Ekskluzive: Deklarata e Shaqirit për Kosovën

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ekskluzive: Deklarata e Shaqirit për Kosovën


   Ekskluzive: Deklarata e Shaqirit për Kosovën Xherdan Shaqiri sot ka lëshuar një deklaratë për Federatën e Futbollit Zvicërran që normalisht si temë kryesore e kishte çështjen e Kosovës. ''Kjo pyetje [a do luaj për Kosovën] është një çështje e re.

   Kjo do diskutohet me dhe nga miqtë, të njohurit, të afërmit dhe mediat. Kosova ka më pak përvojë në krahasim me disa nga vendet e tjera. Tani ata po provojnë për ta formuar një ekip'' ''Për sa kohë që situata është e paqartë si deri tani unë nuk do marrë pjesë në mënyrë aktive.

   Unë nuk dua që miqësoret të paraqesin pastaj probleme për mua dhe Kosovën'' ''Kur Kosova do pranohet me të drejta të plota unë do ta rivlersojë situatën. Por mendoj se kjo nuk do ndodhë shumë shpejtë, ndoshta nevojiten 3 vite [derisa vendi të pranohet].

   Kjo temë do vazhdojë shumë të diskutohet, por kur të vijë te unë do diskutohet edhe në Zvicërr, Gjermani e Shqipëri. Ndoshta Shqipëria do ketë problemet më serioze, sepse 50% e lojtarëve të tyre do luajnë për Kosovën'' ''Unë kam thënë se ndjehem si zvicërran dhe si shqiptarë i Kosovës. Edhe këtu ndjehem si në shtëpi, jam rritur këtu, kam lindur këtu dhe jam mjaft rehat edhe në ekip. Por, unë e dua gjithashtu shumë edhe Kosovën'', përfundoi Shaqiri.