Burrnesha shqiptare në sytë e fotografit spanjoll

Diese Seite verwendet Cookies. Durch die Nutzung unserer Seite erklären Sie sich damit einverstanden, dass wir Cookies setzen. Weitere Informationen

Përkthyes

Radio Projekt 21

Ndegjo me Internet Explorer

Ndegjo me Firefox

Forumsstruktur

Team

• Burrnesha shqiptare në sytë e fotografit spanjoll

Në pamje të parë duket si një burrë i vjetër, por në të vërtetë fotot tregojnë një femër që jeton si mashkull në veri të Shqipërisë. Fotot janë realizuar nga fotografi spanjoll Luis Dafos, i cili ka marrë shkas nga historia e burrneshave për një reportazh të veçantë.

Të quajtura ndryshe edhe si “Virgjëreshat e betuara”, burrneshat presin flokët shkurt, vishen me rroba meshkujsh dhe marrin përsipër përgjegjësitë e burrit. Ndryshe nga femrat e tjera, burrneshat lejohet të pinë cigare, alkool, të mbajnë armë dhe të krijojnë lidhje shoqërore me burrat e tjerë.

Spanjolli Luis Dafos shkruan: “Në një familje ku nuk kanë mbetur më meshkuj, një nga femrat nis të sillet si mashkull për t’u bërë kreu i ri i familjes dhe për t’i dalë zot familjarëve.”

Fotografi ka biseduar me 92-vjeçaren Qamile Stema, e cila ka jetuar si burrneshë që në moshën 20-vjeçare. Ajo ka treguar se kjo ishte e vetmja mënyrë për të trashëguar tokën e familjes së saj dhe për të mbrojtur 9 motrat më të vogla pas vdekjes së babait. Qamilja është burrnesha e fundit në fshatin Baraganesh.

“Mendoj se gjithmonë kam qenë edhe grua, edhe burrë”, thotë Qamilja.