E KUNDERTA , ne burg ka ba sefa , i ka permend edhe vet se qfar kushte ka pas , tani 1 pytje qe smuj me perbi kurqysh PSE NUK I DERGUAN FLETARREST KETIJ mbasi qe paska bo shum sene per Kosoven .........se serizosith smuj me i perbi kritikat per RUGOVEN , se ai ka qen simbos i KOSOVES , simbol i liris tone qe sot e gezojme por duke mos harru edhe UÇK .....tung

   Mandela nuk ka qen ne burg kunder krejt botes ose te bardhve por ka qen kunder dominimit te te bardhve ne Afrken e jugut edhe pse me numer shum me te vogel se zezaket pra kunder racizmit te bardheve ne Afrike te jugut kurse baca jone Adem Demaci ka qen kunder fashizmit Serbo Jugosllav dhe diskriminimit qe i eshte ber popullit Shqipetar ne trojet etnike ne ish Jugosllavi.Pa marr parsysh se qfar gjuhe ai perdor ne nje rast apo tjeter esht mekat i madh te i thuhet se nuk ka ber burg 29 vite dhe ato shum te rende,kam pas rastin te takoj ish te burgosur qe kan qen ne te njetin burg me bacen dhe ata kan pershkruar kushte te veshtira ne burg,sa per fletarrest Serbia ka qen shum e menqur se po ta burgoste prap bacen Adem Demaci ateher automatikisht krijohej Mandelizimi i Demacit ku Serbija do kishte pasoja me te mdha nga presioni nderkombetar,prap ee tham se Rugova ka qen anti kombetar dhe ket se tha vetm baca Adem po nuk e tha edhe vet Adnan Merovci se kishte friken se plumbat e UCK do ja merrshin "pushtetin"dhe arma me e mir e Rugoves ishte qe ne gjdo menyr UCK ta parqes para popullit si njerz te Serbis kurse Milloshevicit i thoshte ne jem ne anen e njet saj perket UCK dhe se ne cdo menyr nuk do e lejoj popullin e Kosoves ta ndihmoj UCK ne ashtu edhe e beri e tash e verteta qe thot baca Adem dhemb edhe keq.
   O ti Dren1 allahile une e lexova kete shkrim veq mos e shkruj tjeter kund e mos te nin naj kush duke ja than keto fjal se bohesh hor , pernjeme je ka fol diqka shum LAPIDHJE se me shkru palidhje diqysh me kultur amo ti je ka ja fut si lopa qysh e lshon baglen pa dit hiq qashtu je ka fol edhe ti , se nuk kam nerva me komentu ma per plakun matuf Adem Qenin , se gjith ato pare qe i honger prej qeveris ky duhet me e pagu borgjin ma shum .......se po dal pak prej teme PO E SHEF EDHE VET QFAR SHTETI KATASTROF KEMI ....A E PAVE PARA DISA DITEVE QKA BANI BOKSIERI AZIS SALIHU , ne qfar gjendje u ra edhe ska kurrfar ndihme prej shetit ,,,,,tung