Ja 52 luftëtarët e parë të Kosovës që u stërviten në Shqipëri, të prirë nga Sali Çekaj e Adem Jashari

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ja 52 luftëtarët e parë të Kosovës që u stërviten në Shqipëri, të prirë nga Sali Çekaj e Adem Jashari


   Stërvitja e grupeve të para ushtarake të Kosovës në Shqipëri, ende vazhdon të ketë një vello mosnjohjeje. Dëshmitarë dhe organizatorë të kohës e kanë sqaruar jo pak atë proces ushtrimesh, sipas një marrëveshje Kosovë-Shqipëri. Por, pavarësisht këtyre sqarimeve, një pjesë e opinionit i mbërthyer nga propaganda e të majtës, përkatësisht LPK-së, vazhdon të sfidohet e vërteta shtetërore, duke nxjerrë si superheronj emra dhe njerëz që kinse janë të parët që krijuan organizimet luftarake në Kosovë, dhe se lufta në Kosovë e ka këtë histori sipas shpjegimit të tyre.

   Por, pavarësisht spekulimeve që vijnë nga e majta, apo edhe në mungesë të një kundërvënieje të vazhdueshme nga bartës të institucioneve të republikës së Kosovës, të asaj kohe, e vërteta ka mbetur paksa e mjegulluar. Por, janë dy heronj të jashtëzakonshëm kombëtar: Sali Çekaj dhe Adem Jashari që ishin pjesë e stërvitjeve dhe përgatitjeve për luftë. I pari do të shquhet me fitoren në betejën e Koshares së bashku më Agim Ramadanin, ndërsa Adem Jashari si sakrifikues unik mbase në tërë historinë njerëzore, duke flijuar thuaja gjithë familjen në rezistencën kundër pushtuesit serb.

   Ishin institucionet e Kosovës të cilat nxorën grupet e para apo i formuan, ndërsa si udhëheqës i tyre ishte Sali Çekaj, i cili ishte prijës edhe i grupit të parë të stërvitur në Shqipëri, ndërsa Adem Jashari pjesë e grupit të dytë. Nisur nga kjo, dëshmitarët pohojnë se Adem Jashari e kishte për prijës Sali Çekajn.

   Pjesë e këtyre grupimeve ishin edhe shumë persona të shquar e heronj lufte, si Zahir Pajaziti që ishte pjesë e grupit të parë të stërvitjeve, Ahmet Hoxha, Zymer Lulaj etj.

   Lista zyrtare e emrave:

   Grupi parë:

   Sali Çekaj
   Zahir Pajaziti
   Ahmet Hoxha
   Bashkim Leci
   Zymer Lulaj
   Kadri Gubetini
   Ismet Çerkini
   Artan Gjini
   Arsen Hamiti
   Fatmir Racaj
   Ibush Metushi
   Agron Tushi
   Fatmir Fejzullahu
   Hysni Mehmeti
   Afrim Zena
   Hysen Agushi
   Vehbi Zeqiri
   Besim Shehu
   Ramiz Ramadani
   Halil Halili
   Rustem Teneqja
   Ahmet Zeqiri
   Rexhep Luma
   Minush Luma
   Sedat Osmani
   Ramadan Pajaziti
   Shemsi Krasniqi
   Remzi Mehmeti
   Selami Hasani
   Agim Demnika
   Ekrem Matoshi
   Sami Hasani
   Sami Vishi
   Azbi Veliu
   Ali Guri
   Musa Shabani
   Ajet Shala
   Sejdi Sula
   Milazim Myftari
   Shaip Haziri
   Fadil Begu
   Mefail Vishi
   Shemsedin Sulejmani
   Milaim Gerbeshi
   Rexhep Ilazi
   Islam Visoka
   Ilmi Topalli
   Ylber Topalli
   Xhevat Qerimi
   Bashkim Thaçi
   Bajram Kadriu
   Shefqet Brajshori

  • Njihuni me 54 luftëtarët komando të gueriles së Kosovës


   Ja si është stërvitur dhe udhëhequr Adem Jashari nga LDK-ja dhe Rugova!


   E majta për një kohë të gjatë ia ka arritur ta përmbysë realitetin e organizimit luftarak në Kosovë. Por, ajo nuk ia ka dalë ta zhbëjë historinë. E vërteta e luftës dalngadal po zbardhet, falë njerëzve protagonistë të luftës, të cilët nuk janë thyer as nga presioni, kërcënimet dhe vrasjet e bëra nga e majta.
   Tashmë po kuptohet gjithnjë e më shumë se Adem Jashari ishte një hero i zhvilluar brenda institucioneve të Republikës së Kosovës, dhe jo si pjesë e grupeve të ç’akorduara ilegale.
   Dje kemi botuar shkrimin me foto të grupit të parë të gueriles së stërvitur në Shqipëri. Ndërsa, sot po vijojmë me grupin e dytë të stërvitur në Shqipëri, grupe këto që kishin për protagonistë Sali Çekajn, Adem Jasharin, Zahir Pajazitin, Ahmet Hoxhën.

   Angazhimi

   Për zhvillimet e asaj, kohe, që vazhdojnë me hyrjen në Kosovë të 33 anëtarëve të grupit të dytë, të cilët pasi e kaluan kufirin u armatosen dhe i shpërndanë armët në përgatitje të luftës guerile.
   Saim Tahiraj, për gazetën “Bota sot” tregon se si kanë filluar këto ushtrime të cilat janë organizuar në kuadër të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Roli i tij ishte koordinimi në mes UÇK-së në Kosovë dhe shqiptarëve në Zvicër, dhe bartte mbi vete përgatitjen e grupit të dytë.
  • Tahiraj: Presidenti Rugova dhe LDK-ja nuk vepruan vetëm në rrugë paqësore, por edhe të luftës


   [Blockierte Grafik: http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/largeakryesorjqybdo2e0ax.jpg] Hoxha: Adem Jashari dhe Sali Çekaj u stërvitën në marrëveshje me Rugovën


   Është koha që më në fund të zbardhet historia e vërtetë e organizimit luftarak në Kosovë. Madje mërgimtarët tanë në Zvicër e Gjermani këmbëngulin se është koha që vetë LDK-ja të fillojë të flasë për të vërtetën e luftës në Kosovë, duke shpaluar dokumentet që ekzistojnë.
   Njëri prej figurave më interesante, që i thotë gjërat troç dhe pa hezitim është bashkëluftëtari i Sali Çekajt, Saim Tahiraj, i cili edhe vetë kishte përgjegjësi në organizimin e rezistencës së armatosur, të udhëhequr nga institucionet e Republikës së Kosovës dhe LDK-ja.

   Rugova dhe LDK ishin bartës të rezistencës së armatosur

   Saim Tahiraj duke iu referuar edhe publikimeve të fundit, të listave me emrat e dy grupeve të luftës, thotë se këto publikime dhe ato që do të bëhen në të ardhmen, janë fakte të pakundërshtueshme që heqin dilemat se a ishte e përfshirë LDK-ja dhe Rugova në rezistencën e armatosur.
   “Të gjitha këto fakte që po i publikoni dhe do ti publikoni edhe në të ardhmen, janë fakte të pa mohueshme që askush nuk mundë ti kundërshtojë sepse janë të dhëna nga personat që kanë qenë direkt të angazhuar në këto ngjarje, ku një pjesë e madhe sot janë gjallë dhe prapë veprimtarë të palodhshëm”, thotë Saim Tahiraj, i cili ka qenë koordinator në mes qendrës në Zvicër dhe grupeve të caktuara në Kosovë dhe po ashtu ka koordinuar disa grupe të vetëmbrojtjes në Kosovë.
  • O qysh e kam cek edhe ne disa komente tjera , Ka me ardh koha qe keta mutat politikant e keta tjert qe ja majn vetit kishe na dikushi , e qe e kundershtuan politiken e Rugoves me bashkpunetor , e qe ua vrajten njerzit me shkoll , kolonelat , akademiket kan me i ik historis si prej vdekjes qe munohen me i ik , se mos i denoft ligji e pushteti kan me i denu nemt e popullit herdo kurdo .