Ambasadorja e Kosovës në Belgjikë, si në “ditë të grave”

  Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

  Përkthyes

  Radio Projekt 21

  Ndegjo me Internet Explorer

  Ndegjo me Firefox

  Forumsstruktur

  Team

  • Ambasadorja e Kosovës në Belgjikë, si në “ditë të grave”   Ambasadorja e Kosovës në Mbretërinë e Belgjikës, Mimoza Ahmetaj, duket se ka nostalgji për dasmat dhe ahengjet tradicionale. Në takimin e parë që e ka pasur me mbretin Filip të Belgjikës, me 9 janar të këtij viti, Ahmetaj, ka shkuar e veshur sikurse të shkonte në ndonjë “ditë të grave”.

   Gazeta Blic ka siguruar një fotografi ku shihet ambasadorja duke ia dorëzuar mbretit letrat kredenciale, ndërkaq, bie në sy veshja e saj e pazakontë.

   Për më tepër, në emër të veshjes kombëtare ajo ka shkuar në Pallatin Mbretëror e veshur me një fustan që njihet me emrin "dallame" – që në fakt është veshje kombëtare turke dhe jo shqiptare.

   Në ueb-faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme ku jepen lajmet për veprimtaritë e ndryshme të ambasadorëve, mungon lajmi për dorëzimin e kredencialeve nga ana e ambasadores Ahmetaj tek mbreti Filip, por aty nuk mungojnë lajmet tjera për këtë diplomate.

   Ish-këshilltarja e kryeministrit Hashim Thaçi, para se të bëhej ambasadore në Mbretërinë e Belgjikës e ka përfaqësuar Kosovën në Republikën e Sllovenisë.

   Dhe pikërisht njëri nga lajmet për të në faqen e MPJ-së është se pak kohë pasi e ka marrë detyrën e ambasadores ajo i ka dorëzuar letrat kredenciale tek presidenti slloven, Danilo Turk, ku “për çudi” ajo ka shkuar me veshje normale. Kjo gjë shihet nga foto e mësipërme.